Вівторок, 05 Грудня 2023 р.
29 Червня 2023

ЧИ ПІДФОРТИТЬ КАМ’ЯНЕЦЬКІЙ ЛІКАРНІ СТАТИ КЛАСТЕРНОЮ

У липні Міністерство охорони здоров’я має затвердити статуси лікарень Хмельницької області. Цей крок буде зроблено в рамках медичної реформи й стосуватиметься лише вторинної меддопомоги. Первинний рівень працюватиме без змін.
Відтак лікарні Хмельниччини будуть поділені на загальні, кластерні та надкластерні. Що чекає на медзаклади, і до чого готуватися пацієнтам, дізнавався «Подолянин».

ЯКІ ПОСЛУГИ, ТАКА Й ЛІКАРНЯ

Юрій ПливанюкЯк пояснює МОЗ, за новим підходом мережа закладів охорони здоров’я області, об’єднана в один госпітальний округ, буде додатково поділена на госпітальні кластери. Враховуватимуться межі адміністративно-те­риторіальних одиниць; географічні особливості регіону та стан автомобільних доріг; поточні та прогнозовані демографічні показники чисельності населення, структура захворюваності й смертності; оптимальний клінічний маршрут пацієнтів задля своєчасного доступу до медичної та реабілітаційної допомоги, що грунтується на принципах доказової медицини; навантаження на медичних працівників і фахівців із реабілітації.

Відповідно до видів медичної допомоги, яка надається в закладах охорони здоров’я госпітального кластера, мережа закладів охорони здоров’я буде поділена на загальні, кластерні та надкластерні.

Загальні – багатопрофільні лікарні, які обслуговують населення територіальної громади або декількох громад. Вони забезпечують базові напрями лікування та, в разі потреби, спрямовують хворих до кластерних і надкластерних лікарень. Словом, найпростіші випадки будуть лікуватися якомога ближче до пацієнта – в загальних лікарнях, що розміщуватимуться з розрахунку один медичний заклад на 50-80 тисяч населення.

Кластерні – багатопрофільні лікарні в межах госпітального округу, які мають забезпечити потребу населення в лікуванні найпоширеніших захворювань. У закладах надаватимуть щонайменше 20 послуг. Зокрема, послуги з гінекології, дерматології, кардіології, офтальмології, педіатрії, допомога при алер­гіях, має бути судинна та нейрохірургія, ендокринологія та реабілітаційні послуги.

Надкластерні – це лікарні, в яких є ресурси та технології для надання медичної допомоги в найскладніших або рідкісних ви­падках захворювань. Це рівень високоспеціалізованої медичної допомоги. Щонайменше надаватимуть 28 послуг. Це стосується, зокрема, гастроентерології, гематології, неонатології, паліативної медицини, пульмонології та ревматології.

– Ми розпочинаємо інфраструктурний етап реформи охорони здоров’я та остаточно прощаємося із «совком» як у підходах до формування мережі лікарень, так і у ві­зуальному сприйнятті самих лікарень та їхньому матеріально-технічному оснащенні. Формування мережі лікарень у госпітальному окрузі за кластерним принципом чітко визначить, в яких лікарнях яке обладнання і в якій кількості повинно бути. І саме на ці лікарні й на це обладнання буде сфокусований пріоритет у плані відновлення Украї­ни. Ми продовжуємо реалізовувати наш базовий принцип: лікарні повинні бути однаково комфортні як для пацієнта, так і для медичного працівника, – вважає міністр охорони здоров’я Віктор ЛЯШКО.

МІСЬКА ЛІКАРНЯ МОЖЕ СТАТИ КЛАСТЕРНОЮ

Яка ж доля чекає Кам’янець-­Подільську міську лікарню, ми запитали в начальника управління охорони здоров’я міськради Юрія ПЛИВАНЮКА.

