Логін:
Пароль:
Реєстрація
Забули свій пароль?
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:НЕДІЛЯ, 20 СІЧНЯ 2019 р.
ПРИВАТНА ГАЗЕТА ЗАСНОВАНА 26 ГРУДНЯ 1992 р.

RSS

ЯК ЖИВ КАМ’ЯНЕЦЬ СТО РОКІВ ТОМУ 24.06.2011
ЯК ЖИВ КАМ’ЯНЕЦЬ СТО РОКІВ ТОМУ
Сто років тому в Кам’янці-Подільському побачила світ «Пам’ятна книжка Подільської губернії на 1911 рік». Вона стала останньою в серії таких видань, започаткованих ще 1859 р. На жаль, за 52 роки подоляни, а якщо конкретно, то Подільський губернський статистичний комітет, спромігся всього на вісім пам’ятних книжок (в окремі роки вони видавалися як адрес-календарі). Тут тільки можна позаздрити сусідам-волинянам, які виявилися набагато меткішими, тож упродовж 1886-1917 рр. видали 14 пам’ятних книжок Волинської губернії.


Автор:  Олег БУДЗЕЙ

24.06.2011
ПАВЛО ЖИТЕЦЬКИЙ У КАМ’ЯНЦІ-ПОДІЛЬСЬКОМУ

Народився майбутній учений 4 січня 1837 р. (за новим стилем) у м.Кременчук теперішньої Полтавської області в сім’ї священика. Павло був первістком у родині ЖИТЕЦЬКИХ. За ним народилося п’ятеро сестер, а наймолодшим був брат Іван. Звичайно, в сім’ї священика сини мали бути так само служителями культу. Отож і ази науки Павло мусив засвоювати знову-таки у священика.
У серпні 1847 р. він виїхав на навчання до Полтави в духовне училище. Протягом чотирьох років Павло не тільки вбирав знання в обсязі початкових класів гімназії, а й проходив нелегку школу життя бурси з усіма її нестатками, голодом, холодом, зубрінням, бійками, доносами, а ще пошуками пригод у садках полтавських міщан.

ГІРКИМ ЛІТОМ 1941-го 17.06.2011
ГІРКИМ ЛІТОМ 1941-го
Фронтові шляхи Великої Вітчизняної для 32-річного журналіста і письменника Сергія БОРЗЕНКА з Харкова розпочалися на Поділлі. До вій­ни він працював у газеті «Соціалістична Харківщина», а в червні 1941-го пішов на фронт у складі редакції армійської газети «Знамя Родины». Нотатки військового кореспондента стали основою повоєнної збірки БОРЗЕНКА «Життя на війні», виданої 1958 р. в Москві та перевиданої 1965 р. - до 20-річчя Перемоги. У цих книгах Сергій Олександрович веде розповідь від імені військового кореспондента Сергія АК­СЬОНОВА, але на конкретній автобіографічній основі.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ПРОШЛОЕ ЗАБВЕНИЮ НЕ ПОДЛЕЖИТ 10.06.2011
ПРОШЛОЕ ЗАБВЕНИЮ НЕ ПОДЛЕЖИТ

12 червня 100 років виповнилось би людині, про яку досі пам’ятають. 
Фронтовик, учасник бойових дій, інвалід війни І групи, нагороджений 18-ма орденами та медалями, Анатолій ШИРОКОВ 30 років віддав Кам’янець-Подільській швейній фабриці. Мудрий, справедливий, із чудовим почуттям гумору, добрий, інтелігентний, скромний і сильний. Незважаючи на рани та осколки від куль, що постійно давали про себе знати, трудився не покладаючи рук. Життя його - приклад для кожного. Всього 23 дні не дожив Анатолій Антонович до 96-річчя, проте пам’ять про нього житиме вічно.

ПІОНЕРИ КАМ’ЯНЕЦЬКОЇ ФОТОГРАФІЇ 20.05.2011
ПІОНЕРИ КАМ’ЯНЕЦЬКОЇ ФОТОГРАФІЇ
У День міста тисячі кам’янчан і приїжджих гостей вийдуть на святкові вулиці та майдани з фотоапаратами в руках. І невдовзі зроблені знімки заполонять численні сайти, з’являться на шпальтах газет чи просто поповнять папки фотографій у домашніх комп’ютерах… А хто ж був піонером кам’янецької фотографії? Щоб з’ясувати це, перенесемося в другу половину XIX ст., коли в місті стали відкриватися перші фотосалони.


