Логін:
Пароль:
Реєстрація
Забули свій пароль?
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:ВІВТОРОК, 16 СІЧНЯ 2018 р.
ПРИВАТНА ГАЗЕТА ЗАСНОВАНА 26 ГРУДНЯ 1992 р.

RSS

АЛКОГОЛЬ НА ПОДІЛЛІ 29.12.2016
АЛКОГОЛЬ НА ПОДІЛЛІ
Споживання алкоголю має тривалу історію, однак проблеми з ним у людини почалися порівняно недавно - з винаходу арабами перегінного кубу в X столітті. Саме тоді з’явилися висококонцентровані алкогольні напої - самогон, коньяк, віскі тощо. Вони токсичніші, ніж вино й пиво, але за рахунок інтенсивного сп’яніння виявилися привабливішими для людини.

ШІСТЬ ДЕСЯТИЛІТЬ БЕЗ КУПЮР 23.12.2016
ШІСТЬ ДЕСЯТИЛІТЬ БЕЗ КУПЮР
Режисер театру й кіно, народний депутат України п’яти скликань Лесь Танюк (1938-2016) усе доросле життя вів щоденник. Перший запис зробив 17-річним юнаком - 16 січня 1956 року. Обірвала цю титанічну працю важка хвороба і смерть 77-річного Леся Степановича 18 березня 2016 року. Залишилося 217 машинописних і рукописних томів на полицях у квартирі Танюка. Частину щоденників він устиг видати за життя власним коштом.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ЕЛІКСИР ПАМ’ЯТІ ВІД «ЗАБУДЬ-РІЧКИ» 16.12.2016
ЕЛІКСИР ПАМ’ЯТІ ВІД «ЗАБУДЬ-РІЧКИ»
Братів-близнюків двоє, але письменник один - Брати Капранови, тож і перше слово як невід’ємну складову цього творчого псевдоніма теж потрібно писати з великої літери. Саме так - Брати Капранови - зазначено на обкладинках й у вихідних даних їхніх книжок. Там навіть натяку немає, що один із братів - Дмитро Віталійович, а інший - Віталій Віталійович. Нещодавно зі свіжим романом «Забудь-річка» вони завітали до нашої області. 7 грудня відбулася зустріч у Хмельницькій обласній універсальній науковій бібліотеці, а наступного дня - дві презентації в Кам’янці-Подільському.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ЧАРІВНИК САДОВСЬКИЙ 09.12.2016
ЧАРІВНИК САДОВСЬКИЙ
«В іконостасі нашої пам’яті великі українці іноді не тримаються, бо нам нема з ким їх порівнювати. Про Садовського мало сказати - великий артист. Такого артиста у нас просто більше не було ні до, ні опісля», - так натхненно написав про українського актора й режисера Миколу Садовського (1856-1933) сучасний український театрознавець Віталій Жежера. 13 грудня виповнюється 160 років від дня народження Миколи Карповича, якого театральна доля двічі - 1907 та 1919 року - виводила на сцену в Кам’янці-Подільському.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

«ХЛОПЦІ ВІД ТАКОГО ПРОСТО ПРУТЬСЯ» 02.12.2016
«ХЛОПЦІ ВІД ТАКОГО ПРОСТО ПРУТЬСЯ»
Легко й зрозуміло розповісти про складні речі. Таке непросте завдання ставить перед собою кожен, хто намагається донести до широких мас результати, здобуті серйозними й виснажливими науковими дослідженнями. Тоді, читаючи талановито написану популярну книжку чи статтю або переглядаючи з любов’ю відзнятий документальний фільм, наочно переконуєшся, що фізика й математика - це не тільки зашкарублі й надокучливі формули, а історія - зовсім не хаотичне нагромадження дат, подій, імен.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ОРЕНБУРЗЬКИЙ СИН ВЕЛИКОЇ МУКШІ 18.11.2016
ОРЕНБУРЗЬКИЙ СИН ВЕЛИКОЇ МУКШІ
У Російській Федерації на її кордоні з Казахстаном розташувалося невеличке село Каменецьк. Всеросійський перепис населення 2010 року зафіксував тут 192 мешканці. Адміністративно Каменецьк підпорядковано Брацлавській сільській раді Адамовського району Оренбурзької області. Назва села не випадкова, адже 1908 року його заснували вихідці з Кам’янецького повіту Подільської губернії, а саме із села Велика Мукша, яке нині відоме як Велика Слобідка.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ЛЕГЕНДАРНИЙ ТУРЧИН 11.11.2016
ЛЕГЕНДАРНИЙ ТУРЧИН
16 листопада виповнилося би 80 років легендарному Ігореві Турчину (1936-1973). Ігор Євдокимович - видатний тренер в історії світового гандболу, який упродовж багатьох років очолював київський «Спартак» і жіночу збірну СРСР. 

