Логін:
Пароль:
Реєстрація
Забули свій пароль?
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:

КОМІСІОНКА

П'ЯТНИЦЯ, 24 ТРАВНЯ 2019 р.
ПРИВАТНА ГАЗЕТА ЗАСНОВАНА 26 ГРУДНЯ 1992 р.

04.06.2010

ДОМОГОСПОДАРКА - ПРОФЕСIЯ ЧИ БЕЗКОШТОВНА РАБСИЛА?

Ця реклама на вітрині одного з магазинів побутової техніки в нашому місті не викликала обурення чи маршів протесту жіночої частини населення. Так би мовити, «картина маслом»: «ДЛЯ НЕЇ» - пилосос, пралька, епілятор, «ДЛЯ НЬОГО» - телевізор, комп’ютер, музичний центр...
  Ще один маленький стоп-кадр - з магазину дитячих іграшок. Для хлопчиків - машинки, солдатики та різна зброя. Для дівчаток - ляльки, лялькові кухні з розмаїттям начиння, іграшкові пральні машини та рожевого кольору (щоб не сумнівалися для кого!) іграшкові пилососики та шваброчки.  
Жінці на роду написано бути домогосподаркою, чи то пак «берегинею домашнього вогнища». З часів праматері Єви головне завдання жінки - народжувати і ростити потомство та дбати про сім’ю. Обов’язки чоловіка були значно важчими, потребували фізичної сили та навіть ризику власним життям.

