П'ятница, 29 Березня 2024 р.
25 Березня 2011

«ЗАПИСКИ САМАШЕДШОГО» – УКРАЇНСЬКА КНИГА БУТТЯ

20 березня у бібліотеці ім.Затонського відбулося публічне обговорення роману Ліни КОСТЕНКО «Записки українського самашедшого», яке ініціював громадсько-політичний рух «Гідність» (координатор Олег ДЕМЧУК).

Перший прозовий твір легендарної поетеси викликав резонанс в українському суспільстві ще до свого виходу у світ, а після публікації одразу ж став бестселером, розходячись рекордним тиражем. Роман перевидано вже вчетверте, довкола нього точаться суперечки, роздуваються скандали, але вердикт беззаперечний – книгу має прочитати кожен.

Як з’ясувалося, більшість учасників обговорення з романом поки що не ознайомилися. Хтось ще не дійшов до книгарні, а комусь бюджет не дозволив витратити на книгу понад 70 грн. 

Професор К-ПНУ ім.Огієнка, доктор філологічних наук Микола ВАСЬКІВ відзначив, що скандальні заяви відомих людей щодо роману лише привернули до нього ще більшу увагу. Роман показує Україну наших днів такою, якою бачить її пересічний українець, недарма ж головні герої роману (програміст-меланхолік і його родина) не мають імен. 

Філолог, голова МО ОУН Едуард КРИЛОВ відзначив афористичність роману. І справді, чимало цитат із роману вже стали крилатими: «Коли починається смерть культури, настає культура смерті», «Свобода справді є. Пиши що хочеш. У тюрму не посадять, у психушку не запроторять. Але можуть убити», «Нашого цвіту по всіх борделях світу», «Я нічого не боюся. Я боюся тільки причетності до ідіотів», «Коли держава говорить кийками, сперечатися з нею важко», «Огидна річ – наша терплячість. Наша звичка відмовляти собі у всьому. Так усе може відмовитися від нас…», «У кожного своя пустеля. І свої міражі…», «Нашу історію не можна читати без брому. В нас відлік часу від поразок до катастроф»…

Настрій роману відображає настрої українців, котрі хронічно очікують чергового лиха і лають владу. Він передався присутнім на обговоренні, тож розмова раз у раз поверталася до теми проблем сьогодення та аморальності, неукраїнськості нашої влади. Жвава зу-

стріч завершилася врученням бібліотеці 15 примірників «Записок українського самашедшого». Бажаючі також могли придбати роман, партію якого Мирослав МОШАК привіз із друкарні видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА».