Логін:
Пароль:
Реєстрація
Забули свій пароль?
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:ВІВТОРОК, 20 БЕРЕЗНЯ 2018 р.
ПРИВАТНА ГАЗЕТА ЗАСНОВАНА 26 ГРУДНЯ 1992 р.

RSS

ІСАКІВЦІ ОЧИМА ПИСЬМЕННИКА 03.03.2017
ІСАКІВЦІ ОЧИМА ПИСЬМЕННИКА
У попередньому номері «Подолянина» ми розповіли про те, як український письменник Борис Антоненко-Давидович двічі - 1926 та 1958 року - побував у Жванці й опублікував свої враження у нарисах «Де когут піє на три держави» та «Нема Збруча» в збірках «Землею українською» (1930) та «Збруч» (1958). Тоді ж Борис Дмитрович двічі відвідав сусідні із Жванцем Ісаківці, тож сьогодні подамо враження письменника від села, розташованого при впадінні Збруча в Дністер. Саме тут при першому візиті Антоненка-Давидовича півень співав на три держави - СРСР, Польщу та Румунію, а при другому - вже на три області: Хмельницьку, Тернопільську та Чернівецьку.

«КАМ’ЯНЕЧЧИНА ВІДКРИТА ДЛЯ СВІТУ» 03.03.2017
«КАМ’ЯНЕЧЧИНА ВІДКРИТА ДЛЯ СВІТУ»
Під такою назвою побачив світ 24-сторінковий великоформатний кольоровий путівник, який розповідає про Кам’янець-Подільський район. Сам ошатного вигляду, він потрапив до не менш ошатно оформленої папки. 

ІСПИТ ДОСЛІДНИКА ДОСЛІДЖУВАНИМ 24.02.2017
ІСПИТ ДОСЛІДНИКА ДОСЛІДЖУВАНИМ
Про книги, видані науковцями наших університетів, «Подолянин», як правило, повідомляє у своїй традиційній рубриці «Видано в Кам’янці». Але бувають і приємні випадки, коли нашим землякам удається видати книгу у Львові чи Києві й привернути до свого творіння всеукраїнську аудиторію. 

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ВІДРОДЖЕНИЙ МИКОЛАЇВСЬКИЙ ХРАМ 24.02.2017
ВІДРОДЖЕНИЙ МИКОЛАЇВСЬКИЙ ХРАМ
Лунають дзвони над древнім Кам’янцем. Дзвони двох храмів на честь святих апостолів Петра та Павла, церкви та Кафедрального костелу, перекликаються зі дзвонами церкви Успіння Святої Богородиці. В ранішню симфонію витончено вписуються дзвони церкви святого Йосафата. В південній частині Старого міста понад шість століть кличе на службу найдавніша кам’янецька церква святого Миколая. Потічками великими й малими з усього міста стікаються на службу вірні православні, греко-католики та католики

ПАМ’ЯТІ НІНИ РОЗДОБУДЬКО -  ЖІНКИ-ВОЇНА, ЖІНКИ-УПРАВЛІНЦЯ 17.02.2017
ПАМ’ЯТІ НІНИ РОЗДОБУДЬКО - ЖІНКИ-ВОЇНА, ЖІНКИ-УПРАВЛІНЦЯ
20 лютого виповнюється 100 років від дня народження Ніни Кирилівни Роздобудько - учасника бойових дій Другої світової війни та ветерана праці, життя якої пов’язане з Вінницькою та Хмельницькою областями.

ДРАГОМАНИ В КАМ’ЯНЦІ-ПОДІЛЬСЬКОМУ 10.02.2017
ДРАГОМАНИ В КАМ’ЯНЦІ-ПОДІЛЬСЬКОМУ
Слово «драгоман» походить від французького dragoman, а те в свою чергу від арабського «тарджуман» - перекладач. Так називали перекладачів при дипломатичних представництвах і консульствах переважно в країнах Сходу, особливо в Туреччині (Оттоманській Порті). 

КАМ’ЯНЕЦЬ ЧИ МЕЛЕТІЙГРАД? 10.02.2017
КАМ’ЯНЕЦЬ ЧИ МЕЛЕТІЙГРАД?
20 січня «Подолянин» у рубриці «Точка зору» розмістив статтю «Геть колоніальні топоніми!», в якій пенсіонер Борис Дерикоз запропонував перейменувати основні вулиці та площі Старого міста, щоб «виправити спотворену, цілеспрямовано знищувану та корчовану історичну пам’ять народу».

