Логін:
Пароль:
Реєстрація
Забули свій пароль?
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:ПОНЕДІЛОК, 21 СІЧНЯ 2019 р.
ПРИВАТНА ГАЗЕТА ЗАСНОВАНА 26 ГРУДНЯ 1992 р.

RSS

ВЧИТЕЛЬ, ЯКИЙ МАВ КЛЮЧІ ДО ДИТЯЧИХ СЕРДЕЦЬ 24.12.2010
ВЧИТЕЛЬ, ЯКИЙ МАВ КЛЮЧІ ДО ДИТЯЧИХ СЕРДЕЦЬ

26 грудня виповнилося би 85 років Михайлові ГЛОЗМАНУ, - людині, про яку в тих, хто її знав, залишилися лише теплі, світлі спогади. Вчителеві, котрий виховував і навчив тисячі дітей, віддавши 27 років свого життя педагогіці.

Автор: 
Кількість коментарів:  0

90 за 40! CАМЕ СТІЛЬКИ МІЛЬЙОНІВ ТОНН ЦЕМЕНТУ ДАВ ЗАВОД ЗА ЧОТИРИ ДЕСЯТИЛІТТЯ 24.12.2010
90 за 40! CАМЕ СТІЛЬКИ МІЛЬЙОНІВ ТОНН ЦЕМЕНТУ ДАВ ЗАВОД ЗА ЧОТИРИ ДЕСЯТИЛІТТЯ

30 грудня ВАТ «Подільський цемент» виповниться 40 років. Вікопомна подія, від якої підприємство веде відлік своєї історії, сталася 29-30 грудня 1970 р. Саме тоді було розпалено першу обертову піч, а Державна комісія під керівництвом Юрія Івановича ЧОПА прийняла в експлуатацію першу технологічну лінію Кам’янець-Подільського цементного заводу потужністю 600 тисяч тонн цементу за рік.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

АРХІВНЕ МІСТО… БЕЗ АРХІВУ 24.12.2010
АРХІВНЕ МІСТО… БЕЗ АРХІВУ

24 грудня - День працівників архівних установ
Загальновідомо, що Кам’янець-Подільський - це місто з унікальною історією, джерельна база якої охоплює майже шість з половиною віків: перший відомий документ, що фіксує перипетії кам’янецького життя, - грамота на самоврядування, видана литовськими князями Юрієм та Олександром КОРІАТОВИЧАМИ, - датується січнем 1374 року. Тож логічно, що таке знатне місто, яке було центром воєводства за польських часів, губернським центром у Російській імперії, останньою столицею Української Народної Республіки, обласним центром у довоєнні радянські часи, мало би мати не менш знатний архів. Тим паче, що в місті діють потужний історичний факультет національного університету з докторами наук, аспірантами, докторантами та надзвичайно перспективними студентами, Центр поділлєзнавства, Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець», історичний музей, що цього року відсвяткував славне 120-річчя, ціла армія допитливих краєзнавців. Як бачимо, є що досліджувати, є кому досліджувати. Єдина заковика - немає де досліджувати. Як же так сталося, що потужне архівне місто опинилося без архіву?

Автор:  Олег БУДЗЕЙ
Кількість коментарів:  1

В’ЯЗЕНЬ КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКОЇ ФОРТЕЦІ 17.12.2010
В’ЯЗЕНЬ КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКОЇ ФОРТЕЦІ

Гордістю та окрасою Кам’янця-Подільського, безумовно, є старовинна середньовічна фортеця, що протягом багатьох століть захищала рідне місто.

ПОЛЬСЬКИЙ АС ІЗ НІВЕРКИ 17.12.2010
ПОЛЬСЬКИЙ АС ІЗ НІВЕРКИ

Сьогодні ми розповімо про одного з найвидатніших польських військових і спортивних льотчиків - Болеслава ОРЛІНСЬКОГО, уродженця с.Ніверка нинішнього Кам’янець-Подільського району.

Автор:  Ольга БУДЗЕЙ

10.12.2010
ПІД ПСЕВДОНІМОМ «ПОДОЛЯНИН»
В «Українському народному календарі» на 2010 рік зазначено, що 14 грудня виповнюється 170 років від дня народження Михайла Петровича СТАРИЦЬКОГО (1840-1904) - українського поета, драматурга, прозаїка, перекладача, діяча театру. «ПОДОЛЯНИН» аж ніяк не міг обминути увагою цієї дати, адже одним із псевдонімів Михайла Петровича був Подолянин. Яким чином доля закинула корінного полтавця на Поділля та чим цей край збагатив письменника, ми і поговоримо в цій статті.


