Логін:
Пароль:
Реєстрація
Забули свій пароль?
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:

КОМІСІОНКА

СУБОТА, 15 ГРУДНЯ 2018 р.
ПРИВАТНА ГАЗЕТА ЗАСНОВАНА 26 ГРУДНЯ 1992 р.
02.07.2010

Думала - тимчасово, а вийшло на все життя

Попри стереотипи про консервативність представників цієї професії наша ювілярка - абсолютна протилежність образу, який склався в суспільстві. Життєрадісна, енергійна, весела та компанійська. 
2 липня начальник архівного відділу РДА Наталія ТОМЧИШЕНА святкуватиме свій ювілей.
- Наталіє Iванівно, як на Вашому житті відбилося те, що Ви виросли в сім’ї офіцера? Адже це, напевне, постійні зміни, переїзди?.. При тому, що це відбувалося в той час, коли відстані вимірювалися тисячами кілометрів.
Наталiя ТОМЧИШЕНА- Народилася я на Сахаліні, потім було Заполяр’я, Забайкалля, Казахстан, Західна Україна тощо. Якщо так поглянути, то об’їхали СРСР зі Сходу на Захід. Зазначу лише одне: під час служби батька мені довелося змінити вісім шкіл. Це було не лише звикання до нових вчителів, учнів, а й до нового клімату. Було складно. Зате, з іншого боку, так само було досить цікаво. Не знаю, чи побачу я колись щось подібне до того, що бачила за роки «військового скитання». I це при тому, що я дуже полюбляю подорожувати.
- Що найбільше запам’яталося та вразило?
- Тоді ще я була зовсім дитиною, але попри все мені чомусь найбільше запам’яталося Забайкалля. Це такий край! Незабутня природа, дуже цікаві люди... От саме чомусь звідти в мене залишилися найкращі враження.
- Переїзд до Кам’янця - це був теж один із етапів військової долі Вашої сім’ї?
- Ні, тут була зовсім інша причина. Ми жили в місті, де клімат був різкоконтинентальний, дуже важкий. Батько захворів і потрапив до госпіталю. Там його лікував професор, який мав кам’янецьке коріння. Він порадив батькові, щоб, коли той вийде на пенсію, переїхав до Кам’янця-Подільського. Розповів, що містечко дуже гарне, цивілізоване, затишне, зелене та, що найголовніше, там дуже хороший клімат.
Приїхавши сюди, ми не мали нічого: ні житла, ні родичів, ні знайомих - була лише рекомендація професора. Три роки орендували житло. Згодом держава батькові, як військовослужбовцю, надала квартиру. Спочатку навчалася в школі №14, а закінчувала школу №15. Далі вступила на історичний факультет.
- Вступ на цей факультет - данина престижу, адже тоді він вважався найпопулярнішим і найпрестижнішим, чи?..
- Це була мрія. В школі дуже захоплювалася історією. Була неодноразовою переможницею олімпіад із цього предмета. Взагалі-то, мріяла навчатися в Московському історико-архівному інституті. Це був єдиний такого роду виш у державі. Мали вступати туди разом зі шкільною подругою, але батьки мене відмовили. Вони були уже старшого віку та не хотіли залишатися самі - на той час мій старший брат уже влаштував свою долю у Свердловську. Тому вибір зупинився на нашому історичному факультеті, закінчивши навчання на якому, почала працювати в обласному архіві.
- Отож, мрія стати істориком-архівознавцем, по суті, все ж таки здійснилася: навчалися на історичному, працювали в архіві?
- Якщо чесно, то доля мене випадково, а може й ні, привела до обласного архіву. В міському відділі освіти мені сказали, аби я зачекала декілька місяців, а потім вони мені дадуть роботу вчителя історії. В архів же мене взяли на тимчасову роботу, на декілька місяців. Зрештою, доля так склалася, що тимчасове стало на все життя. 
Працюючи в архіві, дуже швидко зробила кар’єру. При-йшла на найнижчу посаду - архіваріуса, а вже через півроку стала начальником відділу. 1989 року, коли обласний архів почали переводити до Хмельницького, голова райвиконкому -  Лідія СКИДАН запропонувала мені очолити архівний відділ у районі. Близько місяця працювала там і там, суміщала ці дві посади, а згодом остаточно вибрала, що буду працювати в районі.
Нині відверто Вам скажу, що обожнюю свою роботу. Для мене вона надзвичайно цікава.
- Наталіє Iванівно, побутує думка, що працівник архіву повинен, насамперед, бути людиною дуже пунктуальною, скрупульозною, наполегливою, уважною. Це дійсно найголовніше в цій справі?
