Логін:
Пароль:
Реєстрація
Забули свій пароль?
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:НЕДІЛЯ, 18 ЛЮТОГО 2018 р.
ПРИВАТНА ГАЗЕТА ЗАСНОВАНА 26 ГРУДНЯ 1992 р.

RSS

ЩО ТАКЕ ЧАС? 27.01.2017
ЩО ТАКЕ ЧАС?
Немає на світі чогось загадковішого й одночасно зрозумілішого, ніж час. На перший погляд, достатньо лише глянути на годинник - і ось він, перед нами. Стрілки роблять звичні оберти, які вимірюють шлях від минулого до майбутнього. За весною прийде літо, за літом - осінь. Маленькі діти зі своїми маленькими проблемами виростуть і з ними виростуть їхні проблеми, як стверджує англійське прислів’я.

УКРАЙ НЕДОРЕЧНО 27.01.2017
УКРАЙ НЕДОРЕЧНО
Подоляни віками славляться гостинністю, добротою та толерантністю. Вірмени, євреї, поляки, українці (русини) завжди жили поруч у злагоді та порозумінні. Кожен п’ятий подолянин носить горде шляхетне прізвище на -ський, -цький, -евич. Візитівки Поділля хизуються світлинами замків, церков і костелів, збудованих у добу першої Речі Посполитої та царської Росії. Пишаймося нашим європейським минулим: коли в дикій Північній Америці процвітала работоргівля, руська православна, польська та литовська шляхта на демократичних виборах у сеймах обирала королів для своєї держави.

ГЕТЬ КОЛОНІАЛЬНІ ТОПОНІМИ! 20.01.2017
ГЕТЬ КОЛОНІАЛЬНІ ТОПОНІМИ!
Під час моєї традиційної прогулянки до мене звернулася група молодих людей із картою Старого міста й попрохала підказати, де тут Руський ринок. Зустріч була біля будинку з адресою Зарванська, 1, зазначеною на табличці, тобто в історичному центрі Руського ринку. Але жоден топонім поблизу не свідчив і найменшим натяком про колишній центр суспільно-політичного життя української громади міста, про існування саме тут упродовж майже 220 років українського магістрату.

СТАРОМУ МІСТУ - НОВУ ТОПОНІМІКУ? 20.01.2017
СТАРОМУ МІСТУ - НОВУ ТОПОНІМІКУ?
Сучасне Старе місто - це 4 майдани, 21 вулиця, 2 узвози та 5 провулків, тобто 32 топографічні об’єкти. У додатках до своєї статті Борис Дерикоз пропонує залишити без змін майдан Руський ринок, П’ятницьку вулицю та Тісний провулок, а решті дати нові імена.

СТОЛІТНІЙ «ЩЕДРИК» 05.01.2017
СТОЛІТНІЙ «ЩЕДРИК»
Рівно сто років тому в Києві під час святкування Різдва сталася знаменита подія. 7 січня 1917 року (25 грудня 1916 року за старим стилем) хоровий колектив університету святого Володимира (нині це Київський національний університет імені Тараса Шевченка) під керівництвом диригента Олександра Кошиця вперше виконав знаменитий «Щедрик» Миколи Леонтовича - українського композитора, який 1899 року закінчив Подільську духовну семінарію в Кам’янці-Подільському.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

СВЯЩЕНИК ІЗ ДОКОБЛІВСЬКИХ ЧАСІВ 05.01.2017
СВЯЩЕНИК ІЗ ДОКОБЛІВСЬКИХ ЧАСІВ

Як відомо, в радянські часи влада нещадно витравлювала віру з життя «будівників світлого майбутнього». Так, у Кам’янці-Подільському в 1960-1980-х роках діяв тільки один православний храм - Покровська церква на Руських фільварках. У 1964-1992 роках її настоятелем був Лаврентій Кобля (1925-2004), який у часи перебудови став першим у Кам’янці священиком, обраним депутатом міськради. 

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

НЕВІДОМЕ ФОТО ВІДОМОЇ ЛЮДИНИ 05.01.2017
НЕВІДОМЕ ФОТО ВІДОМОЇ ЛЮДИНИ
У фондах Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника зберігається особова справа Григорія Степури (1881-1944) - українського адвоката, славного уродженця Жванця, який століття тому, під час буремних 1917 та 1918 років, був членом Української Центральної Ради та губернським комісаром Поділля. 

