ВІД НАДБАВОК ДО НОВИХ ТАРИФІВ
Новий рік – це не лише оновлення календаря, але й новий етап у житті країни: з реформами, нововведеннями та змінами, які змушують замислитися, викликами, які вимагають рішучості, та надією, яка завжди залишається поруч навіть у найскладніші часи. 2025 року перед нами відчиняться двері до нових реалій, які охоплять усі аспекти життя – від охорони здоров’я до фінансових зобов’язань. Як зміниться медична система? Що нового в законодавстві? Як вплинуть економічні рішення на повсякденне життя? «ПОДОЛЯНИН» допоможе розібратися в головних новинах, реформах і змінах, які торкнуться кожного з нас. Ми зібрали найважливіші деталі, аби ви були готові до нового етапу в новому році.
ПЛАТА ЗА КОМФОРТ
Попри мораторій на підвищення тарифів, недавно українцям повідомили, що, відповідно до рішення НКРЕКП, вартість транспортування природного газу підвищується з 124,16 грн до 501,97 грн за тисячу кубометрів, що становить зростання майже на 305%.
Проте у Хмельницькій філії «Газмережі» заспокоюють клієнтів:
«Тариф на послуги з розподілу газу для споживачів у межах ліцензованої діяльності Хмельницької філії «Газмережі» не змінився та становить 1,848 грн за куб.м із ПДВ. Новина щодо підвищення цін на транспортування газу не стосується доставки «блакитного палива» до ваших осель».
Українців хвилює і майбутнє оплати за електроенергію. Для населення поки зберігається фіксована ставка 4,32 грн/кВт-год. Проте Нацбанк уже прогнозує підвищення витрат у перспективі. Очікується, що з 1 червня 2025 р. вартість електроенергії для населення суттєво зросте, досягнувши 6,32-6,64 грн/кВт-год.
Нагадаємо, що 2024-го тарифи вже зазнали суттєвих змін: ціна для побутових споживачів підстрибнула з 1,44 грн до 4,32 грн/кВт-год.
Для комерційного сектору НКРЕКП встановила новий тариф на передачу електроенергії, що на 30% перевищує показники попереднього року.
Як уже повідомлялося в «ПОДОЛЯНИНІ» від 3 січня, в Кам’янці-Подільському змінилися тарифи на воду для бюджетних установ і підприємств, а ще змінилася вартість оформлення паспортів. Нові ціни можна переглянути на офіційних сайтах Державної міграційної служби, КП «Міськтепловоденергія» та газети.
А оголошення Кам’янець-Подільською міською радою публічних громадських обговорень із питань встановлення регульованого тарифу на транспортні послуги пасажирських перевезень на міських автобусних маршрутах, що заплановані на 10 січня, ймовірно, призведуть до підвищення плати за проїзд у маршрутках.
ЗРОСТУТЬ ПОДАТКИ
Із 1 січня 2025 року всі ФОП зобов’язані платити військовий збір. ФОП на
загальній системі оподаткування платитимуть його з чистого доходу в розмі-рі 5%.
Ставка військового збору для ФОП – платників єдиного податку першої, другої та четвертої груп 2025 року – 800 грн (10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати), третьої групи – 1 відсоток від доходу.
Із 1 січня у спрощенців зникає можливість добровільної сплати єдиного соціального внеску за себе, це стає обов’язковим.
…І АКЦИЗ
Димок цигарки стає справжньою розкішшю, ще й шкідливою: із січня ціни на тютюнові вироби стрімко злетять угору. В середньому вартість пачки цигарок зросте приблизно на 40 грн, однак ціни можуть бути ще вищими, оскільки нові акцизи прив’язані до курсу євро та поступово наближаються до мінімальних стандартів ЄС. Також набувають чинності нові акцизні ставки і на пальне. Подорожчання бензину 2025 року є запланованим – раніше Президент України Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ підписав закон про поступове підвищення податку на бензин до рівня ЄС. З кожним роком тариф зростатиме – 2025 року він становитиме 271,7 євро за тисячу літрів бензину, 215,7 євро за тисячу літрів дизеля і 173 євро за тисячу літрів газу. Загалом ціни зростатимуть поступово, на 1,5-2 гривні за літр, протягом 40 днів після підвищення акцизу.