Кількість коментарів:  0

ВІДОМИЙ І НЕВІДОМИЙ БУЛГАКОВ 13.05.2011
ВІДОМИЙ І НЕВІДОМИЙ БУЛГАКОВ

У позаминулому столітті Україна подарувала російській літературі великого Миколу ГОГОЛЯ, в столітті минулому - видатного письменника, драматурга та театрального діяча Михайла БУЛГАКОВА. Невдовзі відзначатиметься 120-річчя з дня народження автора «Майстра і Маргарити».
Кількість коментарів:  0

МУЗЕЙ ПОТРЕБУЄ ЧОГОСЬ... НОВОГО 13.05.2011
МУЗЕЙ ПОТРЕБУЄ ЧОГОСЬ... НОВОГО

Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник є одним із найстаріших в Україні. Торік він відзначив 120-річчя з часу заснування. Створений 1890 р. членами Подільського єпархіального історико-статистичного комітету як «Єпархіальне давньосховище старожитностей» музей із самого початку вийшов за рамки суто церковної історії та став для міста надзвичайно важливим культурно-освітнім закладом. Тепер, коли історія нашого міста стала головною його принадою та фундаментом для розвитку туристичної галузі, роль музею можна без перебільшення назвати стратегічною для Кам’янця. 
Лише за 4 місяці ц.р. наш музей відвідали близько 31 тис. туристів! Що це означає? А те, що музей мусить обтруситися від «нафталіну» та модернізуватися, відповісти на очікування відвідувачів, котрі бачили найкращі музеї за кордоном. Нині, чого гріха таїти, туриста в першу чергу приваблює наша фортеця, наші древні стіни. Однак музей може показати і кам’янчанам, і гостям міста значно, значно більше всього цікавого! 

Автор:  Наталія ЯРОВА

ПУШКІНА В КАМ'ЯНЦІ НЕ БУЛО…. 06.05.2011
ПУШКІНА В КАМ'ЯНЦІ НЕ БУЛО….

Так, Олександра ПУШКІНА в Кам’янці-Подільському не було. Але його дух мовби витає над містом, де є і Пушкінська вулиця, і Пушкінський дім, зведений до 100-річчя від дня народження поета (нині міський Будинок культури).
А ще можна згадати, що в 20-х роках XIX ст. у кам’янецькому гарнізоні несли службу офіцери Костянтин БАТЮШКОВ і Володимир РАЄВСЬКИЙ. Першого ПУШКІН називав своїм літературним вчителем, з другим товаришував, надсилаючи листи до Кам’янця-Подільського.

ДЕКАБРИСТ ІЗ ПОДІЛЛЯ 22.04.2011
ДЕКАБРИСТ ІЗ ПОДІЛЛЯ

22 березня виповнилося 225 років від дня народження Олексія ЮШНЕВСЬКОГО (1786-1844) - декабриста, одного з керівників «Південного товариства», члена його директорії з 1822 р.

УКРАЇНСЬКІ ГРОШІ НАРБУТА 15.04.2011
УКРАЇНСЬКІ ГРОШІ НАРБУТА

Нещодавно минуло 125 років з дня народження чудового українського художника-графіка Георгія (Юрія) НАРБУТА (1886-1920). Він, зокрема, відомий як автор грошових знаків і поштових марок Української Народної Республіки.

Кількість коментарів:  0

15.04.2011
ВІРМЕНСЬКА РАТУША

Ділянки, оточені зеленими парканами, давно вже не дивина в Старому місті. І щоразу, коли ми бачимо нову ділянку, де проводяться розкопки, виникає запитання: що стояло колись на цьому місці, що відбудовуватиметься?
Торік розпочато розкопки фундаментів на Вірменському ринку, на садибі між пожежною частиною та адміністративним корпусом швейної фабрики. На цьому місці колись стояв будинок вірменської ратуші, відомості про яку збереглися до нашого часу, хоча давно вже немає вірменської громади міста і не діє вірменський магістрат.

Кількість коментарів:  1

ДІАЛЕКТИКА ПЕТЛІ 01.04.2011
ДІАЛЕКТИКА ПЕТЛІ
70 років тому Кам’янець-Подільський, який у ті довоєнні часи офіційно був відомий як Кам’янець-Подільськ, втратив - і, здається, назавжди - статус обласного центру.  Як і чому це сталося та чим серце заспокоювати - ось про це ми сьогодні і поговоримо.


Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ДЕКІЛЬКА ДНІВ БЕРЕЗНЯ 44-го 25.03.2011
ДЕКІЛЬКА ДНІВ БЕРЕЗНЯ 44-го

До 67-ї річниці визволення Кам’янеччини
Минуло вже 67 років, як відгриміли останні залпи на Подільській землі. Земля поглинула і зрівняла, покривши травою, траншеї, дзоти і доти. «Це було так давно!» - скаже більшість із нас. «Це було зовсім нещодавно…», - скажуть ті, хто бачив жахіття війни власними очима, хто захищав рідний Кам’янець від фашистської навали, хто до сьогодні пам’ятає кожен постріл.

ЇХ ПАМ’ЯТАТИМЕ КАМ’ЯНЕЧЧИНА 25.03.2011
ЇХ ПАМ’ЯТАТИМЕ КАМ’ЯНЕЧЧИНА

До 67-ї річниці визволення Кам’янеччини
Визволення нашого краю та перемога у Великій Вітчизняній війні над фашистськими загарбниками - заслуга не лише військових. Це розуміють усі, про це свідчать факти та історія.
Нині можна піддавати сумніву, аналізувати роль підпілля і партизанського антифашистського руху, але, незважаючи на весь скептицизм, вони відіграли важливу роль у визволенні нашого краю від загарбників, як і Батьківщини в цілому.