Наразі Україна йде тим шляхом, яким проходили інші європейські країни, реформуючи медичну галузь. Ретельно все опрацювавши, ми запропонували департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОВА визначити нашу лікарню кластерною, адже заклад відповідає всім необхідним вимогам, – розповідає Юрій Васильович. – Розуміємо, що  останнє слово в цьо­му питанні за МОЗ, що має визначитися з кількістю і місцем дислокації загальних, кластерних і надкластерних лікарень Хмельницької області. Має бути відповідний урядовий документ.

На Хмельниччині є три райони – Кам’янець-Подільський, Хмельницький і Шепетівський, і в кожному планують створити кластерну лікарню. Решту лікарень ніхто не закриватиме. Тож Кам’янець-Подільська лікарня має всі шанси стати кластерною.

Правда, для цього необхідно зробити деякі кроки. Зокрема, збільшити кількість пакетів послуг, аби заклад надавав ще й акушерсько-гінекологічну до­помогу. Для цього потрібно буде до лікарні приєднати місь­-кий Перинатальний центр, кот­рий декілька років тому ми зробили окремою юридичною особою. Тоді кількість пакетів послуг на нашій території стане більшою.

Якщо говорити про інсультний пакет, то і нині він у нас присутній, але його потрібно технологічно підсилити. Щодо кардіологічної допомоги, то наразі в місті вона є обласною філією. Я – прихильник того, щоб вона стала самостійною одиницею в складі лікарні. А для цього теж потрібне дороге обладнання. Зокрема, ангіограф.

Якщо вірити МОЗівській догмі, кластерність має потягнути за собою величезне технічне переозброєння. Тобто, за державні кошти кластерні лікарні мають бути технічно переоснащені, підсилені та модернізовані. Це основна вимога. І це важлива складова. Бо ж пацієнту насправді байдуже – кластерна лікарня чи ні. Для нього важливо прийти і отримати якісну послугу в потрібному обсязі та потрібному місці. Цього ми не можемо зробити за гроші міського бюджету громади. Адже всім відомо, що пацієнти йдуть на технології та фахівців. Тож маємо рухатися вперед!

– Уже відомо, яка сума нам потрібна?

– За найменшими підрахунками і для старту переоснащення потрібно близько 80 мільйонів гривень. Але ще потрібні будуть кошти на модернізацію приміщень і палат, тобто місць перебування пацієнтів. Мають бути комфортніші умови для надання допомоги, словом, європейський рівень, аби хворі не відчували дискомфорту. Це теж немалі кошти.

Зазначу, що, можливо, НСЗУ переглядатиме собівартість послуг. Адже чим більше високотехноло­гічного вкладатиметься в пакет послуги, тим більшим буде відшкодування. Це ринкова цивілі­зована боротьба за пацієнта. Її мета – збільшити якість відшкодування послуги, аби менше коштів довелося витрачати пацієнту.

– Чи не відчуваємо ми кадрового голоду і відтоку медиків за кордон через повномасштабну війну та погіршення фінансового стану українців?

– На сьогодні з цим проблем немає навіть попри те, що 16 наших лікарів рятують життя бійцям на полі бою. Також за рахунок переселенців спробували укріпити певні служби. Однак так складалися умови, що люди залишали наше міс­то і поверталися додому. Але в кад­рах поки проблем немає, і це тішить.

Враховуючи відсоток медиків пенсійного віку, вже сьогодні варто думати про заміну і готувати молодих спеціалістів.

– Юрію Васильовичу, врахо­вуючи новий підхід і поділ на гос­пітальні кластери, чи можливе об’єднання міської лікарні з КНП «Багатопрофільна центральна районна лікарня Слобідсько-Куль­чієвецької сільської ради»?

– Уже багато років я прихильник того, щоб медицина міста та району об’єдналася в одне ціле. Це і логічно, і економічно доцільно. Адже лікарні розміщені через дорогу і фактично дублюють функції одна одної. А об’єднавшись, ми отримали б гарну нагоду стати сильнішими і професійнішими. Можливо, це буде наступним кроком.

– За Вашими прогнозами, коли наша лікарня запрацює вже як кластерна?

– Якщо не втрутяться форс-мажорні обставини, то, гадаю, з нового бюджетного року.