• ПОТРІБНА ДОПОМОГА!

Логін:
Пароль:
Реєстрація
Забули свій пароль?
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:НЕДІЛЯ, 17 ЛЮТОГО 2019 р.
ПРИВАТНА ГАЗЕТА ЗАСНОВАНА 26 ГРУДНЯ 1992 р.

02.02.2018

ПОДІЛЬСЬКІ АРХІТЕКТОРИ РОСІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ

(Продовження. Початок 10, 17, 24 листопада, 1, 8, 15, 22 грудня 2017 року, 19 січня 2018 року)

Знайомимо і далі читачів із подільськими архітекторами, користуючись книжкою Гаврила Барановського «Ювілейний збірник відомостей про діяльність колишніх вихованців Інституту цивільних інженерів (Будівельного училища), 1842-1892», виданої 1892 року в Санкт-Петербурзі.

МИКОЛА БИСТРОВ

Вигляд на головний корпус лікарні з боку Пушкінської вулиці на межі XIX-XX століть.  Фото з Російського державного історичного архівуЯк свідчить «Адрес-календар Російської імперії», Микола Іванович Бистров був губернським архітектором Подільської губернії декілька років. Є відомості про цю високу посаду в довідниках за 1865-1868 роки. Попередником Миколи Бистрова на посаді губернського архітектора Подільської губернії був Олександр Песке, який розробив проект Новопланівського мосту, а наступником став Дмитро Орєхов, який вів нагляд за роботами при будівництві нового приміщення Маріїнської гімназії на Новому плані.
На жаль, відомостей про діяльність Миколи Івановича в Подільській губернії ми не маємо. Знаємо тільки, що під час роботи у цій губернії він у табелі про ранги зріс від надвірного до колезького радника (тобто, із сьо­мо­го до шостого класу, а всіх класів було чотирнадцять).
Мало відомостей про Бист­рова подає і «Ювілейний збірник…» Гаврила Барановського. З нього довідуємося, що цивільний інженер Микола Іванович Бистров народився 1821 року. У 1839-1844 роках він навчався в Будівельному учили­щі в Санкт-Петербурзі, звідки вийшов на службу з чином дванадцятого класу та виконував обов’язки губернського архітек­тора в Пензенській губернській будівельній і шляховій комісії. Оце й усе.
Справді, в «Адрес-календарі Російської імперії» за 1846 рік маємо відомості, що виконує обов’язки архітектора в Пензенській губернській будівельній комісії Микола Бистров - чиновник дванадцятого класу. В «Адрес-календарі» за 1847 рік він уже повноправний архітектор у цій же губернії. 1850 року Бистров, як свідчить «Адрес-календар», уже чиновник десятого класу - колезький секретар. Через три роки чергове підвищення до дев’ятого класу - титулярного радника. 1857 року Бистров уже колезький асесор - чиновник восьмого класу. 1861 бачимо його в тій же Пензенській губернії вже надвірним радником. Далі відбувся його перехід на ту ж посаду губернського архітектора в Подільську губернію.
Далі, з 1869 року, як свідчить «Адрес-календар Російської імперії», Микола Бистров перебуває при Міністерстві внутріш­-ніх справ. 1871 року він повертається на посаду губернського ар­хітектора в Петроковську губернію Царства Польського (Петроков нині місто Пйотркув Трибунальський у Польщі). Останній раз на цій посаді він згадується в «Адрес-календарі» за 1874 рік.

ЕДМУНД МІКВІЦ

«Ювілейний збірник…» Гаврила Барановського подає скупі відомості й про Едмунда Міквіца (у біографічному довіднику Володимира Тимофієнка «Зодчі України кінця XVIII - початку XX сто­літь» прізвище архітектора подано як Миквиць). Архітектор народив­ся 1819 року. У бе­рез­ні 1843 року він вступив до Будівельного училища в Санкт-Петер­бурзі, а вже в листопаді того ж року закінчив навчання, отримав чин чотирнадцятого класу і призначений на службу архітекторським помічником у Подільську будівельну та шляхову комісію. Це усі відомості.
Може виникнути запитання: чому Міквіц так мало вчився в Будівельному училищі? Ви­-
яв­ляється, що він до того вчився в Імператорській академії мистецтв у Санкт-Петербурзі. Міквіц був вільним слухачем, 10 (22) травня 1841 року заслужив срібну медаль другої вар­тості, мав звання некласного художника.
«Адрес-календар Російської імперії» подає архітектора як Едмунда Дмитровича фон Міквіца. Згодом він стає архітектором для виконання робіт у Подільській будівельній та шляховій комісії (про цю посаду Міквіца є записи в довідниках за 1854-1861 роки). У 1844-1859 ро­ках губернським архітектором Подільської губернії працював Микола Карчевський. Він, як свідчить четвертий том «Пам’яток містобудування та архітектури Української РСР», виданий 1968 року, 1858 року розробив проект лікарні в Кам’янці-Подільському, а 1862 року доопрацював цей проект Едмунд Дмитрович (лікарню збудовано в 1864-1887 роках).
У короткому словнику Сергія Волкова «Найвище чиновництво Російської імперії», виданого 2016 року, є відомості про Вік­тора Едмундовича фон Міквіца. Це, очевидно, син архітектора Едмунда Міквіца. Народився
Віктор Едмундович 1860 року. Можна припустити, що це сталося в Кам’янці-Подільському. Із 1906 року він дійсний статський радник (високий четвертий клас у «Табелі про ранги»), служив начальником акцизного управління у Могильовській губернії.

Далі буде.


Автор:  Олег БУДЗЕЙ

Повернення до списку