Автор: 

ВЧИВСЯ В ПЕРШІЙ, А ІМ’Я ДАЛИ ДВАНАДЦЯТІЙ 18.03.2011
ВЧИВСЯ В ПЕРШІЙ, А ІМ’Я ДАЛИ ДВАНАДЦЯТІЙ
Сьогодні виповнюється сто років від дня народження українського письменника, лауреата Шевченківської премії Любомира ДМИТЕРКА, чиє дитинство та юність минули в Кам’янці-Подільському.


Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ТАЄМНИЧА КНЯГИНЯ ІЗ «БУДИНКУ З ПРИВИДАМИ» 11.03.2011
ТАЄМНИЧА КНЯГИНЯ ІЗ «БУДИНКУ З ПРИВИДАМИ»
Хто цікавився історією Довжоцького спиртового заводу, а не тільки переймався його запахами, чув, звісно, що це підприємство понад сто років тому заснувала княгиня ХІЛКОВА. Але хто вона, де й коли народилася, звідки взялася в наших краях - усе це досі залишалося поза увагою не тільки широкого загалу, але, здається, і дослідників подільської історії. Що ж, спробуємо підняти завісу таємничості та детальніше розповісти про загадкову княгиню - фундаторку нашого спиртового заводу.


Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ВЗІРЕЦЬ 25.02.2011
ВЗІРЕЦЬ

Є люди, які залишають після себе не лише добру та світлу пам’ять, а й ті, яких хочеться наслідувати, бути схожими на них. Однією з таких наших земляків була Валентина ЗАДОРОЖНА. 23 лютого їй би виповнилося 100 років.
Майже 40 років своєї трудової діяльності віддала Валентина Петрівна апаратній роботі у виконкомі Кам’янець-Подільської міськради на посадах завідувача протокольної частини та завідувача загального відділу міськвиконкому. За підрахунками її колишнього колеги Віктора КРІЛЯ, Валентині ЗАДОРОЖНІЙ випало працювати з дванадцятьма головами та п’ятьма секретарями міськвиконкому. Парадоксально, але вона протягом усього часу роботи була єдиним безпартійним керівником відділу міськвиконкому. Це красномовно свідчить про її високі професійні та моральні якості.

БУДИНОК ДОКТОРА КРЕМЕРА 18.02.2011
БУДИНОК ДОКТОРА КРЕМЕРА
Сьогодні ми розповімо про один із будинків Старого міста, а саме про триповерховий будинок за сучасною адресою: Довга, 1. У цієї садиби були різні власники, але сам триповерховий будинок звів доктор Олександр КРЕМЕР, тож із повним правом означимо його як будинок доктора КРЕМЕРА. Нині ж тут розмістився райвідділ міліції.


ДОНЬКА ЮВЕЛІРА 28.01.2011
ДОНЬКА ЮВЕЛІРА

У другій половині XIX ст. жив у Кам’янці-Подільському ювелір Шмуль ЛУВІЩУК. Було в нього семеро дітей. Троє з них народилися в першому шлюбі. Оскільки дружина Шмуля досить рано померла, він одружився вдруге, внаслідок чого сімейство ЛУВІЩУКІВ поповнилося ще чотирма дітьми. І сьогодні ніхто навіть словечком не згадав би цього кам’янецького єврея, якби не дві його доньки - Шейна та Хана, що стали полум’яними революціонерками. Причому настільки полум’яними, що радянська влада удостоїла їхні тіла високої честі покоїтися на найпрестижнішому радянському кладовищі - Новодівочому. Про старшу зі сестер - Шейну, яка увійшла в історію як Євгенія Самійлівна ШЛІХТЕР, ми розповідали в «ПОДОЛЯНИНІ» рівно два роки тому, а саме 16 січня 2009 р. Сьогодні настала пора поговорити про молодшу - Ганну Самійлівну КАРПОВУ.


Автор:  Олег БУДЗЕЙ

06.01.2011
ІСТОРИЧНІ ПОСТАТІ НА ТЛІ КАМ’ЯНЕЦЬКИХ ПЕЙЗАЖІВ

Друга половина XVIII століття... Блискуче правління на європейських престолах ерцгерцогині Австрії, імператриці Священної Римської імперії Марії-Терезії, її доньки - французької королеви Марії-Антуанетти, російської імператриці Катерини II. Їхня влада характеризувалася розкішшю, марнотратством і фаворитизмом, коли коханці щедро обдаровувалися землями, селянами, грошима, чинами й орденами.
З’явилося безліч аферистів усіх мастей: спекулянтів, шарлатанів, авантюристів. Серед них був власник філософського каменя, чаклун КАЛІОСТРО, алхімік СЕН-ЖЕРМЕН, венеціанець КАЗАНОВА, який за мільйон ліврів продав старезній герцогині рецепт для омолодження та засіб, щоб завагітніти від місячних променів. А танцівниця зі Стамбула Софія ГЛЕВОНЕ, шпигунка при всіх королівських дворах, яка вдало одружилася з багатим польським магнатом Станіславом ПОТОЦЬКИМ?


Новини 441 — 460 з 508
Початок | Поперед. | 21 22 23 24 25 | Наст. | Кінець Всі