Неділя, 03 Липня 2022 р.
13 Травня 2022

ВСТУПНА КАМПАНІЯ В УМОВАХ ВІЙНИ

Цього року провести зовнішнє незалежне оцінювання випускників, як раніше, не вдасться. Через повномасштабне вторгнення росії багато українських школярів були змушені покинути свої домівки і школи. У частині регіонів організувати традиційне ЗНО неможливо.
Щоб усі абітурієнти мали рівні можливості, Міністерство освіти і науки спростило вимоги до цьогорічного вступу. До чого готуватися одинадцятикласникам, дізнався Центр громадського моніторингу та контролю.

НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЛЬТИПРЕДМЕТНИЙ ТЕСТ ЗАМІСТЬ ЗНО

2022 р. випускники шкіл складуть лише один підсумковий іспит – національний мультипредметний тест (НМТ). Таке рішення було запропоноване Міністерством освіти і науки та ухвалене парламентом.
НМТ складатиметься із трьох дисциплін: української мови, математики та історії України.
З кожного предмета буде по 20 запитань. Тривалість НМТ збільшено до 120 хвилин.
МОН планує провести іспит у формі онлайн-тестування в навчальних закладах. Фізична присутність учасників обов’язкова. Міністр освіти Сергій Шкар­лет допускає можливість дистанційної участі, але лише за умови, коли технології дозволять чітко ідентифікувати особу.

28 СПРОБ СКЛАСТИ ТЕСТ

Як і раніше, для складання іспиту передбачено три екзаменаційні сесії: основну, додаткову (липень) і спеціальну (серпень). Цьогорічна відмінність полягає в тому, що тестування можна буде пройти впродовж двох тижнів, не рахуючи додаткової сесії. Й учасники матимуть 28 спроб, щоб скласти НМТ.
– Ми будемо намагатися зробити три сесії для того, щоб охопити максимальну кількість вступників. Усього діти будуть мати можливість зареєтруватися на 28 спроб, тобто двічі на день», – зазначив міністр освіти Сергій Шкарлет у Медіацентрі «Україна».
Велика кількість спроб пов’язана з можливими повітряни­ми тривогами чи обстрілами. Причому «щодня іспити будуть оновлюватися (змінюватися зав­дання) для того, щоб не було можливості недоброчесно склас­ти іспит».
Але учасники матимуть лише одну спробу із зарахуванням результату. Тобто спробувати ще раз заради вищих балів можливості не буде. Щоб підготувати випускників до іспиту, МОН планує провести пробне НМТ в он­лайн-форматі у червні.

БЕЗПЕКА ПІД ЧАС ІСПИТІВ

Один із найбільших викликів тестування цього року – безпека його проведення. Центри тестування розташовуватимуть у школах, де є укриття, в безпечних регіонах. На тимчасово окупованих територіях іспити проводитися не будуть. Випускникам доведеться приїхати у пункт тестування на підконтрольну уряду територію.
За інформацією МОН, іспит призупинятимуть на час повіт­ряної тривоги. Усі учасники матимуть можливість перейти в бомбосховище. Після відбою повітряної тривоги тестування продовжиться.
Абітурієнти, які через війну виїхали з України, зможуть взяти участь у НМТ за кордоном.
У столицях країн ЄС або їхніх університетах будуть розміщені пункти тестування.

СПРОЩЕНА ПРОЦЕДУРА ВСТУПУ

Зарахування до вищих навчальних закладів відбуватиметься за спрощеною процедурою. Для вступу на бакалаврат необхідно буде подати заяву, мотиваційний лист і ре­зультати національного мультипредметного тесту. На контракт­ну форму навчання буде достатньо лише заяви і мотиваційного листа. Для вступу на творчі спеціальності потрібно буде подати мотиваційний лист і пройти творчий конкурс.
Рейтинг абітурієнтів з однаковою кількістю балів визначатиме мотиваційний лист. Тому до його написання слід поставитися серйозно. Не братимуться до уваги середній бал атестата, медалі чи призові місця в олімпіадах.
Пільги при вступі матимуть вій­ськовослужбовці, добровольці батальйонів тероборони, рятувальники і правоохоронці, які брали участь у війні.
Пріоритетними будуть військові та правоохоронні спеціальності, а також набори до закладів профтехосвіти.

За інформацією Центру громадського моніторингу та контролю.

P.S. 9 травня Український центр оцінювання якості освіти спільно з Національним центром оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій і мобільними операторами Kyivstar, Vodafone Україна, Lifecell надіслав майже 400 тисяч смс-повідомлень потенційним учасникам НМТ. Їм варто обов’язково зберегти інформацію з повідомлення від Centr_ZNО: ці дані необхідні для входу на свою Інформаційну сторінку. Якщо учаснику до 11 травня не надійде мобільне повідомлення, то з 12 до 19 травня він зможе зателефонувати на спеціальну «Гарячу лінію» й отримати відповідні дані.