Субота, 02 Липня 2022 р.
16 Серпня 2019

НЕВЕЛИЧКА АВАНТЮРА МАСШТАБОМ НА ВЕСЬ СВІТ

Саме так коротко описує своє «дитя» відомий ка­м’я­нецький режисер, організатор фестивалю «Бруківка» та громадський активіст Андрій ЗАЄЦЬ. Ось уже три роки поспіль чоловік шукає шляхи, аби не просто здивувати всіх любителів якісного кіно, а ще й залучити до участі відомих акторів, сценаристів і режисерів, народних і заслужених артистів, талановитих художників, мультиплікаторів, костюмерів та всіх небайдужих до кінематографа. На сьогодні це один із найбільших таких заходів в Україні, але, судячи з амбіцій організаторів і цьогорічної програми, вже у найближчому майбутньому він має всі шанси ввійти до рейтингу найкращих національних кінофестивалів.

Андрій ЗаєцьДебютна «Бруківка», що відбулася 2017 року, зародилася раптово, проводилася в невеличкому приміщенні, зате у дружній атмосфері, з попкорном і «Оскаром» у вигляді лицаря. Тоді захід обмежився українськими гос­тями та учасниками, зібравши понад 50 стрічок із різних куточків України. Через пів року місто вдруге поринуло у кінофест, от тільки з більшим шиком і лоском. Адже 2018 року «Бруківка» набула статусу міжнародного фестивалю, додалася червона доріжка, кінокритики і кіномани, 120 країн-учасниць і, зрештою, близько 20 нагороджених стрічок.
Цього разу, як обіцяє Андрій, усе буде ще крутіше і масштабніше. Програма заходів розтягнулася на п’ять днів – з 11 по 15 ве­ресня. На відміну від поперед­-ніх фестів, цьогоріч збільшила­-ся кількість учасників і зіркових гостей, зросла сума призового фонду (50 тис. грн) та бюджет самого заходу (250 тис. грн), розширилася кількість номінацій, додалися шоу та оригінальні номери.
Про ці та інші новинки і цікавинки, а також секрети фестивального закулісся «Подолянину» розповів головний кіноман Кам’янеччини Андрій Заєць.
– Андрію, що вважаєш найголовнішим достоїнством третьої «Бруківки»?
– Важко виокремити щось одне. З кожним роком усе важче здивувати не те що іноземних гостей, а навіть кам’янчан. Вони прагнуть чогось свіжого і вражаючого. Такою і буде цьогорічна програма фестивалю. Майже 800 робіт різних жанрів від авторів із 70 країн світу. Багато кінопрем’єр: «Тарас. Повернення» (режисер Олександр Денисенко), «Одеський підкидьок» (Георгій Делієв), «Східняк» (Андрій Іванюк) і два фільми, які номінувалися цього року на «Оскар» (короткометражний документальний фільм «Жінки ГУЛАГу» американської режисерки Маріанни Яровської та чорно-білий фільм «Світла Матерія» австрійського режисера Віргіла Відріха). Понад три десятки акторів і режисерів на черво­-
ній доріжці у Старій фортеці в п’ятницю тринадцятого. Грандіозне театралізоване світлове 3D-­шоу за участі театру «Лінк», творчі зустрічі, воркшопи, лекції, фотосесії з відомими людьми кінематографа. А ще конкурс косплеїв і шоу роботів-«трансформерів», виступи музичних гуртів тощо.
Упевнений, що доповнять атмо­сферу грандіозного дійства обрані локації. Цьогоріч, окрім міського Будинку культури, у вир «Бруківки» поринуть Стара фортеця, кінотеатр «Сінема», кафе «Сажотрус», заклади «Zagata бар», «Barbershop 11.43».
– У скільки ж обійдеться таке задоволення глядачам?
– Тільки цього року відвідувачі фесту мають шанс побачити все перераховане безкоштовно. Лише вхід до фортеці буде за вартістю квитка до музею.
