П'ятница, 22 Жовтня 2021 р.
12 Червня 2020

ЩО ТАКЕ ІФА-ТЕСТУВАННЯ

Наприкінці травня і в Кам’янці-Подільському розпочали ІФА-тестування. Відповідне обладнання має міська лікарня й уже декілька років працює на ньому, бо виявляє воно не лише коронавірусну інфекцію, а й гепатити і TORCH-інфекції.

Сьогодні в лабораторії робота кипить. Там продовжують тестувати міських медпрацівників.
– Дослідження триває близько двох годин, – демонструючи ІФА-аналізатор і детально пояснюючи його дію, розповідає завідувачка клініко-діагностичної лабораторії Неоніла РОМАНОВА. – Для цього береться кров пацієнта із вени й доставляється у вакуумних пробірках до лабораторії. Спеціальний апарат розділяє кров на клітини і плазму, бо саме остання необхідна для тестування.
А далі на лаборанта чекає кропітка робота, про кожен зроблений крок і час його виконання робиться відповідний запис у протоколі. Тут не можна ані зволікати, ані втрачати пильності. Більшість процесів проводяться вручну.
ІФА-тестування допомагає визначити імуноглобуліни. Вони бувають трьох типів: А, M і G. Якщо виявляють А або M, то це свідчить про гострий процес захворювання на коронавірусну інфекцію, а як­що G – то людина перехворіла або зустрічалася з вірусом, у неї виробилися антитіла і є імунітет до захворювання. Тому українські медики недаремно наголошують на потребі масового тестування громадян. Адже це вималює реальну картину щодо коронавірусу в Україні й дасть відповідь на декілька запитань, зокрема, скільки українців уже перехворіли, і чи ми надбали вже колективний імунітет.
– У термостаті одночасно можна проводити діагностування всіх трьох типів – А, M і G, – продовжує Неоніла Антонівна. – Кожен тип має спеціальний набір, що містить плашки з лунками, в яких вже є антиген (93 для сироватки пацієнта і три контрольні), а також інструкцію і різнокольорові флакони зі спец­розчинами. Тобто, одночасно можна зробити близько трьох сотень досліджень. До ре­-чі, набори виготовляють два київські підприємства, і вони вдвічі дешевші, ніж вироблені за кордоном. Якщо отримуємо показник понад 1,1 ІА (індекс активності), то це свідчить про наявність коронавірусної інфекції. До 0,9 ІА – негативний результат. А якщо результат між 0,9-1,1 ІА, така собі сіра зона, то це означає, що антитіла або наростають (початок захворювання), або спадають, і в такому разі через два тижні необхідно повторно зробити аналіз.
Начальник міськуправління охорони здоров’я Юрій ПЛИВАНЮК зазначив, що за допомогою ІФА-тестування обстежено 195 медпрацівників, і маємо такий результат: тип А – 6 позитивних, M – 5 та G – 9. За кошти міського бюджету закуп­лено наборів на суму 23 тис. грн.
Головний лікар міської лікарні Олександр ЧЕРНЕЦЬ додав, що, крім медпрацівників, безкоштовно тестуються всі призовники, які проходять медкомісію і направляються на строкову військову службу.
– Нині звертаються керівники районних медзакладів, аби ми тестували їхніх працівників, але вже за кошти району, – додав Олександр Вікторович.
Нагадаємо, що наразі місто міркує над тим, як придбати обладнання для ПЛР-діаг­ностики. Адже єдиний апарат у Хмельницькому не встигає задовольнити всю область і швидко надати результат. Щоправда, аби втілити кам’янець­ку мрію, потрібні солідні кошти – понад 4 млн грн. Бо й обладнання, і вимоги до його облаштування чималі, та й вартість розхідних матеріалів суттєво вища, ніж для ІФА-діагностики.