• ПОТРІБНА ДОПОМОГА!

Логін:
Пароль:
Реєстрація
Забули свій пароль?
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:НЕДІЛЯ, 24 БЕРЕЗНЯ 2019 р.
ПРИВАТНА ГАЗЕТА ЗАСНОВАНА 26 ГРУДНЯ 1992 р.

RSS

ЇХ ПАМ’ЯТАТИМЕ КАМ’ЯНЕЧЧИНА 25.03.2011
ЇХ ПАМ’ЯТАТИМЕ КАМ’ЯНЕЧЧИНА

До 67-ї річниці визволення Кам’янеччини
Визволення нашого краю та перемога у Великій Вітчизняній війні над фашистськими загарбниками - заслуга не лише військових. Це розуміють усі, про це свідчать факти та історія.
Нині можна піддавати сумніву, аналізувати роль підпілля і партизанського антифашистського руху, але, незважаючи на весь скептицизм, вони відіграли важливу роль у визволенні нашого краю від загарбників, як і Батьківщини в цілому.

Автор: 

ВЧИВСЯ В ПЕРШІЙ, А ІМ’Я ДАЛИ ДВАНАДЦЯТІЙ 18.03.2011
ВЧИВСЯ В ПЕРШІЙ, А ІМ’Я ДАЛИ ДВАНАДЦЯТІЙ
Сьогодні виповнюється сто років від дня народження українського письменника, лауреата Шевченківської премії Любомира ДМИТЕРКА, чиє дитинство та юність минули в Кам’янці-Подільському.


Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ТАЄМНИЧА КНЯГИНЯ ІЗ «БУДИНКУ З ПРИВИДАМИ» 11.03.2011
ТАЄМНИЧА КНЯГИНЯ ІЗ «БУДИНКУ З ПРИВИДАМИ»
Хто цікавився історією Довжоцького спиртового заводу, а не тільки переймався його запахами, чув, звісно, що це підприємство понад сто років тому заснувала княгиня ХІЛКОВА. Але хто вона, де й коли народилася, звідки взялася в наших краях - усе це досі залишалося поза увагою не тільки широкого загалу, але, здається, і дослідників подільської історії. Що ж, спробуємо підняти завісу таємничості та детальніше розповісти про загадкову княгиню - фундаторку нашого спиртового заводу.


Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ВЗІРЕЦЬ 25.02.2011
ВЗІРЕЦЬ

Є люди, які залишають після себе не лише добру та світлу пам’ять, а й ті, яких хочеться наслідувати, бути схожими на них. Однією з таких наших земляків була Валентина ЗАДОРОЖНА. 23 лютого їй би виповнилося 100 років.
Майже 40 років своєї трудової діяльності віддала Валентина Петрівна апаратній роботі у виконкомі Кам’янець-Подільської міськради на посадах завідувача протокольної частини та завідувача загального відділу міськвиконкому. За підрахунками її колишнього колеги Віктора КРІЛЯ, Валентині ЗАДОРОЖНІЙ випало працювати з дванадцятьма головами та п’ятьма секретарями міськвиконкому. Парадоксально, але вона протягом усього часу роботи була єдиним безпартійним керівником відділу міськвиконкому. Це красномовно свідчить про її високі професійні та моральні якості.

БУДИНОК ДОКТОРА КРЕМЕРА 18.02.2011
БУДИНОК ДОКТОРА КРЕМЕРА
Сьогодні ми розповімо про один із будинків Старого міста, а саме про триповерховий будинок за сучасною адресою: Довга, 1. У цієї садиби були різні власники, але сам триповерховий будинок звів доктор Олександр КРЕМЕР, тож із повним правом означимо його як будинок доктора КРЕМЕРА. Нині ж тут розмістився райвідділ міліції.


ДОНЬКА ЮВЕЛІРА 28.01.2011
ДОНЬКА ЮВЕЛІРА

У другій половині XIX ст. жив у Кам’янці-Подільському ювелір Шмуль ЛУВІЩУК. Було в нього семеро дітей. Троє з них народилися в першому шлюбі. Оскільки дружина Шмуля досить рано померла, він одружився вдруге, внаслідок чого сімейство ЛУВІЩУКІВ поповнилося ще чотирма дітьми. І сьогодні ніхто навіть словечком не згадав би цього кам’янецького єврея, якби не дві його доньки - Шейна та Хана, що стали полум’яними революціонерками. Причому настільки полум’яними, що радянська влада удостоїла їхні тіла високої честі покоїтися на найпрестижнішому радянському кладовищі - Новодівочому. Про старшу зі сестер - Шейну, яка увійшла в історію як Євгенія Самійлівна ШЛІХТЕР, ми розповідали в «ПОДОЛЯНИНІ» рівно два роки тому, а саме 16 січня 2009 р. Сьогодні настала пора поговорити про молодшу - Ганну Самійлівну КАРПОВУ.


