У СТРОЮ. В ПАМ’ЯТЬ ПРО ЧОЛОВІКА
Коли уявляєш, які жахіття довелося пережити моїй співрозмовниці, захоплюєшся її силою духу. Війна відібрала в неї кохану людину, але жінка спромоглася взяти себе в руки і продовжити справу чоловіка, поповнивши лави ЗСУ.
Ольга – кам’янчанка. Закінчила сьому школу. Юнкою познайомилася з Олегом. Закохані побралися. Молодого офіцера відправили служити. Куди б не закидала його військова доля, поруч завжди була кохана.
– 9 років ми прожили в Охтирці, – ділиться спогадами жінка. – Потім чоловік два роки служив у Кам’янець-Подільському військовому ліцеї. На деякий час повернувся до цивільного життя, але 2011-го знову став у стрій і знову в Охтирці, де розпочинав службу.
Ранок 24 лютого 2022-го Оля не забуде ніколи:
– Ми мешкали у військовому гуртожитку на території частини. Рано-вранці почула перші обстріли і визирнула у вікно. Хлопці бігали, щось носили, готувалися до бою.
Напередодні я зібрала тривожну валізку з одягом і рюкзачок із документами, медалями чоловіка та грошима. Цей рюкзачок я схопила, а валізку не встигла взяти, бо налякалася: по нас стріляли. Собаку в руки – і гайда. Досі не можу второпати, як я вибігла, адже на вулиці добряче гупало.
Коли бігла містом, якась бабця запитала: «Доню, це знову навчання?». – «Ні, бабусю, війна почалася!». Але старенька якось дивно на мене подивилася, немов не повірила.
Прихисток Ользі та її чотирилапій подрузі надала кума. Від обстрілів, закутані в теплий одяг, вони ховалися в підвалі. Не голодували – мали закрутки, але їсти не хотілося.
– Найстрашніше, коли видаляєш телефони військових і переписку. Я допомагала ховати документи, військову форму, українську символіку. Лякало, що ці російські нелюди можуть прийти. Якби наші бійці не підірвали міст між Охтиркою і Тростянцем, у нас могла бути перша Буча. Розповідали, що у Тростянці вони добряче покатували людей, і звідти нас так «валили», що це просто жах. Ті літаки, те гудіння, гучні вибухи я не забуду ніколи в житті. Це було дуже страшно.
Найважчий день у житті Ольги – третя доба протистояння знахабнілим росіянам. Доки жінка перебувала у відносній безпеці, її чоловік разом із побратимами давали відсіч окупантам:
– На жаль, на третій день війни його не стало. За декілька годин до загибелі він приїхав до мене. Я ніколи в житті не забуду його очі. Ніколи. Він був такий натхненний, бо зуміли дати відсіч окупантам. Я його таким давно не бачила. Він літав від того, що вони не пустили росіян в Охтирку. А через декілька годин почалося жахіття. Росіяни скинули три вакуумні бомби, і більше живим Олега я так і не побачила.
Аналізуючи події, Ольга припускає, що після першого прильоту чоловік зазнав поранення в голову, і його відвели в санчастину, куди прилетіла бомба:
– Тіла чоловіка і медсестри, яка надавала йому допомогу, викинуло з другого поверху на плац. Їх знайшли одними з перших. У морзі кажу дівчатам: «Покажіть, може, це не мій! Так надіялася, що це не Олег. Але коли лише пальчики побачила, все зрозуміла. Він ззовні цілий, правда, голова побита і багато забоїв. Розтин показав: усі внутрішні органи сплющені. Смерть моментальна. Але між першим і другим вибухами він був живий, і я уявляю, як його все боліло.
Похорони Олега й інших загиблих військових призначили на 4 березня. Тож усі зібралися під моргом, аби забрати тіла рідних, а нікого з працівників не було. Зателефонували їм: «Не будемо виходити, бо дуже обстрілюють». І ми самі шукали своїх чоловіків, синів, доньок. Бачила хлопців без ніг, без рук, без голови, лише пів тулуба людини. Я настільки була загальмована, що не відчувала страху. Ледве знайшла Олега, він лежав під тілами інших хлопців. Його переодягнули, і якби не напис на черевиках із прізвищем, то шукала б ще довше. У мене аж паніка почалася.
