Понеділок, 18 Жовтня 2021 р.
28 Лютого 2020

ЯКЩО РАПТОМ ЗАГЛЯНЕ КОРОНАВІРУС…

Кам’янецькі медики вчора пройшли тест-драйв і дізналися, наскільки готові зустрітися із COVID-19. Адже 27 лютого переполоху наробив візит сімейного лікаря до жінки, яка два тижні тому повернулася до Кам’янця з Італії.
У неї була висока температура і ознаки вірусної інфекції. Лікарка запідозрила коронавірус…

Спеціальна бригада «екс­треної» прибула на виклик до пацієнтки, де провела швидкий тест. На щастя, підозра не підтвердилася. У хворої діагностували грип А, взяли носоглоткові змиви і одразу ж відпра­вили на дослідження в лабораторію до Хмельницького. Медики спрацювали оперативно, адже напередодні відбулося засідання робочої групи, на якому обговорили, що робити, аби не допустити вірусу в місто. Свіжий випадок змусив їх ще більше задуматися над небезпекою, зробити висновки й ліквідувати недоліки.
Вірус, який стрімко шириться, застав усіх зненацька. Все­світня організація охорони здо­ров’я оголосила спалах коронавірусу надзвичайною ситуацією міжнародного значення. Як його приборкати, мудрують профі з усього світу, але поки що безрезультатно.
За інформацією МОЗ, за ста­ном на 27 лютого, у світі зареєстровані 82164 лабораторно підтверджені випадки COVID-19, з них 2801 – летальні. Одужало вже 32897 осіб.
В Україні жодного лаборатор­-но підтвердженого випадку COVID-19 не зафіксовано.
Недопущення небезпеки в місто стало завданням номер один і для наших чиновників. Учора міський голова Михайло СІМАШКЕВИЧ підписав розпорядження, відповідно до якого в місті створено оперативний штаб і розроблено план оперативного реагування щодо за­побігання занесенню та поширенню коронавірусу в місті.
В жодному разі панікувати не варто, але кожен із нас має знати інформацію з перевірених джерел про нову пошесть.

МУТАНТ ПРАЦЮЄ НЕСТАНДАРТНО

– Міністерство охорони здо­ров’я і Кабінет Міністрів розробили алгоритм дій при підозрі на коронавірус та направили в усі медичні заклади, – каже начальник міськуправління охорони здо­ров’я Юрій ПЛИВАНЮК. – На Хмельниччині базовою установою для прийняття хворих із підозрою на цей вірус є Хмельницька інфекційна лікарня. Там 16 окремих боксів, але, в разі масового поширення вірусу, заклад може прий­няти близько сотні хворих.
На сесії міськради у вівторок будемо просити 200 тисяч гривень із резервного фонду міського бюджету на закупівлю необхідного: маски, халати, дезінфікуючі засоби, вироби медичного призначення і медикаменти.
Ми достеменно не знаємо пускового механізму коронавірусу, версій існує безліч. На мою думку, не останню роль зіграло те, що людст­во бездумно використовує хімію. Вірус мутує настільки, що видозмі­нений веде себе непередбачувано. Мутант працює нестандартно. І наразі ми маємо більше запитань, ніж відповідей. Весь світ працює над створенням вакцини від специфічного вірусу.

ХВОРОГО – В ІНФЕКЦІЙНЕ, ІНШИХ – НА КАРАНТИН

Але як діятимуть на місцях у разі появи COVID-19? Усі медики міста і району мають на руках алгоритм першочергових кроків при підозрі на вірус. Відповідно до них, людині з ознаками ГРВІ, яка має важкий або середній перебіг хвороби, і повернулася з країн, де зафіксо­вано випадки коронавірусу, зроблять швидкий тест на грип. Він визначить грип А чи В. Якщо результат буде негативним, тоді є підозра на ко­ро­навірусну інфекцію. У тако­-му разі хворого автомобілем «швид­кої» мають доправити до Хмельницького.
– Кам’янець-Подільська станція екстреної медичної допомоги отри­мала розпорядження з області, як діяти у разі підозри на коронавірус, – розповідає головний лікар установи Петро ГАЗДЮК. – На область виділено чотири бригади, які будуть госпіталізувати таких хворих до Хмельницької інфекційної лікарні: дві – у Хмельницькому, по одній – у Кам’янці-Подільському і Шепетівці. Наразі маємо спеціальні захисні костюми, які призначені для користування при чумі та холері. Чекаємо на одноразові засоби захисту, які обіцяють нам доставити найближчим часом. Власними силами підготували спецавтомобіль, яким відвозитимемо хворих до Хмельницького.
Ізолювавши хворого, місцеві фахівці займатимуться осередком хвороби.
– Необхідно якомога швидше встановити всіх, хто контактував із хворим, аби запобігти поширенню вірусу, – коментує «Подолянину» завідувачка відділення організації епідеміологічних досліджень міськрайонного відділу ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» Алла ГРИЦАЙ. – За такими людьми наглядатимуть медики. Чи їх ізолюють у спеціально перепрофільоване приміщення, чи залишать удома на каран­тині, буде залежати від ситуації.