Цивілізація багато чого змінила в цьому світі. Вона знівелювала більшість чоловічих обов’язків, тоді як жіночі залишилися на місці. Більше того, жіноча боротьба за рівні з чоловіками права призвела до того, що жінка навішала на свої тендітні плечі ще більше обов’язків, ніж мала раніше. Сучасна жінка мусить і «здобувати мамонта», і дбати про сім’ю та дім, а до того ж, крім усього цього, розвиватися як особистість і гарно ви-глядати!
Мабуть, тому життя домогосподарки викликає заздрість працюючих жінок. Ще б пак, можна нікуди не поспішати, не вставати на роботу о шостій ранку, а весь день мирно займатися хатніми справами та собою. При цьому ставлення до домогосподарок у суспільстві дещо зневажливе: мовляв, сидить собі вдома на дивані, доки інші трудяться.
Когорта домогосподарок є доволі чисельною: це і жінки, що тимчасово не працюють або вже вийшли на пенсію, і молоді матері, що перебувають у декреті, і дружини багатих людей, яким немає потреби працювати. Часом домогосподарками стають матері декількох дітей, вважаючи, що неможливо сумістити їх виховання з роботою.
Чи можна сказати, що домогосподарка - це професія?
Однозначно, її працю не можна назвати легкою, адже нерідко доводиться суміщати обов’язки кухаря, вихователя, вчителя, психолога, прибиральниці, медсестри, бухгалтера, садівника, водія... Комбінації можуть бути просто карколомними! Домогосподарка прокидається раніше за інших членів сім’ї: готує сніданок і збирає чоловіка на роботу, а ді-тей - до дитсадка чи школи. Вона робить закупки в крамницях, миє посуд, прибирає, пере, прасує, готує їжу декілька разів на день, доглядає город, і все це суміщається з доглядом за дітьми. Давайте порівняємо по пунктах роботу домогосподарки з традиційною роботою.
ГРАФIК РАБОТИ. Це основна відмінність від нормальної роботи. У домогосподарки також є режим, більш гнучкий, але все-таки це впорядкована діяльність по годинах. Ось лише тривалість робочого дня значно перевищує 8 годин, а в молодої мами робота взагалі триває цілодобово, без права на відгул чи лікарняний.
РОЗУМОВЕ НАВАНТАЖЕННЯ. Жоден чоловік не здатен так віртуозно та швидко вирішити проблеми сімейного бюджету та розподілити його так, щоб і сплатити рахунки за квартиру, і якісно прогодувати сім’ю від зарплати до зарплати, і всіх одягнути, та ще й на свято чи відпочинок заощадити. До того ж непосидюче дитя, яке потрібно виховувати, навчати та розвивати, щоденно забезпечує мамі розумові тренування.
ФIЗИЧНЕ НАВАНТАЖЕННЯ. Робота домогосподарки зобов’язує до щоденних походів у магазин або на базар, прибирання в оселі, що є неабиякою «аеробікою», а якщо все це ще і з шилопопим малюком на руках!.. Жодному офісному працівнику не доводиться стільки рухатись, як домогосподарці.
ВIДПОВIДАЛЬНIСТЬ. Звісно, матеріальне забезпечення сім’ї лежить саме на плечах працюючих членів родини. Однак відповідальність за домашнє господарство, що лежить на плечах господині, аж ніяк не менша. Якщо вона не приготує вечері, всі залишаться голодними. Не випере одяг - не буде чого вдягнути. А вже відповідальність за здоров’я та виховання дітей - взагалі космічна!
ВИХIДНI. Працююча людина, особливо якщо це чоловік, вважає, що він має повне право пролежати обидва законні вихідні на дивані, адже стомився за тиждень. Обов’язків же із домогосподарки у вихідні ніхто не знімає.
Як бачимо, праця домогосподарки за всіма параметрами не поступається «нормальній роботі». Однак домашня праця жінки зазвичай сприймається як належне і не цінується домочадцями. Вона дуже непомітна та стає очевидною лише тоді, коли холодильник спорожнів, у шухляді закінчилися чисті шкарпетки, крісла та підлогу рівномірно вкриває «килим» із брудного одягу, іграшок і різного мотлоху, а з раковини починає вивалюватися немитий посуд.
Поклавши руку на серце, все, що сказано про роботу «професійних» домогосподарок, можна віднести і до працюючих жінок, адже кожна жінка, закінчивши робочий день, вдома заступає на «другу зміну». Звісно, домогосподарка більш вільна у порівнянні з працюючою жінкою. Її ніхто не контролює, вона сама може розпланувати свій день. Однак при цьому вона не має вихідних і відпустки та не отримує зарплатні.
Оскільки кожній жінці в тій чи іншій мірі доводиться займатися домашніми справами, умовно всіх жінок можна розділити на домогосподарок «за покликанням» і домогосподарок «з примусу».
Домогосподарка за «покликанням» - це жінка, якій побутові справи приносять задоволення. I зовсім не обов’язково, що вона лише сидить удома та веде господарство. Втомлена, виснажена після важкого трудового дня, вона, проте, не зможе спокійно дивитися телевізор, знаючи, що в її раковині залишилася бодай одна немита миска. Домогосподарка за покликанням встає задовго до того, як піти на роботу, щоб привести до ладу не лише себе, але й свою оселю. Вона із задоволенням готує та влаштовує незабутні частування для численних гостей.
Для того, щоб зрозуміти, що таке домогосподарка «з примусу», по приклади далеко ходити не треба. В кожної з нас, напевно, є подруги та просто знайомі, які з різних причин зважилися пожертвувати власною кар’єрою на благо сім’ї. Знаходячись удома «з примусу», вони не знаходять виходу своїй енергії, не можуть самореалізуватись, тому починають ненавидіти домашні обов’язки, до яких за інших обставин поставилися б цілком спокійно.
На жаль, сьогодні в Україні немає офіційно визнаної професії «домогосподарка». Лише нещодавно у Дніпропетровську було створено першу в Україні профспілку домогосподарок, яка домагається ви-знання цієї роботи суспільно корисною та надання веденню домашнього господарства офіційного статусу професії.
- Українські домогосподарки - суспільні невидимки, - каже ініціатор створення профспілки Ольга КОВАЛЕНКО. - Жінки, які хочуть або змушені присвятити себе веденню домашнього господарства, є однією з найбільш незахищених верств населення в Україні. Попри те, що робота не з легких, вони не мають права на оплачувану відпустку та лікарняні, їм не нараховується трудовий стаж, а тому, досягаючи пенсійного віку, отримують мінімальну пенсію. Крім того, вони ще й відчувають моральну дискримінацію, адже їхній офіційний статус - «утриманки».
Тому профспілка заповзялася змінити таку соціальну несправедливість і першим своїм завданням проголосила надання роботі домогосподарки офіційного статусу професії. Відповідні документи профспілка вже за місяць має намір подати на розгляд Верховної Ради. Ця ініціатива
отримала активну підтримку: всього за два тижні існування організації заяви про вступ до неї написали понад дві сотні жінок.
P.S. А тепер знову на хвильку повернемося до вищезгаданої реклами. Як гадаєте, кому першому поставила б пам’ятник сучасна домогосподарка? Ні, не політику чи полководцю. Винахіднику пральної машини-автомата - технічного дива, котре в прямому сенсі розігнуло жінці спину та звільнило її від багатогодинного виснажливого процесу: замочування - виварювання - полоскання. Впродовж декількох останніх років пралька-автомат була одним із найбільш бажаних подарунків для наших співвітчизниць. Наступні декілька, б’юсь об заклад, почнеться бум на посудомийки! Тож у цьому контексті рекламна ідея техніки «ДЛЯ НЕЇ» все ж не позбавлена раціонального зерна!
Наталія ЯРОВА, «ПОДОЛЯНИНА».

Повернення до списку