Навіть поховати Героїв неквапливо рашисти не дали, почали обстрілювати цвинтар. Мене так трясло, словами не передати.
Попри сумну сторінку свого життя, Ольга не може не надихатися пересічними охтирчанами. Незважаючи на обстріли і вибухи, місцеві волонтери та небайдужі ділилися їжею, одягом, засобами гігієни, допомагали військовим і взагалі не шкодували ані сил, ані своїх рук.
– І досі перед очима стоїть щемлива картина: замерзлі, втомлені, змарнілі хлопці на танку. І їм наші люди несуть гарячий чай. Це зворушило до сліз. Я вдячна всім, хто згуртувався.
Через рік Ользі вдалося перевезти тіло чоловіка в рідний Кам’янець і поховати Олега ДУБЕРТА на Алеї Слави. В листопаді 2023-го за рішенням сесії міськради йому було присвоєно звання «Почесний громадянин м.Кам’янця-Подільського».
– 2022 рік я майже не пам’ятаю, все, як у тумані. Ось так ти живеш із людиною 26 років і раптом її не стає. Треба починати нове життя, а ти не знаєш, із чого. Ми були одним цілим.
Через деякий час жінці вдалося перевезти собаку до рідного міста, а згодом і самій сюди переїхати. Бодай трішки оговтатися від болючої втрати допомогла робота, а також велика підтримка рідних і близьких. Ольга вирішила продовжити справу коханого і цьогоріч уклала контракт зі Збройним силами України. Разом з іншими працівницями кухні готують смачні та поживні сніданки, обіди й вечері, вкладаючи частинку тепла і душі. Адже усвідомлюють, що ситому військовослужбовцю легше і ворога бити, і навчатися, і передавати свої знання.
– Служити завжди мріяла, але чоловік жартував, мовляв, вистачить одного військового в хаті. То я працювала і кухаркою в ресторані, і продавчинею в магазині, і офіс-менеджеркою. Хоча завжди мріяла носити військову форму. Спочатку в Кам’янці влаштувалася у військову частину буфетницею.
У перші дні було дуже важко заходити на територію, бо в пам’яті одразу виринали спогади про зруйновану частину, де я прожила понад 20 років. Сльози душили, але з часом заспокоїлася.
Згодом мені запропонували укласти контракт і пройти базову загальновійськову підготовку. Одразу погодилася. Швидко промайнуло навчання, і я повернулася в частину, але вже на кухню та солдатом. Моя мрія здійснилася: я – військовослужбовиця Збройних сил України!
Військові зізнаються, що кухарі смачно готують і ніколи не відмовляють у добавці. Їдять з апетитом, аж за вухами тріщить.
– Дуже люблю куховарити, не можу пояснити, яка це радість, коли наші військовослужбовці йдуть ситими і кажуть: «Дякую! Було смачно!». І я знаю, що вкладаю хоч маленьку частинку чогось доброго для захисників і нашої Перемоги.
Меню складають фахівці, враховуючи необхідну кількість калорій і потребу в білках, жирах, вуглеводах. Перші страви – борщ, різноманітні супи, солянка, капусняк – обов’язково варяться із м’ясом. На друге частуємо різними кашами, пловом, макаронами, мамалигою зі свининою, курятиною чи рибою. Маємо великий асортимент салатів: грецький, із курятиною і ананасом, із буряком, овочевий. Словом, щодня в раціоні військових є сезонні овочі та фрукти, взимку – консервація. І також щодня свіжовипечені булочки, компот, узвар, чай чи кава.
Усе готуємо відповідно до норм. Тут немає чогось надзвичайного, все прописано. Головний секрет – готувати в гарному настрої та з теплим серцем. Є й свої кулінарні секретики. Хтось буряк кидає в борщ, і він там вариться, а ми кидаємо вже варений, і борщ набуває апетитного червоного кольору. Хтось салатик може посолити і поперчити, а ми кладемо трішки цукру, цибульки, приправ, щоб було смачніше.
Найбільша мрія Ольги, як й мільйонів українців, – наша Перемога:
– На жаль, війна нещадна і не минає без жертв. Але, попри все, я впевнена, що ми обов’язково переможемо, здолаємо споконвічного ворога, і весь світ захоплюватиметься мужністю та героїзмом наших воїнів.
Галина МИХАЛЬСЬКА,
служба зв’язків із громадськістю в/ч А2641.