ЧОМУ В ЛІКАРНЮ З ГАМАНЦЕМ?
Запроваджуються зміни і в наданні медичних послуг в Україні: в деяких випадках вони стануть платними з 1 січня 2025 р. Зокрема, плату стягуватимуть, якщо пацієнт звертається по допомогу без направлення лікаря (за винятком ситуацій, де направлення не потрібне). Також оплата буде обов’язковою для послуг, що надаються за договорами з юридичними особами, в медзакладах сектору безпеки, оборони або Державного управління справами для осіб, які не належать до закріплених категорій. Крім того, доведеться сплатити за послуги, які не включені до Програми державних гарантій. Медичні заклади зобов’язані розмістити на своїх офіційних ресурсах та інформаційних стендах детальний перелік платних послуг із зазначенням цін, а також список безкоштовних послуг, які покриває Програма державних гарантій.
ЗАМІСТЬ МСЕК В ОБЛАСТІ 108 ЕКСПЕРТНИХ КОМАНД
Із 1 січня 2025 р. повністю ліквідовано МСЕК. Замість цієї структури у кластерних і надкластерних лікарнях працюватимуть експертні команди. Відповідно до інформації Міністерства охорони здоров’я, реформа передбачає: сучасний підхід до визначення статусу інвалідності; спрощення процедури для пацієнтів; об’єктивність і прозорість; професійний підхід; цифровізацію процесів; апеляції рішень. На Хмельниччині сформовано 108 мультидисциплінарних команд, які оцінюватимуть стан здоров’я людей та ухвалюватимуть рішення про встановлення інвалідності й потреб у наданні різних послуг. Працюватимуть вони у 13 медзакладах. На сайті Хмельницької ОДА 3 січня оприлюднено їх перелік, до якого входить і КНП «Багатопрофільна центральна районна лікарня» Слобідсько-Кульчієвецької сільради.
Оцінювання можна буде проходити очно, заочно, дистанційно або вдома – залежно від ситуації пацієнта. Персональний склад експертних команд залишиться анонімним аж до дня оцінювання. Результат, який міститиме висновок експертної команди і призначення, зокрема і рішення про статус інвалідності, надходить на електронну пошту пацієнта, або його можна отримати у свого лікаря. Цей документ замінює собою довідку МСЕК. Як це вплине на людей з інвалідністю? Документи для осіб із безстроковим статусом інвалідності залишатимуться чинними. Для тих, чий повторний огляд припадає на час переходу до нової системи, термін подовжується на 6 місяців. Усі соціальні гарантії, виплати, пільги та послуги залишаються незмінними.
«ПАКУНОК МАЛЮКА» НА НОВИЙ ЛАД
Із 2025 року виплата грошової компенсації за «Пакунок малюка» (набір речей для новонароджених) в Україні проводитиметься на постійній основі. Батькам, у яких народилася дитина, надаватиметься можливість отримати грошову компенсацію замість «Пакунка малюка». Гроші перераховуються на спеціальний банківський рахунок, відкритий у банках, які долучаються до програми. Перелік уповноважених банків буде оприлюднюватися на офіційному сайті Державної служби у справах дітей. Такий рахунок матиме спеціальний режим використання, який дозволяє витратити гроші на дитячі товари та засоби догляду.
НОВІ МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ВІЙСЬКОВИХ
Відповідно до закону про мобілізацію, що набрав чинності 18 травня 2024 р., з 1 вересня 2025 р. в університетах впроваджується базова загальновійськова підготовка. Вона стане окремою навчальною дисципліною, яка буде включена до навчальних закладів вищої освіти незалежно від форми власності. Для дівчат-студенток ця підготовка буде добровільною.
В Україні скасовано строкову службу. Замість неї закон про мобілізацію передбачає, що чоловіки мають проходити базову загальновійськову підготовку (БЗВП) або базову військову службу. Ті, хто не пройшов БЗВП, не зможуть отримати роботу на державній службі, або працювати в прокуратурі, поліції, органах місцевого самоврядування. До 4 лютого громадяни, які раніше були визнані обмежено придатними до служби, мають пройти повторний медогляд.
