Субота, 23 Жовтня 2021 р.
28 Серпня 2020

ТРАНСФОРМАЦІЯ ЦЕНТРУ РОЗМІНУВАННЯ

Першого вересня бойова частина – Центр розмінування – відзначатиме 19-річчя. Дата проміжна, і, здавалося б, варто було зачекати ще один рік, до ювілею. Однак, як з’ясувалося, це останній день народження нашого Центру розмінування у звичному статусі. Бо наразі військова частина переживає трансформацію. Тепер наш Центр розмінування, а разом із ним ще декілька частин утворять масштабну структуру під солідною назвою – Об’єднаний навчально-тренувальний центр, який офіційно запрацює вже цієї осені. І найголовніше – унікальну військову частину, про яку знають уся Україна і світ, яка за попередні роки неабияк розвинулася і збагатилася безцінним досвідом та професійними офіцерами, ми не втрачаємо. Тепер життя Центру розмінування писатиметься в нову історію. І хтозна, можливо, вже через декілька років до Кам’янця знову повернуться курсанти!
Про нову структуру, необхідність змін і підсумки Центру розмінування за 19 років розмовляємо з начальником Кам’янець-Подільського гарнізону, керівником Центру розмінування полковником Володимиром РОДІКОВИМ, який очолить і новостворену структуру.

НОВИЙ ЦЕНТР: «СИНТЕЗ» ТЕОРІЇ ТА ПРАКТИКИ

Володимир Родіков (праворуч) проводжає канадських інструкторів– Справді, на нас чекають грандіозні зміни, підстав для хвилювань немає, навпаки, у майбутнє ми дивимося з оптимізмом, – зізнається Володимир Геннадійович. – Наразі ми переживаємо оптимізацію і створення потужного закладу. Нова структура – Об’єднаний навчально-тренувальний центр – матиме де­кілька складових. Зокрема, бойова складова – Центр розмінування, навчальна – 201 навчальний центр, підготовки і тренувань – новостворений Центр підготовки підрозділів. Також входитимуть Школа саперів і батальйон забезпечення навчального процесу. Кінологічний загін, який до цього входив до структури Центру розмінування, тепер набуде більшого статусу і стане окремим Кінологічним центром.
Така трансформація на перспективу, і сподіваємося, що вже через 3-5 років матимемо ще ефективнішу, сильнішу і професійнішу частину. Тому наразі нічого страшного і критичного не відбулося. Такі зміни надиктовані часом, досвідом інших країн і нашим рухом у бік НАТО.
Цьогоріч узимку Головне управління оперативного забезпечення Збройних сил України трансформувалося в Командування сил підтримки ЗСУ на кшталт західних парт­нерів. Ретельно вивчивши ситуа­цію, перейнявши закордонний до­свід, у командування виникла задумка створити в нашому місті один потужний та унікальний центр. Таких об’єднаних центрів в Україні тепер буде вже чотири: повітряних сил, зв’язку, спеціальних операцій і наш (до речі, номер військової час­тини – А2641 – залишається).
За словами Володимира Геннадійовича, йому вдалося на власні очі побачити, як працюють аналогічні структури за кордоном. Побувала наша делегація в Канаді, де функціонує Центр бойової підготовки, аналогічний до українського навчального центру «Десна»:
– Там проходять підготовку від солдата й до офіцера всіх родів військ. Це дуже потужна організація. До складу великого об’єднаного центру входять школи підготовки. Тобто, школа підготовки інженерів, піхоти, повітряних сил тощо.
І вже ці школи діляться на дрібні центри. У них центр – це осередок, де готують вузьких спеціалістів. Правда, в Україні є відмінності – до класифікатора внесли, що в нас школи входять до центрів. Але якщо ми рухаємося в Північно-Атлантичний альянс, щось корисне беремо від них, то протиріччя владнаються в ручному режимі.
Об’єднаний навчально-тренувальний центр облаштується на території колишнього військово-інженерного інституту. Наразі звідти на інші фонди переїжджає 48 інженерна Кам’янець-­Подільська бригада. А ось набиватимуть руку майбутні захисники на навчальному полігоні. Також у планах військового керівництва вдихнути нове життя у військове містечко, що розташовується в селі Руда. Про її відновлення вже не один рік мріють селяни. Бо ж запрацює частина – в селі знову з’являться військові, техніка, нові робочі місця і, найголовніше, податки, за які ремонтуватимуться дороги, покращуватиметься благоустрій селян тощо.
Чисельність новоствореного центру чимала – майже 1200 осіб. Якщо ще врахувати тих, хто навчатиметься, то цифра стрімко сягне позначки близько 2000. Тут і надалі готуватимуть за відповідними спеціальностями та рівнями підготовки саперів, кінологів, водолазів, крім того, фахівців РХБЗ (радіаційного, хімічного, біологічного захисту) та топогеодезичного і навігацій­ного забезпечення. Термін на­вчання – від півтора місяця до 6.
Є у планах і відкриття нових спеціальностей.
Володимир Геннадійович переконаний, що перспектива в об’єднаного центру є, і незабаром про нові його здобутки ді­знаються не лише кам’янчани, а й уся Україна.