ПЕРШЕ РІЗДВО НА ВІЛЛІ «СОВА» 03.02.2017
ПЕРШЕ РІЗДВО НА ВІЛЛІ «СОВА»
Хоча від Різдва нас уже відділяє місяць, але завжди приємно ще раз зануритися в атмосферу свята. Тим паче, якщо це щира й невимушена розповідь відомого письменника-земляка. Отже, пропонуємо читачам «Подолянина» одну з 13 різдвяних історій, що увійшли до збірки, яка так і називається - «13 різдвяних історій». 

ЩО ТАКЕ ЧАС? 27.01.2017
ЩО ТАКЕ ЧАС?
Немає на світі чогось загадковішого й одночасно зрозумілішого, ніж час. На перший погляд, достатньо лише глянути на годинник - і ось він, перед нами. Стрілки роблять звичні оберти, які вимірюють шлях від минулого до майбутнього. За весною прийде літо, за літом - осінь. Маленькі діти зі своїми маленькими проблемами виростуть і з ними виростуть їхні проблеми, як стверджує англійське прислів’я.

УКРАЙ НЕДОРЕЧНО 27.01.2017
УКРАЙ НЕДОРЕЧНО
Подоляни віками славляться гостинністю, добротою та толерантністю. Вірмени, євреї, поляки, українці (русини) завжди жили поруч у злагоді та порозумінні. Кожен п’ятий подолянин носить горде шляхетне прізвище на -ський, -цький, -евич. Візитівки Поділля хизуються світлинами замків, церков і костелів, збудованих у добу першої Речі Посполитої та царської Росії. Пишаймося нашим європейським минулим: коли в дикій Північній Америці процвітала работоргівля, руська православна, польська та литовська шляхта на демократичних виборах у сеймах обирала королів для своєї держави.

ГЕТЬ КОЛОНІАЛЬНІ ТОПОНІМИ! 20.01.2017
ГЕТЬ КОЛОНІАЛЬНІ ТОПОНІМИ!
Під час моєї традиційної прогулянки до мене звернулася група молодих людей із картою Старого міста й попрохала підказати, де тут Руський ринок. Зустріч була біля будинку з адресою Зарванська, 1, зазначеною на табличці, тобто в історичному центрі Руського ринку. Але жоден топонім поблизу не свідчив і найменшим натяком про колишній центр суспільно-політичного життя української громади міста, про існування саме тут упродовж майже 220 років українського магістрату.

СТАРОМУ МІСТУ - НОВУ ТОПОНІМІКУ? 20.01.2017
СТАРОМУ МІСТУ - НОВУ ТОПОНІМІКУ?
Сучасне Старе місто - це 4 майдани, 21 вулиця, 2 узвози та 5 провулків, тобто 32 топографічні об’єкти. У додатках до своєї статті Борис Дерикоз пропонує залишити без змін майдан Руський ринок, П’ятницьку вулицю та Тісний провулок, а решті дати нові імена.

СТОЛІТНІЙ «ЩЕДРИК» 05.01.2017
СТОЛІТНІЙ «ЩЕДРИК»
Рівно сто років тому в Києві під час святкування Різдва сталася знаменита подія. 7 січня 1917 року (25 грудня 1916 року за старим стилем) хоровий колектив університету святого Володимира (нині це Київський національний університет імені Тараса Шевченка) під керівництвом диригента Олександра Кошиця вперше виконав знаменитий «Щедрик» Миколи Леонтовича - українського композитора, який 1899 року закінчив Подільську духовну семінарію в Кам’янці-Подільському.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

СВЯЩЕНИК ІЗ ДОКОБЛІВСЬКИХ ЧАСІВ 05.01.2017
СВЯЩЕНИК ІЗ ДОКОБЛІВСЬКИХ ЧАСІВ

Як відомо, в радянські часи влада нещадно витравлювала віру з життя «будівників світлого майбутнього». Так, у Кам’янці-Подільському в 1960-1980-х роках діяв тільки один православний храм - Покровська церква на Руських фільварках. У 1964-1992 роках її настоятелем був Лаврентій Кобля (1925-2004), який у часи перебудови став першим у Кам’янці священиком, обраним депутатом міськради. 

