• ДОПОМОЖІТЬ

Логін:
Пароль:
Реєстрація
Забули свій пароль?
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:

КОМІСІОНКА

П'ЯТНИЦЯ, 17 СЕРПНЯ 2018 р.
ПРИВАТНА ГАЗЕТА ЗАСНОВАНА 26 ГРУДНЯ 1992 р.
09.12.2016

ЯК ПІДНЯТИ УКРАЇНСЬКУ ЕКОНОМІКУ

Андрій НОВАК

Боротися не з корупцією, а з корупціонерами, українську економіку відродять вертикальні корпорації, а українській Конституції життєво необхідний ще один розділ - економічний. Такими тезами 5 грудня з кам’янецькими студентами та представниками громадськості ділився кандидат економічних наук, політолог, громадський діяч, президент фонду «Альтернатива» Андрій НОВАК під час презентації свого вже п’ятого науково-практичного видання «Як підняти українську економіку».

Партнерами 5 видань цієї книги стали як київські організації, зокрема Інс­титут конкурентного суспільства, Фундація регіональних ініціатив, так і міжнародні партнери: кредитна спілка «Будучність» (Торонто, Канада), Український Вільний Університет (Мюнхен, Німеччина).
Книга цікава тим, що в ній запропоновано нову стратегію економічного розвитку країни - трифункціональну економічну модель. Автор про складні економічні питання розповідає доступно і цікаво, свою інформацію підкріплює реальними прикладами. Щоправда, наскільки все це можна втілити у життя - невідомо. Особливо, беручи до уваги той факт, що Андрій Яремович протягом 2005-06 рр. працював радником прем’єр-міністрів України. Але у свіжому виданні він врахував усі помилки і тепер стерджує, що точно знає, як розвинути економіку і побороти корупцію.
Мріяти не заборонено, тому давайте разом із провідним економістом уявимо, як наша багатостраждальна країна може покращити свій економічний стан, а ми з вами - зажити в достатку.

МАЙБУТНЄ ЗА ГЛОБАЛЬНИМ ВИРОБНИЦТВОМ

- Цікавий факт: Україна за природними ресурсами - одна з найбагатших, але за рівнем життя - одна з найбідніших у світі. Життя від кризи до кризи і від траншу до траншу, яким живе наша країна - безперспективне. Бо якщо економічна система країни неефективна - результату в прогресі не буде, - переконаний Андрій Новак. - Чому в Китаї економічний розвиток країни змодельований на 40 років наперед, а в нас - лише на рік, і то формально? За таких умов не буде ні великого бізнесу, ні інвесторів, ні розвитку.
ЯК ПІДНЯТИ УКРАЇНСЬКУ ЕКОНОМІКУЩо ж передбачає трифункціональна модель української економіки? Перша функція - виробнича. Економіка кожної країни починається із виробництва. Автор переконаний, що майбутнє України за корпораціями, бо вони охоплюють усю технологічну вертикаль і за рахунок цього зменшують собівартість продукції.
- Візьмімо за приклад звичайну кулькову ручку. Якщо на одному заводі ми виготовимо і основу, і пасту - вона стане дешевшою, бо не витрачатимемо коштів на закупівлю і підвезення необхідних частин, - каже автор книги. - Щоб її можна було вигідно продати і щоб вона конкурувала на ринку - над її удосконаленням працюють цілі наукові лабораторії. Як наслідок - споживач має якісну ручку за доступною ціною.
В українській економіці приклад повноцінної корпорації - торгова марка «Оболонь». Це не лише завод, де варять пиво, а ціла структура, яка розпочинає свою роботу в полі, вирощуючи хміль, і закінчує торговими точками, де реалізує готовий продукт.
Для України треба хоча б сотню таких економічних локомотивів у всіх галузях виробництва. А поряд із ними розвиватиметься малий і середній бізнес. Бо
українці матимуть гідну роботу, нормальну заробітну плату - будуть спроможними отримувати послуги цих ланок. Як бачимо, за роки незалежності малому й середньому бізнесу самотужки не під силу підняти нашу економіку. В маленьких країнах, як-от Латвія, Естонія, підняв би, а українську - ні. Причина проста: Україна - велика країна.

БРЕНДОВИЙ ІМІДЖ ПІДМОЧИЛА КОРУПЦІЯ

Друга функція - продажу. На думку Андрія Новака, щоб успішно продавати український продукт, треба почати із законодавства. Створити Закон про торгівлю, який зобов’язав би кожну торгову точку продавати частину продукції українського виробництва. А споживача треба заохотити її купувати. Цим питанням мають займатися спеціалісти із Національної маркетингової компанії, яка працювала б над тим, аби українські товари зробити відомими брендами, що життєво необхідно рекламувати за кордоном. Але тут свиню нам підсуває таке поняття, як імідж країни.
- Україна і корупція - це синоніми для світової спільноти, - переконаний експерт. - І для того, щоб нас не боялися ні інвестори, ні покупці, треба насамперед подолати таку «недугу». Зробити це дуже просто: боротися не з корупцією, а з корупціонерами. Виходить, що відповідні органи для звітності ловлять пенсіонера на кордоні із зайвою пачкою цигарок, а те, що три бюджети країни зливаються в офшори, ніхто не бачить.
Таким чином, ми перейшли до третьої функції - розподілу зароблених грошей. Але найголовніше - щоб їх ніхто не вкрав.
Панацеєю від дерибану Андрій Яремович вбачає регулярні, за потреби - і щорічні перевибори як депутатів Верховної Ради, так і Уряду. Адже практика доводить: як не крути, а перевибори все-таки обійдуться дешевше, ніж політики-корупціонери. А ще дослідник каже, що українська Конституція вимагає ще одного розділу - економічного.
- За міжнародною оцінкою, наш головний закон - найкращий у Європі. Але знаючи наших хитрих політиків, розуміємо, що слова можна по-різному трактувати. А от цифри вже не вийде. Щоб запобігти розкраданню бюджетних коштів, траншів і позик, нам життєво необхідно ввести граничний дефіцит Держбюджету не більше як 3% ВВП. Якщо Уряд не впорається із завданням - у відставку. Той самий Уряд і Нацбанк зобов’язати утримувати курс гривні, а не заробляти на ньому мільярдні статки. Впродовж року девальвація чи ревальвація не повинні бути більшими ніж 3%.
Щодо розподілу зароблених коштів, то дослідник переконаний, що 50% зароблених громадами фінансів повинні залишатися на місцях.
Вікторія КОЖЕВНІКОВА.


Повернення до списку