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ВЕЛИКА СЛОБІДКА 04.11.2016
ВЕЛИКА СЛОБІДКА
У давнину люди часто селилися в гирлах річок - там, де зливаються води двох життєдайних артерій. Так, наприклад, при впадінні в Дністер Збруча розмістилися Ісаківці, Жванчика - Жванець, Смотрича - Устя, а Мукші - Велика Слобідка, яку спочатку називали так само, як і Дністрову притоку, - Мукшею. Взагалі-то, історія Великої Слобідки - це історія двох сусідніх поселень на березі невеликої подільської річки Мукші, з яких давніше, більше та сильніше село - Мукша - врешті поглинуло свого молодшого, меншого та слабкішого сусіда - Слобідку-Мукшанську.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ВИПЛЕКАНИЙ ПЕТЛЕЮ 28.10.2016
ВИПЛЕКАНИЙ ПЕТЛЕЮ
Кам’янець-Подільський і його пам’ятки описували неодноразово. Попри це, зробимо спробу ще один раз поглянути уважно на місто та на одну з його пам’яток.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

«ТАК І СТАВ ФЕЙЛЕТОНІСТОМ» 21.10.2016
«ТАК І СТАВ ФЕЙЛЕТОНІСТОМ»
Як відомо, Остап Вишня (справжні ім’я та прізвище - Павло Губенко) у часи Української Народної Республіки перебував у Кам’янці-Подільському, де опублікував перші фейлетони. Письменник Василь Горбатюк у романі «Слово і меч», виданому 2013 року й присвяченому Павлу Богацькому, не обминув увагою і його тезка - Павла Губенка. Пропонуємо увазі читачів уривок з роману, де йде мова про майбутнього Остапа Вишню, а також розлогий коментар письменника на цю тему.

ЗАБУТИЙ КРАЄЗНАВЕЦЬ, ЯКОГО НЕ ЗАБУЛИ 14.10.2016
ЗАБУТИЙ КРАЄЗНАВЕЦЬ, ЯКОГО НЕ ЗАБУЛИ

«Про цих людей не писали газети, лише час від часу публікувалися, найбільше у місцевих виданнях, їхні короткі, часто дуже цензуровані статті. Загалом для багатьох подолян і навіть кам’янчан (бо всі вони мешкали свого часу в Кам’янці-Подільському) ці справжні патріоти краю залишилися непоміченими. Їхні краєзнавчі здобутки не афішувались у радянські часи, а самі вони часто мали проблеми з тодішніми правоохоронними органами через власні переконання.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

МИХАЙЛО ДМИТРОВИЧ БЛИЗЬКИЙ І ДАЛЕКИЙ 07.10.2016
МИХАЙЛО ДМИТРОВИЧ БЛИЗЬКИЙ І ДАЛЕКИЙ
Місяць тому, 5 вересня, одночасно відійшли у вічність знані в місті та районі люди - Михайло Аносов й Антон Малик. Першому з них 11 жовтня виповнилося би 70 років. Пропонуємо увазі читачів статті, присвячені світлій пам’яті цих достойних діячів.

«КАБІНЕТ, ТЕЛЕФОН І СОВІСТЬ» 07.10.2016
«КАБІНЕТ, ТЕЛЕФОН І СОВІСТЬ»
Місяць тому не стало Антона Малика - активного громадського діяча, Почесного ветерана України, Почесного громадянина Кам’янець-Подільського району, кавалера ордена «Знак Пошани», голови районної організації ветеранів України. Люди старшого покоління обов’язково згадають цього чоловіка та скажуть про нього найкращі слова як про педагога, вихователя, хлібороба, депутата районної ради.