Автор:  Олег БУДЗЕЙ

06.01.2011
ІСТОРИЧНІ ПОСТАТІ НА ТЛІ КАМ’ЯНЕЦЬКИХ ПЕЙЗАЖІВ

Друга половина XVIII століття... Блискуче правління на європейських престолах ерцгерцогині Австрії, імператриці Священної Римської імперії Марії-Терезії, її доньки - французької королеви Марії-Антуанетти, російської імператриці Катерини II. Їхня влада характеризувалася розкішшю, марнотратством і фаворитизмом, коли коханці щедро обдаровувалися землями, селянами, грошима, чинами й орденами.
З’явилося безліч аферистів усіх мастей: спекулянтів, шарлатанів, авантюристів. Серед них був власник філософського каменя, чаклун КАЛІОСТРО, алхімік СЕН-ЖЕРМЕН, венеціанець КАЗАНОВА, який за мільйон ліврів продав старезній герцогині рецепт для омолодження та засіб, щоб завагітніти від місячних променів. А танцівниця зі Стамбула Софія ГЛЕВОНЕ, шпигунка при всіх королівських дворах, яка вдало одружилася з багатим польським магнатом Станіславом ПОТОЦЬКИМ?

ВЧИТЕЛЬ, ЯКИЙ МАВ КЛЮЧІ ДО ДИТЯЧИХ СЕРДЕЦЬ 24.12.2010
ВЧИТЕЛЬ, ЯКИЙ МАВ КЛЮЧІ ДО ДИТЯЧИХ СЕРДЕЦЬ

26 грудня виповнилося би 85 років Михайлові ГЛОЗМАНУ, - людині, про яку в тих, хто її знав, залишилися лише теплі, світлі спогади. Вчителеві, котрий виховував і навчив тисячі дітей, віддавши 27 років свого життя педагогіці.

Автор: 
Кількість коментарів:  0

90 за 40! CАМЕ СТІЛЬКИ МІЛЬЙОНІВ ТОНН ЦЕМЕНТУ ДАВ ЗАВОД ЗА ЧОТИРИ ДЕСЯТИЛІТТЯ 24.12.2010
90 за 40! CАМЕ СТІЛЬКИ МІЛЬЙОНІВ ТОНН ЦЕМЕНТУ ДАВ ЗАВОД ЗА ЧОТИРИ ДЕСЯТИЛІТТЯ

30 грудня ВАТ «Подільський цемент» виповниться 40 років. Вікопомна подія, від якої підприємство веде відлік своєї історії, сталася 29-30 грудня 1970 р. Саме тоді було розпалено першу обертову піч, а Державна комісія під керівництвом Юрія Івановича ЧОПА прийняла в експлуатацію першу технологічну лінію Кам’янець-Подільського цементного заводу потужністю 600 тисяч тонн цементу за рік.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

АРХІВНЕ МІСТО… БЕЗ АРХІВУ 24.12.2010
АРХІВНЕ МІСТО… БЕЗ АРХІВУ

24 грудня - День працівників архівних установ
Загальновідомо, що Кам’янець-Подільський - це місто з унікальною історією, джерельна база якої охоплює майже шість з половиною віків: перший відомий документ, що фіксує перипетії кам’янецького життя, - грамота на самоврядування, видана литовськими князями Юрієм та Олександром КОРІАТОВИЧАМИ, - датується січнем 1374 року. Тож логічно, що таке знатне місто, яке було центром воєводства за польських часів, губернським центром у Російській імперії, останньою столицею Української Народної Республіки, обласним центром у довоєнні радянські часи, мало би мати не менш знатний архів. Тим паче, що в місті діють потужний історичний факультет національного університету з докторами наук, аспірантами, докторантами та надзвичайно перспективними студентами, Центр поділлєзнавства, Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець», історичний музей, що цього року відсвяткував славне 120-річчя, ціла армія допитливих краєзнавців. Як бачимо, є що досліджувати, є кому досліджувати. Єдина заковика - немає де досліджувати. Як же так сталося, що потужне архівне місто опинилося без архіву?