АЛКОГОЛЬ НА ПОДІЛЛІ 29.12.2016
АЛКОГОЛЬ НА ПОДІЛЛІ
Споживання алкоголю має тривалу історію, однак проблеми з ним у людини почалися порівняно недавно - з винаходу арабами перегінного кубу в X столітті. Саме тоді з’явилися висококонцентровані алкогольні напої - самогон, коньяк, віскі тощо. Вони токсичніші, ніж вино й пиво, але за рахунок інтенсивного сп’яніння виявилися привабливішими для людини.

ШІСТЬ ДЕСЯТИЛІТЬ БЕЗ КУПЮР 23.12.2016
ШІСТЬ ДЕСЯТИЛІТЬ БЕЗ КУПЮР
Режисер театру й кіно, народний депутат України п’яти скликань Лесь Танюк (1938-2016) усе доросле життя вів щоденник. Перший запис зробив 17-річним юнаком - 16 січня 1956 року. Обірвала цю титанічну працю важка хвороба і смерть 77-річного Леся Степановича 18 березня 2016 року. Залишилося 217 машинописних і рукописних томів на полицях у квартирі Танюка. Частину щоденників він устиг видати за життя власним коштом.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ЕЛІКСИР ПАМ’ЯТІ ВІД «ЗАБУДЬ-РІЧКИ» 16.12.2016
ЕЛІКСИР ПАМ’ЯТІ ВІД «ЗАБУДЬ-РІЧКИ»
Братів-близнюків двоє, але письменник один - Брати Капранови, тож і перше слово як невід’ємну складову цього творчого псевдоніма теж потрібно писати з великої літери. Саме так - Брати Капранови - зазначено на обкладинках й у вихідних даних їхніх книжок. Там навіть натяку немає, що один із братів - Дмитро Віталійович, а інший - Віталій Віталійович. Нещодавно зі свіжим романом «Забудь-річка» вони завітали до нашої області. 7 грудня відбулася зустріч у Хмельницькій обласній універсальній науковій бібліотеці, а наступного дня - дві презентації в Кам’янці-Подільському.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ЧАРІВНИК САДОВСЬКИЙ 09.12.2016
ЧАРІВНИК САДОВСЬКИЙ
«В іконостасі нашої пам’яті великі українці іноді не тримаються, бо нам нема з ким їх порівнювати. Про Садовського мало сказати - великий артист. Такого артиста у нас просто більше не було ні до, ні опісля», - так натхненно написав про українського актора й режисера Миколу Садовського (1856-1933) сучасний український театрознавець Віталій Жежера. 13 грудня виповнюється 160 років від дня народження Миколи Карповича, якого театральна доля двічі - 1907 та 1919 року - виводила на сцену в Кам’янці-Подільському.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

«ХЛОПЦІ ВІД ТАКОГО ПРОСТО ПРУТЬСЯ» 02.12.2016
«ХЛОПЦІ ВІД ТАКОГО ПРОСТО ПРУТЬСЯ»
Легко й зрозуміло розповісти про складні речі. Таке непросте завдання ставить перед собою кожен, хто намагається донести до широких мас результати, здобуті серйозними й виснажливими науковими дослідженнями. Тоді, читаючи талановито написану популярну книжку чи статтю або переглядаючи з любов’ю відзнятий документальний фільм, наочно переконуєшся, що фізика й математика - це не тільки зашкарублі й надокучливі формули, а історія - зовсім не хаотичне нагромадження дат, подій, імен.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ОРЕНБУРЗЬКИЙ СИН ВЕЛИКОЇ МУКШІ 18.11.2016
ОРЕНБУРЗЬКИЙ СИН ВЕЛИКОЇ МУКШІ
У Російській Федерації на її кордоні з Казахстаном розташувалося невеличке село Каменецьк. Всеросійський перепис населення 2010 року зафіксував тут 192 мешканці. Адміністративно Каменецьк підпорядковано Брацлавській сільській раді Адамовського району Оренбурзької області. Назва села не випадкова, адже 1908 року його заснували вихідці з Кам’янецького повіту Подільської губернії, а саме із села Велика Мукша, яке нині відоме як Велика Слобідка.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ЛЕГЕНДАРНИЙ ТУРЧИН 11.11.2016
ЛЕГЕНДАРНИЙ ТУРЧИН
16 листопада виповнилося би 80 років легендарному Ігореві Турчину (1936-1973). Ігор Євдокимович - видатний тренер в історії світового гандболу, який упродовж багатьох років очолював київський «Спартак» і жіночу збірну СРСР. 

