Четвер, 28 Березня 2024 р.
5 Жовтня 2012

ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД НЕПРОХАНОГО ПЕРУКАРЯ?

Анатолій ЩУРИК«Лікарю, в мене на нозі якісь червоні плямки, схожі на укуси комарів! Мало б пройти, але чомусь робляться більшими. Можливо, це якась алергія?», «Моя дитина приїхала від бабусі й має на голові рожеві плями круглої форми. Що це таке?»… Такі запитання досить часто чує лікар-дерматолог, завідувач дерматологічного відділення міської лікарні №1 Анатолій ЩУРИК і ставить діагноз: мікроспорія гладкої шкіри, або волосистої частини голови (у народі більше відома як стригучий лишай). Лабораторні дослідження підтверджують цей неприємний діагноз. 

– Щороку навесні та восени ми виявляємо випадки грибкових захворювань, частіше у дітей, – розповідає Анатолій Петрович. – Поширеною є мікроспорія, чи стригучий лишай – заразна хвороба, що вражає гладку шкіру та волосисту частину голови і передається від хворих тварин і людей. З початку року в нашому місті зареєстровано 92 випадки захворювання на мікроспорію.

Крім того, часто до нас звертаються із мікозом ступень, або оніхомікозом (захворювання нігтів). У сільських жителів трапляється трихофітія (захворювання, що передається від ВРХ і хворих людей). За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, сьогодні кожний п’ятий мешканець планети страждає від якогось грибкового захворювання.

– Анатолію Петровичу, як відбувається зараження лишаєм?

– Зазвичай від хворих котів, рідше – собак, при безпосередньому контакті з ними чи предметами, інфікованими шерстю або лусочками. У тварин прояви цієї хвороби можна побачити на облисілій морді, вухах, на передніх і задніх лапах. Трапляються випадки, що здорові кішки можуть бути міконосіями, і виявити грибок може лише люмінісцентне обстеження.

Сезонні коливання мікроспорії пов’язані з приплодами у кішок, а також контактом дітей із тваринами влітку. Захворюваність починається наприкінці літа, пік припадає на жовтень – листопад, а потім відбувається спад до березня – квітня. Рідше хвороба поширюється в колі родини: як правило, хворіють діти, немовлята і жінки.

– Які ознаки захворювання мають насторожити?

– Вогнище мікроспорії волосистої частини голови займає тім’я, скроні, маківку. Буває один та більше великих або дрібних вогнищ діаметром від двох до п’яти сантиметрів, рожевого кольору, округлої форми і з чіткими контурами. В перші дні грибок локалізується лише в гирлі волосяного фолікула, а на сьомий – поширюється на саме волосся, яке стає ламким. Шкіра голови набухає, поверхня вкривається сірувато-білими лусочками і свербить.

Мікроспорія гладкої шкіри найчастіше зустрічається на обличчі, шиї, плечах, ногах. Спочатку виникають круглі або овальні плями з чіткими краями рожевого кольору, в центрі шкіра блідіша та лущиться, а по периферії видно червоний вінчик вузлових елементів. Часто туди втягується пушкове волосся, через що хворобу важче лікувати і доводиться обов’язково робити епіляцію. Зустрічаються і атипові (гнійні) форми хвороби.

Діагноз «мікроспорія» виявляється на основі клінічних проявів, даних мікроскопії, бактеріальних висівів на поживне середовище, при огляді вогнищ ураження лампою Вуда. Тобто, без спеціального обстеження і тривалого лікування (мікроспорії гладкої шкіри – до двох тижнів, волосистої частини – до одного місяця) хворому не обійтися, як і без лікарського спостереження та обов’язкових контрольних лабораторних обстежень. Якщо у вас є ознаки недуги, не зволікайте, а одразу ж звертайтеся до дерматологічного відділення міської лікарні №1. Обстеження та лікування для жителів міста – безкоштовні.

З метою виявлення мікроспорії, дерматологи разом із фахівцями санепідемстанції, згідно із затвердженим графіком (у вересні та квітні – травні), щороку оглядають усі дошкільні, шкільні та інші навчальні заклади міста. Нещодавно нами виявлено 14 випадків захворювання на мікроспорію гладкої шкіри.

– Чого не можна робити при цій хворобі і чи можна подолати її народними засобами?

– В жодному разі не можна займатися самолікуванням! Народними методами і гормональними мазями цієї хвороби не подолати. Пам’ятаю, як чоловік, займаючись самолікуванням, мав на тілі 140 вогнищ мікроспорії. Також не можна приймати ванни і душа (аби не поширювати грибка по тілу) і носити вовняних речей. Обов’язково оглядати і, в разі виявлення вогнищ хвороби, лікувати контактних осіб і хворих тварин.