А ще в Україні впроваджується автоматичне надання статусу учасника бойових дій. Тепер військовим, які виконують бойові завдання, не потрібно буде подавати паперові документи та проходити численні погодження. Після отримання статусу учасника бойових дій захисники повинні створити електронне посвідчення через заявку «Дія». Демонструвати документ в електронному форматі стає можливим із січня 2025 року.
ГРОШОВА ДОПОМОГА І ПЕДАГОГАМ…
Український уряд 8 листопада 2024 р. ухвалив рішення, яке принесло радісну звістку освітянам: учителі отримуватимуть щомісячну надбавку до заробітної плати, покликану підтримати їх у складний воєнний час. За інформацією Кабміну, постанова діятиме до кінця воєнного стану (вчителі продовжуватимуть отримувати надбавку до кінця того року, в якому скасують воєнний стан). Тож від нового року вчителі отримають такі доплати: від 1 січня 2025 р. – 1000 грн; від 1 вересня 2025 р. – 2000 грн.
…І ПЕНСІОНЕРАМ
Цьогоріч заплановано два важливі етапи підвищення пенсійних виплат. Перший етап. У березні 2025 року відбудеться щорічна індексація пенсій, яка, за прогнозами, становитиме 10-12%. Другий етап. Улітку 2025-го планується підвищення пенсій для окремих категорій пенсіонерів. Деталі цього етапу наразі уточнюються, і його реалізація залежатиме від внесення відповідних змін до законодавства.
А як щодо мінімальної пенсії? Вона залишиться на рівні 2361 грн, без підвищення порівняно з 2024 роком. Однак, завдяки індексації, загальний розмір пенсійних виплат зросте. 2025 року продовжиться підвищення вимог до страхового стажу для виходу на пенсію. Для отримання пенсії в 60 років необхідно буде мати щонайменше 32 роки страхового стажу. Ця вимога зростає щороку на один рік і до 2028 року досягне 35 років.
…І ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИМ ОСОБАМ
Українці, які мають право на соціальні виплати і допомогу ВПО, 2025 року отримуватимуть кошти відповідно до графіків. Автоматично без додаткового звернення виплати отримуватимуть найбільш вразливі категорії переселенців, які не мають змоги працювати: пенсіонери, в яких розмір пенсії не перевищує 9444 грн; люди з інвалідністю I чи II груп, діти з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворі діти; діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 23 років, а також батьки-вихователі та прийомні батьки. Допомога для громадян, які проживають в Україні й мають статус внутрішньо переміщених осіб, становить: для осіб з інвалідністю та дітей – 3000 грн; для інших осіб – 2000 грн.
КОРДОН І СТРАХУВАННЯ
Зміни торкнулися і водіїв. Із 1 січня 2025 р. змінюється процедура оформлення міжнародного страхування «Зелена картка». Відповідно до змін, страховий сертифікат «Зелена картка» набуватиме чинності лише з початку доби, наступної після дня його оформлення. Він набиратиме чинності з 00.00 дати початку строку його дії, але не раніше як початок доби, наступної після внесення запису про такий договір до Єдиної централізованої бази даних (тобто дати укладання такого договору). Це означає, що транспортні засоби більше не зможуть у день оформлення договору міжнародного страхування перетинати кордон.
ДОСТУП ДО СУЧАСНОГО ЗВ’ЯЗКУ
А ще цьогоріч оператори мобільного зв’язку в Україні почнуть вимикати 3G-мережі, щоб розширити можливості 4G та підвищити якість мобільного інтернету, про це повідомляє Національна комісія з регулювання у сферах електронних комунікацій (НКЕК). Оператори заздалегідь інформуватимуть користувачів про відключення 3G в їхньому регіоні. Якщо ваш пристрій підтримує 4G, зміни не знадобляться. Якщо ж ваш смартфон не підтримує 4G/LTE, НКЕК радить розглянути можливість оновлення на новіший телефон для безперебійного зв’язку та доступу до мобільного інтернету без обмежень. Алгоритм дій, як перейти на 4G: відкрийте «Налаштування», перейдіть у розділ «З’єднання» або «Мережі», оберіть пункт «Мобільні мережі», знайдіть налаштування «Тип мережі» або «Режим мережі» і встановіть режим «4G» або «LTE».
Сюзанна СИРОТЮК.