Автор:  Олег БУДЗЕЙ
Кількість коментарів:  1

В’ЯЗЕНЬ КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКОЇ ФОРТЕЦІ 17.12.2010
В’ЯЗЕНЬ КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКОЇ ФОРТЕЦІ

Гордістю та окрасою Кам’янця-Подільського, безумовно, є старовинна середньовічна фортеця, що протягом багатьох століть захищала рідне місто.

ПОЛЬСЬКИЙ АС ІЗ НІВЕРКИ 17.12.2010
ПОЛЬСЬКИЙ АС ІЗ НІВЕРКИ

Сьогодні ми розповімо про одного з найвидатніших польських військових і спортивних льотчиків - Болеслава ОРЛІНСЬКОГО, уродженця с.Ніверка нинішнього Кам’янець-Подільського району.

Автор:  Ольга БУДЗЕЙ

10.12.2010
ПІД ПСЕВДОНІМОМ «ПОДОЛЯНИН»
В «Українському народному календарі» на 2010 рік зазначено, що 14 грудня виповнюється 170 років від дня народження Михайла Петровича СТАРИЦЬКОГО (1840-1904) - українського поета, драматурга, прозаїка, перекладача, діяча театру. «ПОДОЛЯНИН» аж ніяк не міг обминути увагою цієї дати, адже одним із псевдонімів Михайла Петровича був Подолянин. Яким чином доля закинула корінного полтавця на Поділля та чим цей край збагатив письменника, ми і поговоримо в цій статті.


Автор:  Ольга БУДЗЕЙ
Кількість коментарів:  1

ГУБЕРНСЬКА ПОШТОВА КОНТОРА 03.12.2010
ГУБЕРНСЬКА ПОШТОВА КОНТОРА

Сьогодні важко собі уявити життя будь-якого су-спільства без поштової служби. Відомо, що в стародавні часи зв’язок між людьми та державами підтримувався за допомогою кур’єрів, які усно або в письмовій формі передавали інформацію. Своїх кур’єрів мали князі, університети та великі монастирі.

26.11.2010
«ОКСАМИТОВИЙ» ГЕНЕРАЛ

У попередньому номері «ПОДОЛЯНИНА» ми розповідали про польського генерала Юзефа ЗАЙОНЧЕКА - уродженця Кам’янця-Подільського. Сьогодні наше знайомство з польськими генералами, що з’явилися на світ у місті над Смотричем, буде продовжено. У ті ж часи, що і Юзеф ЗАЙОНЧЕК, діяв ще один уродженець Кам’янця - польський генерал Вінцентій АКСАМИТОВСЬКИЙ. До речі, восени цього року минуло 250 років із дня його народження. І ще одна прикметна деталь - він був онуком найзнаменитішого коменданта Кам’янецької фортеці - Яна де ВІТТЕ.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

19.11.2010
ЗАЙЧИК, ЩО СТАВ ГЕНЕРАЛОМ
Найпочеснішим польським військовим орденом, яким нагороджують за видатні бойові заслуги, є орден Virtuti Militari (орден Військової Доброчесності). Цю високу відзнаку за-снував 22 червня 1792 р. останній король Речі Посполитої Станіслав Август ПОНЯТОВСЬКИЙ на честь перемоги над російськими військами в битві поблизу села Жилинці нинішнього Шепетівського району Хмельницької області. Першими кавалерами ордена Virtuti Militari стали 14 польських військовиків. Серед них був і уродженець Кам’янця-Подільського Юзеф ЗАЙОНЧЕК.


Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ЯКБИ АПОЛЛІНЕР ЖИВ НА КАРВАСАРАХ 05.11.2010
ЯКБИ АПОЛЛІНЕР ЖИВ НА КАРВАСАРАХ

Замковий міст у Кам’янці-Подільському - це одне із семи чудес міста, пам’ятка архітектури національного значення. Він сполучає Старе місто, розташоване на півострові у петлі Смотрича, із фортецею на мисі. Міст оригінальний тим, що проліг не через річку, як практично всі на світі мости, а на вузькому перешийку між двома правими берегами Смотрича. Уперше Замковий міст згадано в документах 1494 р. Проте, згідно з гіпотезою київських архітекторів-реставраторів Євгенії та Ольги ПЛАМЕНИЦЬКИХ, міст збудували римляни ще на початку II ст. На цій підставі журналіст Георгій МАЦЕНКО включив Замковий міст у Кам’янці-Подільському до укладеної ним «Книги рекордів України» як найстаріший міст на території сучасної України. Ще за одним сміливим припущенням тих же ПЛАМЕНИЦЬКИХ, Замковий міст, можливо, зображено на знаменитій колоні Траяна в Римі. 2007 р. київський журналіст Віталій АБЛІЦОВ у статті «Мости лише єднають, хвилюють, надихають» висловив таку думку: «У давньому Кам’янці-Подільському досі привертає увагу майже античний міст, що єднає міські вулиці з фортецею. Коли б, наприклад, французький поет Гійом АПОЛЛІНЕР народився в Кам’янці, він обов’язково увічнив би той міст. Але АПОЛЛІНЕР жив у Парижі, тому оспівав міст Мірабо, що єднає береги Сени».
Безумовно, якби Гійом АПОЛЛІНЕР жив у Кам’янці (скажімо, на Карвасарах), він не зміг би обійти увагою Замковий міст із його багатющою історією, легендами та загадками…