Автор:  Ольга БУДЗЕЙ
Кількість коментарів:  1

ГУБЕРНСЬКА ПОШТОВА КОНТОРА 03.12.2010
ГУБЕРНСЬКА ПОШТОВА КОНТОРА

Сьогодні важко собі уявити життя будь-якого су-спільства без поштової служби. Відомо, що в стародавні часи зв’язок між людьми та державами підтримувався за допомогою кур’єрів, які усно або в письмовій формі передавали інформацію. Своїх кур’єрів мали князі, університети та великі монастирі.

26.11.2010
«ОКСАМИТОВИЙ» ГЕНЕРАЛ

У попередньому номері «ПОДОЛЯНИНА» ми розповідали про польського генерала Юзефа ЗАЙОНЧЕКА - уродженця Кам’янця-Подільського. Сьогодні наше знайомство з польськими генералами, що з’явилися на світ у місті над Смотричем, буде продовжено. У ті ж часи, що і Юзеф ЗАЙОНЧЕК, діяв ще один уродженець Кам’янця - польський генерал Вінцентій АКСАМИТОВСЬКИЙ. До речі, восени цього року минуло 250 років із дня його народження. І ще одна прикметна деталь - він був онуком найзнаменитішого коменданта Кам’янецької фортеці - Яна де ВІТТЕ.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

19.11.2010
ЗАЙЧИК, ЩО СТАВ ГЕНЕРАЛОМ
Найпочеснішим польським військовим орденом, яким нагороджують за видатні бойові заслуги, є орден Virtuti Militari (орден Військової Доброчесності). Цю високу відзнаку за-снував 22 червня 1792 р. останній король Речі Посполитої Станіслав Август ПОНЯТОВСЬКИЙ на честь перемоги над російськими військами в битві поблизу села Жилинці нинішнього Шепетівського району Хмельницької області. Першими кавалерами ордена Virtuti Militari стали 14 польських військовиків. Серед них був і уродженець Кам’янця-Подільського Юзеф ЗАЙОНЧЕК.


Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ЯКБИ АПОЛЛІНЕР ЖИВ НА КАРВАСАРАХ 05.11.2010
ЯКБИ АПОЛЛІНЕР ЖИВ НА КАРВАСАРАХ

Замковий міст у Кам’янці-Подільському - це одне із семи чудес міста, пам’ятка архітектури національного значення. Він сполучає Старе місто, розташоване на півострові у петлі Смотрича, із фортецею на мисі. Міст оригінальний тим, що проліг не через річку, як практично всі на світі мости, а на вузькому перешийку між двома правими берегами Смотрича. Уперше Замковий міст згадано в документах 1494 р. Проте, згідно з гіпотезою київських архітекторів-реставраторів Євгенії та Ольги ПЛАМЕНИЦЬКИХ, міст збудували римляни ще на початку II ст. На цій підставі журналіст Георгій МАЦЕНКО включив Замковий міст у Кам’янці-Подільському до укладеної ним «Книги рекордів України» як найстаріший міст на території сучасної України. Ще за одним сміливим припущенням тих же ПЛАМЕНИЦЬКИХ, Замковий міст, можливо, зображено на знаменитій колоні Траяна в Римі. 2007 р. київський журналіст Віталій АБЛІЦОВ у статті «Мости лише єднають, хвилюють, надихають» висловив таку думку: «У давньому Кам’янці-Подільському досі привертає увагу майже античний міст, що єднає міські вулиці з фортецею. Коли б, наприклад, французький поет Гійом АПОЛЛІНЕР народився в Кам’янці, він обов’язково увічнив би той міст. Але АПОЛЛІНЕР жив у Парижі, тому оспівав міст Мірабо, що єднає береги Сени».
Безумовно, якби Гійом АПОЛЛІНЕР жив у Кам’янці (скажімо, на Карвасарах), він не зміг би обійти увагою Замковий міст із його багатющою історією, легендами та загадками…

Автор:  Олег БУДЗЕЙ
Кількість коментарів:  0

СУЛТАНША З ЧЕМЕРІВЦІВ 22.10.2010
СУЛТАНША З ЧЕМЕРІВЦІВ

Легендарна Роксолана (1505-1561) була коханою дружиною Сулеймана Пишного, наймогутнішого султана Османської імперії. Протягом століть її образ обріс різними легендами, домислами, увібравши в себе риси жінок-полонянок і жінок-благодійниць. 