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ВЕЛИКА СЛОБІДКА 04.11.2016
ВЕЛИКА СЛОБІДКА
У давнину люди часто селилися в гирлах річок - там, де зливаються води двох життєдайних артерій. Так, наприклад, при впадінні в Дністер Збруча розмістилися Ісаківці, Жванчика - Жванець, Смотрича - Устя, а Мукші - Велика Слобідка, яку спочатку називали так само, як і Дністрову притоку, - Мукшею. Взагалі-то, історія Великої Слобідки - це історія двох сусідніх поселень на березі невеликої подільської річки Мукші, з яких давніше, більше та сильніше село - Мукша - врешті поглинуло свого молодшого, меншого та слабкішого сусіда - Слобідку-Мукшанську.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

ВИПЛЕКАНИЙ ПЕТЛЕЮ 28.10.2016
ВИПЛЕКАНИЙ ПЕТЛЕЮ
Кам’янець-Подільський і його пам’ятки описували неодноразово. Попри це, зробимо спробу ще один раз поглянути уважно на місто та на одну з його пам’яток.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

«ТАК І СТАВ ФЕЙЛЕТОНІСТОМ» 21.10.2016
«ТАК І СТАВ ФЕЙЛЕТОНІСТОМ»
Як відомо, Остап Вишня (справжні ім’я та прізвище - Павло Губенко) у часи Української Народної Республіки перебував у Кам’янці-Подільському, де опублікував перші фейлетони. Письменник Василь Горбатюк у романі «Слово і меч», виданому 2013 року й присвяченому Павлу Богацькому, не обминув увагою і його тезка - Павла Губенка. Пропонуємо увазі читачів уривок з роману, де йде мова про майбутнього Остапа Вишню, а також розлогий коментар письменника на цю тему.

ЗАБУТИЙ КРАЄЗНАВЕЦЬ, ЯКОГО НЕ ЗАБУЛИ 14.10.2016
ЗАБУТИЙ КРАЄЗНАВЕЦЬ, ЯКОГО НЕ ЗАБУЛИ

«Про цих людей не писали газети, лише час від часу публікувалися, найбільше у місцевих виданнях, їхні короткі, часто дуже цензуровані статті. Загалом для багатьох подолян і навіть кам’янчан (бо всі вони мешкали свого часу в Кам’янці-Подільському) ці справжні патріоти краю залишилися непоміченими. Їхні краєзнавчі здобутки не афішувались у радянські часи, а самі вони часто мали проблеми з тодішніми правоохоронними органами через власні переконання.

Автор:  Олег БУДЗЕЙ

МИХАЙЛО ДМИТРОВИЧ БЛИЗЬКИЙ І ДАЛЕКИЙ 07.10.2016
МИХАЙЛО ДМИТРОВИЧ БЛИЗЬКИЙ І ДАЛЕКИЙ
Місяць тому, 5 вересня, одночасно відійшли у вічність знані в місті та районі люди - Михайло Аносов й Антон Малик. Першому з них 11 жовтня виповнилося би 70 років. Пропонуємо увазі читачів статті, присвячені світлій пам’яті цих достойних діячів.

«КАБІНЕТ, ТЕЛЕФОН І СОВІСТЬ» 07.10.2016
«КАБІНЕТ, ТЕЛЕФОН І СОВІСТЬ»
Місяць тому не стало Антона Малика - активного громадського діяча, Почесного ветерана України, Почесного громадянина Кам’янець-Подільського району, кавалера ордена «Знак Пошани», голови районної організації ветеранів України. Люди старшого покоління обов’язково згадають цього чоловіка та скажуть про нього найкращі слова як про педагога, вихователя, хлібороба, депутата районної ради.


Новини 81 — 100 з 450
Початок | Поперед. | 3 4 5 6 7 | Наст. | Кінець Всі