Логін:
Пароль:
Реєстрація
Забули свій пароль?
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:

КОМІСІОНКА


СУБОТА, 25 ТРАВНЯ 2019 р.
ПРИВАТНА ГАЗЕТА ЗАСНОВАНА 26 ГРУДНЯ 1992 р.
19.04.2019

ЗІГРАЄМО В «ДУРНЯ»?

Вино, дзвінка, чирва, жир... Нічого не нагадує? Та це ж відомі всім гральні карти, а точніше їхні масті, які українці звикли називати запозиченими російськими словами (пики, бубны, червы, трефы). Коли і хто заніс гральні карти (листи) в Україну, достеменно невідомо.

ЗІГРАЄМО  В «ДУРНЯ»?Якщо звернутися до історії, то польські автори Зигмунд Глогер, Казімеж Таргош і Маріан Шульц стверджують, що карти в Польщі знали вже в XV ст. Стосов­но ж України з упевненістю можна казати про середину XVI ст., масове ж поширення припадає на XVIII ст. Крім магнатів, шляхти, купців, циган, мандрівників, «честь» пропагування нової забави належить і запорізьким козакам. Їхньою здобиччю були, зокрема, й колоди гральних карт. Козацьке товариство притягувало шукачів пригод, авантюрників, шахраїв, які спритними пальцями завжди могли заробити тут шмат хліба.

Відомо, що козаки грали у карти німецького типу, що виготовлялися в Аугсбурзі. У колоді цих карт були зовсім інші емблеми й назви мастей. Цікаво, що в них не було дам, були два валети в одній масті - українською нижник і вишник відповідно. Назви українських мастей є похідними від німецьких: наприклад, чирва - це Rot (червоне); дзвінка (бубна) - від Schellen («бубонці, дзвіночки»); жир (трефа) - від Eicheln, Eckern («жолуді», «букові горішки»), а вина (піка), бо на карті цієї масті малювали зелений листок (листя), найчастіше плюща чи винограду. В XIX столітті французький варіант колоди карт витіснив німецький тип, проте видозмінені німецькі терміни українські картярі вживають і сьогодні.

У типовій колоді з 54 карт кож­на із чотирьох мастей, у свою чергу, складається з 13 звань + два джокери. В українській мові ці звання найчастіше вживаються так: Туз, Король, Краля (Виш­ник), Валет (Нижник), Десятка, Дев’ятка, Вісімка, Сімка, Шістка, П’ятірка, Четвірка, Трійка та Двійка.

Ольга БАНАХ.


Повернення до списку