ПАТРІАРХ І «ГАЙДАМАКА У СПІДНИЦІ» 30.09.2016
ПАТРІАРХ І «ГАЙДАМАКА У СПІДНИЦІ»
Для Кам’янця-Подільського вересневі дні - це традиційно дні Микити Годованця, адже письменник, який перетворив місто над Смотричем на столицю української байки, народився 1893 року саме у вересні: 14-го - за тодішнім старим чи 26-го - за сучасним новим стилем. Про Микиту Павловича вже стільки написано, але щоразу з’являються нові матеріали, які додають важливі штрихи й деталі до життєпису цієї чудової людини й майстра красного письменства. 

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ГРУШЕВСЬКИЙ - РЕЦЕНЗЕНТ РОЛЛЕ Й СІЦІНСЬКОГО 23.09.2016
ГРУШЕВСЬКИЙ - РЕЦЕНЗЕНТ РОЛЛЕ Й СІЦІНСЬКОГО
29 вересня виповнюється 150 років від дня народження Михайла Грушевського (1866-1934) - українського історика, державного й громадсько-політичного діяча. 

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

БРОВАРІ 16.09.2016
БРОВАРІ
Невеличке село Броварі, що в Кам’янець-Подільському районі, має досить прозору назву, але дещо заплутану історію. Що ж, зробимо спробу її розплутати.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ІСТОРІЯ БЕЗ ІСТОРІЇ 09.09.2016
ІСТОРІЯ БЕЗ ІСТОРІЇ
Загадка заснування Кам’янця-Подільського була та досі залишається серйозним подразником як для професійних істориків, так і для любителів минувшини. Нещодавно поділився роздумами на цю тему і Володимир Білінський - автор тритомної «Країни Моксель» (2008-2010), двотомної «Москви Ординської» (2011-2012) та найсвіжішого тритомного історичного дослідження «Україна-Русь» (2013-2016).

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ПІДЗАМЕЦЬКЕ ОКОПИСЬКО 02.09.2016
ПІДЗАМЕЦЬКЕ ОКОПИСЬКО
Від народження мешкаю я практично поряд із давнім єврейським кладовищем: його та мою садибу на Підзамчі на вулиці Кіргізова (колишній Татарській) розділяє неширока й неглибока долина. Ще в дитинстві засіла в пам’яті народна назва місця, де розташувалося кладовище, - Окописько, але з роками ледь не вивітрилася з голови. Спливло півстоліття - і тільки нещодавно, коли я детальніше й прискіпливіше розглядав план Кам’янця-Подільського 1773 року, з глибин пам’яті виринуло напівзабуте наймення…

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ЩЕ ОДНА ПІЧ - ЩЕ ОДНА СЕНСАЦІЯ! 02.09.2016
ЩЕ ОДНА ПІЧ - ЩЕ ОДНА СЕНСАЦІЯ!
Чергову сенсацію розкопали минулого тижня кам’янецькі археологи на Польському ринку - добре збережену піч першої половини XVIII ст. Різного роду й давності печі стали справжнім «хітом» археологічного сезону-2016.

Автор:  Наталія ЯРОВА

«ХАБАР» СТУПКИ З КАМ’ЯНЕЦЬКОГО БАЗАРУ 26.08.2016
«ХАБАР» СТУПКИ З КАМ’ЯНЕЦЬКОГО БАЗАРУ
Завтра знаменитому українському акторові, шляхетному й іронічному Богданові Ступці (1941-2012) виповнилося би 75 років. Творча й життєва доля закидала Богдана Сильвестровича в різні куточки. Не обминув він і Кам’янця-Подільського. Нинішній начальник міського управління культури та туризму Петро Гаврилюк підрахував, що Ступка щонайменше п’ять разів із різних нагод відвідував місто над Смотричем.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ


Новини 81 — 100 з 443
Початок | Поперед. | 3 4 5 6 7 | Наст. | Кінець Всі