Автор:  Олег БУДЗЕЙ
Кількість коментарів:  0

СУЛТАНША З ЧЕМЕРІВЦІВ 22.10.2010
СУЛТАНША З ЧЕМЕРІВЦІВ

Легендарна Роксолана (1505-1561) була коханою дружиною Сулеймана Пишного, наймогутнішого султана Османської імперії. Протягом століть її образ обріс різними легендами, домислами, увібравши в себе риси жінок-полонянок і жінок-благодійниць. 

22.10.2010
ВИБОРИ ДО КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКОЇ РАДИ. ЯК ЦЕ БУЛО 90 РОКІВ ТОМУ

З утвердженням більшовиків на теренах Поділля наприкінці 1920 р. було суттєво змінено систему організації місцевої влади, ліквідовано Кам’янець-Подільську міську думу та управу, що існували за часів Російської імперії, а пізніше - УНР. Влада на місцях тепер формально переходила до рад робітничих, селянських і солдатських депутатів, хоч насправді вона знаходилася спочатку в революційних комітетів (ревкомів), де керівну роль відігравали комуністи та їх прихильники. 
На початку 1921 р. в Подільській губернії поступово почала створюватися мережа міських, містечкових, селянських рад. Зокрема, 15 січня 1921 р. при Кам’янець-Подільському повітовому ревкомі було організовано повітову комісію для проведення виборів до Кам’янець-Подільської ради, до якої увійшли члени повітового ревкому ШАУЛКО, НОВИКІВ, ЗОЗУЛЯК. У місті було проведено декілька передвиборних мітингів. 
Вибори, за радянським законодавством, проводилися за класовим принципом. Кандидатури членів міської ради схвалювалися на загальних зборах трудових колективів та організацій. Вибори не проводились у мажоритарних одномандатних округах або за партійними списками, як це було за часів УНР. Таємне голосування було скасовано. Кандидатури членів рад схвалювалися відкритим голосуванням. Тобто демократичне законодавство УНР було усунуто. До того ж чимало громадян (торговців, священиків, власників приватних майстерень і деякі інші групи населення) взагалі були позбавлені права голосу. 

22.10.2010
КАМ’ЯНЧАНИН ІЗ КРАЙНЬОЇ ПІВНОЧІ

28 жовтня увійшло в історію як день визволення України від німецько-фашистських загарбників. Вперше це свято почали відзначати на державному рівні минулого року, коли колишній Президент України Віктор ЮЩЕНКО підписав указ про офіційне відзначення цієї дати. 27 жовтня 1944 р. війська 4-го Українського фронту визволили Ужгород, а наступного дня - останній окупований населений пункт Закарпаття - м.Чоп. Того дня 66 років тому український народ звільнився від фашистського поневолення. Ціною героїчної перемоги були незчисленні людські життя, кров, пролита за Батьківщину. В історію 28 жовтня увійшло водночас і як трагічний, і як радісний день. Вічна слава героям, які загинули на полях бою за визволення від агресорів. З кожним роком тих, кому ми завдячуємо своїм життям, залишається все менше і менше… І їхній поважний вік вражає!
Нещодавно Іван ПОПОВ відзначив 90-річчя. Іван Іонович - ветеран Великої Вітчизняної війни, нагороджений орденами Вітчизняної війни ІІ ступеня, Богдана Хмельницького ІІІ ступеня, Червоної Зірки та численними медалями, - був учителем молодших класів в Алтайському краї. Закінчивши 1939 р. педагогічне училище, працював у школі лише півтора року, бо 1940-го до армії почали призивати всіх, і навіть сільських вчителів. Новини 461 — 480 з 515
Початок | Поперед. | 22 23 24 25 26 | Наст. | Кінець Всі