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

НЕВІДОМЕ ФОТО ВІДОМОЇ ЛЮДИНИ 05.01.2017
НЕВІДОМЕ ФОТО ВІДОМОЇ ЛЮДИНИ
У фондах Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника зберігається особова справа Григорія Степури (1881-1944) - українського адвоката, славного уродженця Жванця, який століття тому, під час буремних 1917 та 1918 років, був членом Української Центральної Ради та губернським комісаром Поділля. 

АЛКОГОЛЬ НА ПОДІЛЛІ 29.12.2016
АЛКОГОЛЬ НА ПОДІЛЛІ
Споживання алкоголю має тривалу історію, однак проблеми з ним у людини почалися порівняно недавно - з винаходу арабами перегінного кубу в X столітті. Саме тоді з’явилися висококонцентровані алкогольні напої - самогон, коньяк, віскі тощо. Вони токсичніші, ніж вино й пиво, але за рахунок інтенсивного сп’яніння виявилися привабливішими для людини.

ШІСТЬ ДЕСЯТИЛІТЬ БЕЗ КУПЮР 23.12.2016
ШІСТЬ ДЕСЯТИЛІТЬ БЕЗ КУПЮР
Режисер театру й кіно, народний депутат України п’яти скликань Лесь Танюк (1938-2016) усе доросле життя вів щоденник. Перший запис зробив 17-річним юнаком - 16 січня 1956 року. Обірвала цю титанічну працю важка хвороба і смерть 77-річного Леся Степановича 18 березня 2016 року. Залишилося 217 машинописних і рукописних томів на полицях у квартирі Танюка. Частину щоденників він устиг видати за життя власним коштом.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ЕЛІКСИР ПАМ’ЯТІ ВІД «ЗАБУДЬ-РІЧКИ» 16.12.2016
ЕЛІКСИР ПАМ’ЯТІ ВІД «ЗАБУДЬ-РІЧКИ»
Братів-близнюків двоє, але письменник один - Брати Капранови, тож і перше слово як невід’ємну складову цього творчого псевдоніма теж потрібно писати з великої літери. Саме так - Брати Капранови - зазначено на обкладинках й у вихідних даних їхніх книжок. Там навіть натяку немає, що один із братів - Дмитро Віталійович, а інший - Віталій Віталійович. Нещодавно зі свіжим романом «Забудь-річка» вони завітали до нашої області. 7 грудня відбулася зустріч у Хмельницькій обласній універсальній науковій бібліотеці, а наступного дня - дві презентації в Кам’янці-Подільському.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ЧАРІВНИК САДОВСЬКИЙ 09.12.2016
ЧАРІВНИК САДОВСЬКИЙ
«В іконостасі нашої пам’яті великі українці іноді не тримаються, бо нам нема з ким їх порівнювати. Про Садовського мало сказати - великий артист. Такого артиста у нас просто більше не було ні до, ні опісля», - так натхненно написав про українського актора й режисера Миколу Садовського (1856-1933) сучасний український театрознавець Віталій Жежера. 13 грудня виповнюється 160 років від дня народження Миколи Карповича, якого театральна доля двічі - 1907 та 1919 року - виводила на сцену в Кам’янці-Подільському.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

«ХЛОПЦІ ВІД ТАКОГО ПРОСТО ПРУТЬСЯ» 02.12.2016
«ХЛОПЦІ ВІД ТАКОГО ПРОСТО ПРУТЬСЯ»
Легко й зрозуміло розповісти про складні речі. Таке непросте завдання ставить перед собою кожен, хто намагається донести до широких мас результати, здобуті серйозними й виснажливими науковими дослідженнями. Тоді, читаючи талановито написану популярну книжку чи статтю або переглядаючи з любов’ю відзнятий документальний фільм, наочно переконуєшся, що фізика й математика - це не тільки зашкарублі й надокучливі формули, а історія - зовсім не хаотичне нагромадження дат, подій, імен.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ


Новини 81 — 100 з 458
Початок | Поперед. | 3 4 5 6 7 | Наст. | Кінець Всі