22.10.2010
ВИБОРИ ДО КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКОЇ РАДИ. ЯК ЦЕ БУЛО 90 РОКІВ ТОМУ

З утвердженням більшовиків на теренах Поділля наприкінці 1920 р. було суттєво змінено систему організації місцевої влади, ліквідовано Кам’янець-Подільську міську думу та управу, що існували за часів Російської імперії, а пізніше - УНР. Влада на місцях тепер формально переходила до рад робітничих, селянських і солдатських депутатів, хоч насправді вона знаходилася спочатку в революційних комітетів (ревкомів), де керівну роль відігравали комуністи та їх прихильники. 
На початку 1921 р. в Подільській губернії поступово почала створюватися мережа міських, містечкових, селянських рад. Зокрема, 15 січня 1921 р. при Кам’янець-Подільському повітовому ревкомі було організовано повітову комісію для проведення виборів до Кам’янець-Подільської ради, до якої увійшли члени повітового ревкому ШАУЛКО, НОВИКІВ, ЗОЗУЛЯК. У місті було проведено декілька передвиборних мітингів. 
Вибори, за радянським законодавством, проводилися за класовим принципом. Кандидатури членів міської ради схвалювалися на загальних зборах трудових колективів та організацій. Вибори не проводились у мажоритарних одномандатних округах або за партійними списками, як це було за часів УНР. Таємне голосування було скасовано. Кандидатури членів рад схвалювалися відкритим голосуванням. Тобто демократичне законодавство УНР було усунуто. До того ж чимало громадян (торговців, священиків, власників приватних майстерень і деякі інші групи населення) взагалі були позбавлені права голосу. 

22.10.2010
КАМ’ЯНЧАНИН ІЗ КРАЙНЬОЇ ПІВНОЧІ

28 жовтня увійшло в історію як день визволення України від німецько-фашистських загарбників. Вперше це свято почали відзначати на державному рівні минулого року, коли колишній Президент України Віктор ЮЩЕНКО підписав указ про офіційне відзначення цієї дати. 27 жовтня 1944 р. війська 4-го Українського фронту визволили Ужгород, а наступного дня - останній окупований населений пункт Закарпаття - м.Чоп. Того дня 66 років тому український народ звільнився від фашистського поневолення. Ціною героїчної перемоги були незчисленні людські життя, кров, пролита за Батьківщину. В історію 28 жовтня увійшло водночас і як трагічний, і як радісний день. Вічна слава героям, які загинули на полях бою за визволення від агресорів. З кожним роком тих, кому ми завдячуємо своїм життям, залишається все менше і менше… І їхній поважний вік вражає!
Нещодавно Іван ПОПОВ відзначив 90-річчя. Іван Іонович - ветеран Великої Вітчизняної війни, нагороджений орденами Вітчизняної війни ІІ ступеня, Богдана Хмельницького ІІІ ступеня, Червоної Зірки та численними медалями, - був учителем молодших класів в Алтайському краї. Закінчивши 1939 р. педагогічне училище, працював у школі лише півтора року, бо 1940-го до армії почали призивати всіх, і навіть сільських вчителів. 


22.10.2010
ЗА СТО ВЕРСТ ВІД ЗАЛІЗНИЦІ…

Серед різноманітних предметів, які викладали в Кам’янець-Подільській чоловічій гімназії, був такий, що поєднував у собі два - чистописання та малювання. За 87 років існування гімназії його викладали всього-на-всього сім чоловік: у 1833-1835 рр. - Вікентій КЛОПОТОВСЬКИЙ, у 1835-1851 рр. - Григорій БУЛАТОВ, у 1851-1859 рр. - Гаврило ПОДРАМЕНЦОВ (батько знаменитої актриси Марії САВІНОЇ), у 1859-1884 рр. - Іван ВАСЬКОВ (у нього в гімназії навчався видатний український художник-пейзажист Микола БУРАЧЕК), у 1884-1896 рр. - Михайло БАВРІН (помер на службі), у 1897-1913 рр. - Дмитро ЖУДІН, у 1915-1920 рр. - Теодор-Мар’ян ВТОРЖЕЦЬКИЙ. Із цієї чудової сімки ми сьогодні детальніше поговоримо про Дмитра ЖУДІНА, який залишив найпомітніший слід у духовному житті губернського Кам’янця. Ще однією нагодою розповісти про цього художника та його родину стало наближення ювілею Дмитра Ананійовича - 150-річчя з дня народження.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

08.10.2010
НАЙПРЕКРАСНІША З КВІТОК УКРАЇНСЬКОГО САДУ

«Шевченко, Франко і Леся - хліб насущний, без якого ніщо, ні людина, ні культура, жити не можуть. Але СВІДЗИНСЬКИЙ - це найпрекрасніша з квіток, що їх українська людина зростила у своєму саду». І далі: «СВІДЗИНСЬКИЙ для мене - найпотрібніший з українських поетів». 
Ці слова належать французькому славістові Емануїлу РАЙСУ. А сказані вони про українського поета, зрощеного благодатною подільською землею, Володимира СВІДЗИНСЬКОГО (1885-1941). 
Сьогодні виповнюється 125 років від дня його народження.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

