Логін:
Пароль:
Реєстрація
Забули свій пароль?
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:ЧЕТВЕР, 24 ТРАВНЯ 2018 р.
ПРИВАТНА ГАЗЕТА ЗАСНОВАНА 26 ГРУДНЯ 1992 р.

26.05.2017

«РОЗГУЛ ЧЕРВОНОГО ДИЯВОЛА»

Кам’янець-Подільська міська організація Національної спілки краєзнавців України спільно з Кам’янець-Подільським державним історичним музеєм-заповідником та історичним факультетом Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка провела 16 травня в Ратуші круглий стіл «Політичні репресії на Поділлі: причини, сутність та наслідки». Із десяти запланованих доповідей було заслухано шість: докторів історичних наук Олександра Завальнюка та Льва Баженова, кандидатів історичних наук Валерія Нестеренка та Олександра Комарніцького, молодшого наукового співробітника НІАЗу «Кам’янець» Валентина Пагора та вченого секретаря історичного музею-заповідника Руслана Йолтуховського.

Виступає Олександр Завальнюк. Фото Петра Ігнатьєва

Олександр Завальнюк, чия доповідь мала назву «Участь інтелігенції в українському національно-освітньому відродженні 1917-1920 років на Поділлі як підстава для більшовицьких репресій», згадав прізвища багатьох репресованих освітян. Серед них і ректора Кам’янець-Подільського інституту народної освіти Володимира Гериновича, який у 1923-1928 роках очолював ІНО. Він був чудовим лектором і промовцем, пристрасним дослідником Кам’янеччини, автором багатьох наукових праць із краєзнавства, економічної географії Кам’янеччини і Поділля.
У липні 1932 року Володимира Гериновича заарештовано і засуджено на десять років, 1946 року звільнено за станом здоров’я, а 1989 року посмертно реабілітовано.
Валерій Нестеренко вирішив поглянути на репресії узагальнено і назвав свою доповідь «Політичні репресії на Поділлі в 1930-ті роки: основні причини та наслідки». Він звернув увагу на таку особливість українізації: єдині, хто продовжував розмовляти російською мовою, ніби закон їх не стосувався, були органи Державного політичного управління.
Лев Баженов, який висвітлив політичні репресії 1920-1950-х років на Хмельниччині в новітніх дослідженнях і публікаціях, звернув увагу на шість томів серії «Реабілітовані історією», що вийшли по Хмельницькій області в 2008-2015 роках. Ще три томи готові, але, на жаль, робота над виданням припинена. У трьох історико-публіцистичних книгах - «Розгул червоного диявола» (2008), «Розгул диявола триває» (2011), «Сталіноїди» (2013), які отримали схвальні відгуки у місцевій та всеукраїнській пресі, журналіст і письменник Петро Маліш розкрив великий терор на Хмельниччині, людиноненависницьку суть сталінізму та комуністичної системи. 2014 року видав повість-есе «Соловецький лабіринт. Записки упередженого паломника» журналіст і письменник Богдан Теленько. 2017 року він же збагатив бібліотеку розповідей про жахіття сталінських часів ще однією книгою - «Соловецький мартиролог Поділля».
Руслан Йолтуховський звернув увагу на родину Лагодзінських, адже це знищені сталінською репресивною машиною дід та його брат.


Автор:  Олег БУДЗЕЙ

Повернення до списку