ЩО ВІДОМО ПРО ВІРУС

У соцмережах є чимало інформації про новий коронавірус. Але чи всьому можна вірити, адже вперемішку з офіційними даними часто зустрічаються фейкові абсурдні новини. Що ж на сьогодні відомо про COVID-19?
Коронавіруси – це велика родина респіраторних вірусів, що можуть спричиняти захворювання: від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому. Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. Перебіг хвороби залежить від імунітету людини. У групі ризику – люди похилого віку, ті, які мають хронічні захворювання дихальної системи, хворі на серцево-судинні недуги та діабет. Основними клінічними озна­ками та симптомами коронавірусу є гарячка та утруднене дихання.
– Відомо вже, що коронавірус передається не лише крапельним, а й фекально-оральним шляхом, – продовжує Алла Грицай. – Джерелом інфекції є кажани, але вважається, що вірус подолав видовий бар’єр для людини від іншої проміжної тварини-господаря. Цими проміжними тваринами-господарями можуть бути і дикі, і домашні тварини, але які саме – ще не ідентифіковано.
Загалом коронавіруси стійкі в замороженому стані – можуть жити два роки при -20°C. Дослідження, проведені на SARS-CoV і MERS-CoV, свідчать, що ці віруси можуть зберігатися на різних поверхнях протягом декількох днів. Наприклад, при температурі +4°C MERS-CoV може залишатися життєздатним до 72 годин. Прості дез­інфікуючі засоби можуть вбити вірус, унеможливлюючи заражен­ня людей.
Гине він і під час приготування їжі при температурі +70°C. Тому категорично забороняється споживання сирих або недоварених продуктів тваринного походження. Із сирим м’ясом, молоком, сиром слід поводитися обережно, щоб уникнути перехресного забруднення сирої їжі.
Якщо раніше йшлося про інкубаційний період хвороби 14 днів, то нині є багато підтверджених фактів, що він може бути тривалішим. Найдовший зафіксований інкубаційний період становив 27 днів від моменту зараження до захворювання. Це свідчить про те, що весь цей час, до появи перших симптомів, людина заражає інших, навіть не підозрюючи про це.
Вірус чутливий до ультрафіолетових променів, тому під впливом сонця гине протягом декількох хвилин. За прогнозами провідних епідеміологів світу, вірус буде активним і поширюватиметься доти, поки триватиме холодна пора року. З початком потепління хворих буде значно менше, і поширення коронавірусу сповільниться в рази. На початок наступного епідсезону в залежності від погодних умов можемо знову очікувати на масовість і активізацію вірусу. На жаль, на думку світових епідеміологів, пандемії не уникнути – це лише питання часу. Є інформація, що на виготовлення вакцини знадобиться щонайменше півтора року, а ще потрібен час, аби вона з’явилася в достатній кількості.
Відомо, що понад дві сотні людей захворіли на коронавірус пов­торно через 7-10 днів після одужання. Це свідчить, що після перенесеного захворювання формується нестійкий імунітет.
Також уже доведено, що вірус залишається в крові, й людина, навіть одужавши, є переносником коронавірусу. Але скільки часу це триває, і коли повністю виводиться з організму – досі не уточнено.
Щодо посилок із Китаю чи інших країн, де зафіксовано спалах коронавірусу, то ймовірність підчепити хворобу мінімальна. Адже це РНК-вмісний вірус, який живе лише в біологічних рідинах (слині, сечі, калі). Якщо на товар потрапив вірус, то навіть у герметич­них упаковках і за наявності оптимальних для нього умов (сукупність температури, вологості, доступу кисню, сонячних променів), то максимально він збережеться 48 годин. А посилки, як відомо, пересилаються набагато триваліший час, тому не становлять небезпеки.

ГОЛОВНЕ – НЕ ЗАПУСТИТИ В ОРГАНІЗМ

Як захиститися від нового коронавірусу? Наразі специфічного лікування та вакцини від коронавірусу не існує. Не допоможуть у боротьбі із ним БАДи та гомеопатія, цибуля, часник, алкоголь та інші засоби народної медицини. Юрій Пливанюк наголошує, що найголовніше завдання для кож­ного з нас – не дозволити вірусу проникнути в організм, а для цього необхідно часто мити руки або використовувати антисептики, уникати близьких контактів із хворими, збалансовано харчуватися, пити достатньо рідини, провітрювати та зволожувати приміщення, вести здоровий спосіб життя, висипатися, не споживати сирих чи недостатньо термічно об­роблених продуктів тварин­ного походження.