– Розкажи детальніше про цьо­горічне журі та гостей.
– Почну з того, що чекаємо багатьох відомих українських і закордонних акторів та режисерів. Це, зокрема, Ахтем Сеітаблаєв (режисер популярного фільму «Кіборги»), Георгій Делієв (найбільше всі його знають як художнього керівника театру «Маски-шоу»), Остап Ступка (в Україні мало людей, які не знають цього народного артиста) та багато інших. Серед акторів долучилися Олег Волощенко, Олександр Денисенко, Юрій Дяк, Андрій Ісаєнко, Лариса Руснак і Катерина Молчанова; сценаристи Сергій Дзюба та Артемій Кірсанов; кам’янецька костюмерка Антоніна Белінська (дівчина виготовляла костюми до багатьох відомих українських стрічок, наприклад, «Сторожова застава», «Захар Беркут» тощо), гример Софія Шеремета, режисери Андрій Різоль та Олівер Мор, майстри з виготовлення роботів Анна і Павло Оголі, а також радник міністра інформаційної політики України Марина Соботюк.
Оцінюватимуть цьогорічні роботи голова Асоціації кінокомісій України Леонід Бицюра (Тернопіль), продюсери Володимир Філіппов («Insight Media», Київ), Володимир Нагорний (кінокомпанія «Фан Філмз», Київ), Ніка Фінч (Каліфор­-нія, США), режисерки Марина та Оксана Артеменко (кінофестивальна диcтриб’юція «Letter To Fest»,
Київ), мультиплікаторка Тетяна Ясінчук (школа медіаграмотності «Аніма­Медіа», Чортків), член Міжнародної федерації кінопреси «Fipresci» Олександр Гусєв (Київ), блогери Денис Буданов (Крим, Джанкой), Віталій Гордієнко (Львів) і Тайлер Андерсон (Запоріжжя).
– Які кіноцікавинки приготувала команда «Бруківки»?
– Тут знайдеться чим дивувати людей на будь-який смак. Німецький режисер Олівер Мор представить повнометражний фільм «Бензин», в якому зіграла відома українська акторка Катерина Молчанова («Гуцулка Ксеня», «Моя бабуся Фанні Каплан» та «Рівень чорного») і німецький актор Бела Габор Ленц, який відомий роллю в серіалі «Dark» від «Netflix».
Відбудеться й спецпоказ стрічки «Заборонений», у якій уперше подається трагедія покоління українських дисидентів-політв’язнів сучасною кіномовою у жанрі біографічної драми і трилера. Це фільм про загадкову смерть українського поета-шістдесятника Василя Стуса та його останні дні, які він провів у колонії для політв’язнів «Перм-36». Сценаристи Сергій Дзюба і Артемій Кірсанов працювали над сценарієм, а потім книгою понад два роки. Автори навіть встигли поспілкуватися з Левком Лук’яненком та Іваном Драчем до того, як ті пішли з життя. Завдяки цим людям вдалося відчути справж­ній дух епохи та характер поета-борця, який автори відтворили у своєму сценарії до фільму та книзі.
А недавно виявилося, що свою конкурсну роботу «Kindling» в рамках міжнародної програми короткого метру покаже наша землячка – українсько-американська режисерка Стейсі Рущак, яка переїхала в дитинстві із Чернівців до США, виросла та навчалась у Флориді, а 2015 року переїхала до Польщі, аби почати навчання у Варшавській кіношколі.
– Які плани на майбутнє? Невже четверта «Бруківка» перевершить цьогорічну?
– Третю «Бруківку» підтримують Державне агентство з питань кіно, міська рада, музей-заповідник та багато інших партнерів. Однак до наступного фесту необхідно підготуватися ще більше. Тому, швидше за все, четверту «Бруківку» варто чекати лише 2021-го. І чим не мотивація відвідати її цього року?

Ольга БАНАХ.