САД У ЗАТІНКУ ФОРТЕЦІ ТА КАНЬЙОНУ 01.10.2010
САД У ЗАТІНКУ ФОРТЕЦІ ТА КАНЬЙОНУ

Кам’янець-Подільський має чим вражати гостей. Це, передусім, Стара фортеця, Ратуша, Кафедральний костел, каньйон Смотрича. У затінку цих безперечних чудес мимоволі опинився чудовий місцевий ботанічний сад. Чимало українських міст, якби мали такий сад, без сумніву, вважали би його своєю найкоштовнішою перлиною. Утім не можна сказати, що наш ботанічний сад опинився поза увагою учених і громадськості. Є про нього окремі статті в «Географічній енциклопедії України», «Енциклопедії сучасної України», не забувають про сад і журналісти. А сьогодні ми маємо особливу нагоду згадати добрим словом наш ботанічний сад, адже саме сьогодні йому виповнюється рівно 80 років.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

24.09.2010
ДИТИНСТВО ТА ЮНІСТЬ ЮЗЕФА РОЛЛЕ

Завтра виповнюється 180 років від дня народження Юзефа РОЛЛЕ (1830-1894) - чудового польського письменника, історика, краєзнавця, лікаря. Поселившись 1861 р. в Кам’янці-Подільському, Йосип Йосипович (як його на російський копил тут величали) прожив у столиці Поділля до кінця життя. Невеликий будинок на нинішній Татарській вулиці, що його 1875 р. придбала сім’я Ролле, незабаром став культурним осередком, який притягував до себе не тільки подільську інтелігенцію. Світло цього вогнища науки та культури променіло далеко за межі краю. Скориставшись монографією доктора історичних наук Стефанії БАЖЕНОВОЇ, перегорнемо менш відомі сторінки про родину, дитинство та юність видатного дослідника подільської минувшини.


Автор:  Олег БУДЗЕЙ

«ПОДОЛЯНИНУ» - 100 РОКІВ 24.09.2010
«ПОДОЛЯНИНУ» - 100 РОКІВ

Сто років тому в губернському Кам’янці-Подільському з’явилася нова газета з добре знайомою нинішнім кам’янчанам назвою - «Подолянин». Позиціонувала вона себе як щоденна політична, громадська та сільськогосподарська газета. Протрималося видання на плаву майже сім років (від вересня 1910 до липня 1917 року). За цей час побачило світ 1863 номери часопису. Сучасний «Подолянин», крім назви, не має нічого спільного з тим «Подолянином». Але доля нашого тезка нас, звісно, завжди цікавила.


Автор:  Олег БУДЗЕЙ
Кількість коментарів:  1

03.09.2010
В УКРАИНСКОЙ ВИКИПЕДИИ НЕ ПРИДУМЫВАЮТ ИСТОРИЮ И НЕ ПЕРЕПИСЫВАЮТ ЕЕ В УГОДУ ВЛАСТИ

Тиждень тому, 26 серпня, під таким заголовком у газеті «Комсомольская правда» в Украине», що видається в Києві, з’явився великий аналітичний матеріал журналіста Олега АНДРЕЄВА про розвиток, проблеми та сучасний стан української Вікіпедії - мережевої енциклопедії, яка створюється користувачами Інтернету у вільний від роботи час і без жодної оплати своєї праці. А експертом для з’ясування низки питань «Комсомолка» запросила журналіста та краєзнавця Олега БУДЗЕЯ з Кам’янця-Подільського, завідувача відділу пропаганди історії та культури Кам’янеччини газети «ПОДОЛЯНИН». Олег Васильович має майже чотирирічний стаж роботи у мережевій енциклопедії, є одним з адміністраторів і членом арбітражного комітету україномовного розділу Вікіпедії.
Наводимо два фрагменти статті з «Комсомольской правды». 

27.08.2010
ЧУДЕСА В КАМ’ЯНЦІ-ПОДІЛЬСЬКОМУ

Кам’янецькі легенди-перекази… Скільки їх - не перерахуєш! Історичні, героїчні, фантастичні… Вони розповідають про історію краю, звитягу предків, розкривають дивовижний світ їх уяви, звичаїв, забобонів і вірувань.


Новини 461 — 480 з 508
Початок | Поперед. | 22 23 24 25 26 | Наст. | Кінець Всі