Субота, 28 Травня 2022 р.
21 Червня 2013

ТОРНАДО ЖВАНЕЦЬ СКРУТИЛО, ТА НЕ ЗЛАМАЛО

ВИСМИКНУЛО З КОРІННЯМ– Я спокійно пив удома чай, аж раптом чую зверху якийсь гул, піднімаю голову, і просто у мене на очах із будинку зриває дах, – таким запам’ятався вечір вівторка одному із жителів с.Жванець.

Страшна буря, котра промчала Кам’янеччиною в ніч на 19 червня, усю свою злість зігнала саме на цьому селі. На біду багато не треба – 15 хвилин шквального вітру, граду, вогняних блискавок і нестримного потоку води з неба. А опісля – вивернуті з корінням дерева, понівечена городина, зруйновані бетонні стовпи, покручені металеві огорожі, уламки шиферу й абсолютна темінь. Звичайна злива, нехай навіть дуже замашна, до такого навряд чи призвела б. Селяни стверджують: у Жванці вирував смерч.

– Я в цей час саме їхав із Гаврилівців додому, – розповідає місцевий житель Микола. – Що робилося над Жванцем – страшно описати. Величезні блискавки освітлювали село ніби вдень, а над будинками вирувало щось чорне, схоже на вихор. Такого я ще зроду не бачив.

Уже вранці наступного дня розгрібати наслідки жванецького «тор­надо» вийшли місцеві жителі, на місце події прибули і перший заступник голови РДА Ніна ФА­БІЯНСЬКА та завідувач сектору з питань цивільного захисту населення адміністрації Оксана БЕРЕЗОВСЬКА, а вже до вечора в село навідався і голова райдержадміністрації Михайло ЖЕЛІЗНИК.

Торнадо пожмакало металевий паркан– Слід сказати, що оперативно діяли працівники районної та обласної служб електромереж, адже внаслідок буревію під загрозою опинилася енергетична система держави, – говорить Михайло Дмитрович. – Поблизу Жванця проходить 330-кіловатна лінія елект­ропередач (ЛЕП), що з’єднує Ка­м’янець-Подільський і Чернівці. Під час стихії впала опора №245 та значно похилилася №244. Обидві по 26 метрів заввишки і здатні витримувати пориви вітру до 30 мет­рів на секунду. Лишень уявіть, яка сила потрібна була, щоб залізобетонну опору скласти, немов будиночок із карт! Енергетики із Хмельницького й Вінниці прибули для відновлення цієї ЛЕП. За словами фахівців, вона входить до Єдиної енергетичної системи України. Через цю лінію пов’язані дві атомні станції. Зрозуміло, що стихія завжди приносить проблеми. Але ми дякуємо Богу, що обійшлося без жертв. Це, на моє переконання, Перед бурею не встояв навіть бетоннайголовніше. Все інше відновиться, відремонтується, заміниться.

Саме на це тепер і направлені всі сили людей, адже збитки чималі. За словами сільського голови Ганни СПІВАК, на території села Жванець пошкоджено покрівлі 56 житлових будинків, 4 ферм, господарських будівель підприємства ТОВ «Максфарм», понівечено огорожі у 6 господарствах (у тому числі металопрофіль – 20 погонних метрів).

– Жванець дійсно серйозно «закрутило», – зізнається Ганна Вік­торівна. – Я лише дякую Богу, що це все відбувалося вночі, адже зруйновані електроопори під високою напругою розташовані на пасовищі. Вдень там чимало люду, наслідки могли б бути фатальними. Сьогодні ми досить оперативно замітаємо сліди стихії, що не на жарт розлютувалася. Значно допомагають у цьому колектив Жванецької лікарні на чолі з Валерієм УРСАКІ, територіальний центр, місцева пекарня, приватний підприємець Василь ПОЛУБОТКІН та інші.

Наразі електропостачання в селі відновлено, вулиці прибрані від повалених дерев й уламків шиферу, а селяни активно готуються до святкування дня села, яке відбудеться у неділю. Стихія стихією, а гуляння – за розкладом!