- Можливо, в суспільстві і склалася думка, що архівна робота дещо нудна, оскільки потрібно весь час сидіти над якимось документами, як-то кажуть, «витирати пилюку з макулатури». Але це не так. Перш за все, моя робота - це робота з людьми. Ті, хто заходить до нас уперше, дуже часто дивується, що в нас настільки велелюдно.
Разом з тим, попри необхідність і вміння працювати з людьми потрібно бути наполегливою, пунктуальною, точною. А ще архівна справа вимагає всеобізнаності. Бути компетентним в усіх галузях. 
Робота архівного працівника складна, напевне, як і кожна інша. Хоча коли у тебе є бажання, любов до неї, то все вийде, все буде класно.
- Особливо класно, коли робота та, про яку ти мрієш, яка тобі подобається.
- Дякувати Богові та долі, я із задоволенням, із любов’ю ходжу на роботу. Зізнаюся, впродовж 28 років, які працюю в архівній сфері, в мене не було жодного дня, коли б я сказала: «Ой, як мені набридла ця робота!». Хоча й нині планую, що із державної служби піду, але переконана, що ще неодмінно себе реалізую. Маю багато енергії та планів. Останніми поки що не буду ділитися, адже не даремно кажуть: «Коли хочеш розсмішити Бога, поділися своїми планами». Лише зазначу, що зможу більше часу та уваги приділити дітям, онукам.
- Скрупульозність і виваженість присутні і в сімейному хронометражі? Тут Ви теж вирішуєте, куди, що і на яку поличку поставити?
- У нас дещо східний тип сім’ї - підпорядковуюся своєму чоловікові. Чоловік у мене голова, а я, як мудра та хитра жінка, - шия. (Сміється). В сім’ї на перший план виходять інші риси - лагідність, безконфліктність. Те ж саме стосується спілкування з дітьми та онуками. З одного боку, намагаєшся бути вимогливою, строгою, а з іншого - такою, як вони. Йти з ними в ногу.
- Ваша сім’я складається з чоловіка, двох онуків...
- А ще є, так би мовити, середня ланка - дві доньки. Молодша - Тетяна - цього року із золотою медаллю закінчила ліцей і взяла досить високу планку - вступити до університету ім.Шевченка на юридичний факультет. Старша дочка - Анастасія - ви-кладач англійської мови в університеті. Нещодавно захистилася. Як і я, дуже обожнює свою роботу. Разом із чоловіком виховують двох синів.
- Знаю, що Ви, крім усьо-го, - дуже товариська людина. Маєте багато друзів, добрих знайомих і майже не маєте ворогів.
- Справді, в нас із чоловіком дуже велике коло друзів. Напевне, це можна пояснити нашими характерами. Ми завжди йдемо на започаткування приятельських стосунків і ніколи не прагнемо з кимось конфліктувати. В мене є подруги, з якими я товаришую впродовж 30 і більше років. Це Станіслава ПАПЕВСЬКА, Наталія ВАКУЛЯК, Світлана НОВIКОВА та Валентина ПЕЧЕНОГА. Зрештою, наші стосунки настільки переплелися, що нині і не знаєш, чи ми - просто друзі, чи вже родина. 
- Ви назвали декілька по-друг, але як же це можна співставити із твердженням, що жіночої дружби не буває?
- Навколо цього питання можна довго дискутувати. Нас Бог милував. Тому ствердно кажу: жіноча дружба існує. Ми це доводимо власним прикладом.
- Попри любов до подорожей, що ще є Вашим поглиначем вільного часу?
- Дуже люблю читати. Не можу заснути, якщо хоч декілька сторінок не прочитаю перед сном. Ми живемо в приватному будинку, тому маю можливість вирощувати квіти. Особливо подобаються троянди. Ці квіти не тільки гарні, вишукані, але й практичні.
- Троянди хоч і красиві, але й мають шипи. Iнколи можуть добряче вколоти.
- Буду нескромною, але останнє не про мене. Вмію пробачати та поступатися навіть тоді, коли це мені принесе незручність. Завжди шукаю компроміс. 
За той час, що працюю в адміністрації, змінилося сім голів. Стільки ж  керівників обласного управління, якому ми теж підпорядковуємося. I при цьо-
му - жодного конфлікту чи непорозуміння.
Завжди намагалася так вибудовувати свої стосунки, аби не сваритися, аби когось, часом, не образити. 
- Наталіє Iванівно, але для цього потрібно мати неабиякий запас доброти. Де ж Ви її черпаєте, оскільки в нас таких джерел настільки мало?!
- Гадаю, що це від батьків. Усе, що у нас є добре, - від батьків. Колись один педагог на моє зауваження, що я би хотіла у своєї доньки змінити те чи інше, відповіла: «Мати і батько дали те, чого вже ніяк не зміниш. Можна поправити, вдосконалити, але аж ніяк не змінити».


Автор: 

Повернення до списку