П'ятница, 28 Січня 2022 р.

Я – військовий пенсіонер.

– Я – військовий пенсіонер, маю російське громадянство. Восени буде 5 років, як повернулася в Україну. Я тут народилася і раніше працювала. Як мені отримати українське громадянство та чи будуть мені призначені передбачені військовим пенсіонерам пільги?

На запитання відповідає юрист Володимир ШУМЕЙКО.

– Якщо Ви проживаєте в Україні вже майже 5 років, то, ймовірно, маєте дозвіл на міграцію та посвідку на постійне проживання. Надалі для набуття іноземцем громадянства необхідно виконати низку умов: визнання і дотримання Конституції України та законів України; подання декларації про відсутність іноземного громадянства (для осіб без громадянства) або зобов’язання припинити іноземне громадянство (для іноземців); безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п’яти років; отримання дозволу на імміграцію; володіння державною мовою або її розуміння в обсязі, достатньому для спілкування; наявність законних джерел існування.

Для прийняття громадянства України оформляється відповідна заява на ім’я Президента України з додаванням документів, передбачених п.45 порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, і подається до управління або відділу Міністерства внутрішніх справ України за місцем проживання заявника. Після цього починається перевірка поданих документів.

Ст.1 ч.2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачає право іноземних громадян та осіб без громадянства, які проживають в Україні, на пенсію нарівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міждержавними угодами. Право на соціальний захист (у тому числі на забезпечення у старості), рівність прав громадян і недопустимість надання привілеїв чи застосування обмежень захищаються Конституцією України (ст.24, ст.46).

Відповідно до п.1.7 інструкції про порядок переказування пенсій громадянам, які виїхали за кордон, і виплати пенсій пенсіонерам іноземних держав, які проживають в Україні, пенсійне забезпечення пенсіонерів іноземних держав, які проживають в Україні, здійснюється на підставі міждержавних угод за кошти цих держав шляхом їх переказу на поточний рахунок Пенсійного фонду України в іноземній валюті. Виплата пенсій проводиться на підставі відомостей, що надходять у порядку, передбаченому угодами, від установ іноземних держав, що здійснюють переказування пенсій.

Відповідно до інструкції, відомість на виплату пенсії надсилається регіональним управлінням (управління Пенсійного фонду міста чи району за місцем проживання пенсіонера), які за 3-денний строк після одержання коштів і відомостей на виплату пенсій повідомляють пенсіонерам про надходження коштів і потребу відкриття ними поточного рахунку в банківських установах. Перше перерахування коштів регіональним управлінням Пенсійного фонду здійснюється за 3-денний строк після отримання від пенсіонера заяви про відкриття рахунку. Відповідальність за правильне і своєчасне здійснення виплати пенсій покладається на регіональні управління Пенсійного фонду.