Вівторок, 05 Грудня 2023 р.
2 Серпня 2022

ЦІКАВЕ ПРО ПЛАНЕТИ СОНЯЧНОЇ СИСТЕМИ

Увага дослідників прикута не лише до Сонця – джерела життя на Землі, а й до інших космічних об’єктів, зокрема планет Сонячної системи. Розвиток науки дозволяє все більше дізнаватися про їх особливості.

Найбільше море знаходиться на Юпітері

Планетам сонячної системи, у тому числі велетню Юпітеру, присвячені навіть слоти в казино онлайн. Саме на Юпітері знаходиться найбільша у Сонячній системі кількість водню та гелію: по суті, планета практично з них складається. Оцінивши її масу та склад, вчені припустили, що під хмарами з льоду знаходиться море з рідкого водню.

Найшвидша планета

Щоб повернутися навколо власної осі на 360 градусів, Землі потрібна доба. Але найбільша планета Сонячної системи – Юпітер − робить повне обертання навколо осі лише за 12 годин. При цьому, щоб зробити оберт навколо Сонця, планеті потрібен не один, а цілих 12 земних років.

Гігантський день Меркурія

Після позбавлення Плутона статусу однієї із планет Сонячної системи, Меркурій виявився найменшою планетою. Доба тут розтягнута майже на 57 земних, а довкола Сонця планета облітає всього за 88 діб.

Кількість природних супутників

Перше місце в цьому рейтингу посідає Сатурн: у нього 82 супутники, причому в лідери планета вийшла 2019 року, коли було відкрито ще 20 супутників на додаток до вже відомих. Друге місце займає Юпітер, що його супроводжують 79 небесних тіл. Уран − на третьому місці: він має 27 супутників, два з яких − Титанія та Оберон – було відкрито ще наприкінці XVIII століття. До речі, Меркурій і Венера не мають супутників взагалі.

Венера вважалася зіркою

Красуня Венера першою з’являється на вечірньому небосхилі та за рахунок інтенсивного віддзеркалення сонячного світла справді схожа на зірку. Планета «повертає» близько 76% сонячного світла через особливості атмосфери.

Найвища точка у Сонячній системі

Вона знаходиться на Марсі. Це недіючий вулкан Олімп, що має висоту приблизно 26 км. Для порівняння: найвища точка Землі – гора Еверест – височить над рівнем моря на 8,8 км. Олімп настільки величезний, що з будь-якої із точок поверхні планети його неможливо побачити повністю, адже частина буде знаходитися за обрієм.

Планета, схожа на Землю

За розмірами на Землю схожа Венера, але земляни навряд чи колись зможуть висадитись на цій планеті. Серед причин – фантастично висока температура на поверхні (450°C) та значно щільніша, порівняно із земною, атмосфера, що складається в основному з вуглекислого газу. Тому хмари на Венері являють собою випаровування сірчаної кислоти.
Але ж наблизитися до планети вдалося. Першим апаратом, що пройшов на відстані 35 000 км від поверхні Венери, став американський Mariner-2. У 1962 році його місія підтвердила теорію надгарячої атмосфери небесного тіла.

Кільця має не тільки Сатурн

Кільця також мають Уран, Юпітер і Нептун. У останньої планети чотири кільця (два основних і стільки ж другорядних), що майже непомітні на великій відстані, у порівнянні із Сатурном. Вони мають переривчасту структуру – так само, як Уран та Юпітер.

Червоне небо Марса

Якби космонавт опинився на поверхні планети, він побачив би не чорне небо, як має бути за відсутності атмосфери, і не синє, як на Землі. Присутній в повітрі пил робить небо Марса червоним. А марсіанські хмари складаються з води та вуглекислого газу і мають схожу із земною пористу структуру.

Вода на Марсі

На планеті багато води, але у замороженому стані. Причому ця найпоширеніша на Землі речовина сконцентрована в полярних районах Марса. За попередніми оцінками, тільки на поверхні знаходиться 5 млн км³ льоду. В інших шарах «твердої» води може бути в рази більше. Якщо розплавити весь лід, вода повністю покриє поверхню червоної планети, створивши суцільне море глибиною 11 м. Вчені впевнені, що в геологічному минулому на планеті вода була рідкою. Отже, цілком ймовірно, що колись на Марсі існувало життя.