НАЙГОЛОВНІШИЙ ЗДОБУТОК – КОЛЕКТИВ ОДНОДУМЦІВ

Традиційний марш-кидок у День Збройних сил УкраїниПідсумовуючи діяльність славнозвісного Центру розмінування, полковник не стримує емоцій і про своє дитя та колег ладен говорити годинами. Щоправда, часу обмаль, бо в коридорі вже зачекалися інші від­відувачі. Тому про здобутки за 19 ро­ків Володимир Родіков розповідає по-армійськи: коротко, чітко й зрозуміло:
– Ми прийшли до об’єднання – подальшої перспективи розвитку щодо підготовки висококваліфікованих фахівців не тільки інженерної справи, а й за напрямками РХБЗ, топографічного та навігаційного забезпечення, РЕБ. За плечима – успішно виконані завдання з розмінування баз, арсеналів, складів, у зоні виконання завдань за призначенням. Найголовніше, що всі наші хлопці живі та здорові. Загалом мені пощастило стояти на чолі злагодженого і професійного колективу однодумців. За гідне виконання бойових завдань на сході України чимало військовослужбовців отримали державні нагороди. На сьогодні 37 військовослужбовців нагороджені 39 державними нагородами: орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня – 13, орденом «За мужність» ІІІ ступеня – 19, орденом Данила Галицького – 2, медаллю «Захиснику Вітчизни» – 5.
Центр розмінування здобув ще один вид діяльності. Від Національного агентства з акредитації ми отри­мали атестат про акредитацію, тож тепер Центр набув права видавати сертифікати і контролювати якість виконаних робіт із розмінування як українських, так і закордонних організацій, що займаються проти­мінною діяльністю у сфері гуманітарного розмінування. Сьогодні ми тісно співпрацюємо із британсь­кою організацією «TheHALOTrust», данською групою з розмінування DDG і українською «Demining Team Ukraine».
Триває 6-річна співпраця зі Збройними силами Канади. Канадські інструктори передали нам без­цінний досвід роботи за стандартами НАТО. А ще за час реалізації програми міжнародної технічної допомоги Центр розмінування отримав необхідне обладнання на суму понад 50 мільйонів гривень.
Волонтер і друг Центру розмінування Сергій Притула привіз чергову допомогуОсобовий склад бере активну участь у різних змаганнях і навчаннях. Недавно в міжнародних змаганнях у Канаді серед 21 країн-членів НАТО наша група виборола І місце. Наразі 17 хлопців збираються до Німеччини.
Наш Центр систематично приймає іноземні делегації. Торік у нас побували аж 16. А за 19 років цифра сягнула за понад сотню.
Постійно покращується навчально-матеріальна база, яка відповідає стандартам НАТО. Наше правило: зробити один раз, але якісно і на багато років. Наразі спільно з бригадою і навчальним центром робимо нове обличчя Клубу сержантів, яке серед місцевого населення більше знають як Будинок офіцерів. Прагнемо це приміщення візуально перетворити із символу Радянського Союзу на таке, яке б відповідало сучасним Збройним силам України. Плануємо кардинально все змінити і по завершенню робіт зробити офіційне відкриття.
Як бачите, динаміка в нас позитивна, планів маємо чимало, а ось часу бракує.
І напередодні святкування 19-ї річниці з дня заснування Центру розмінування хочу привітати весь особовий склад, побажати міцного здоров’я, родинного затишку й надалі успішно виконувати всі поставлені завдання, які й приведуть нас до довгоочікуваного миру. А ще висловлюю слова вдячності першому командиру Центру розмінування полковнику Сергію Зубаревському, всім ветеранам нашої частини, більшість яких і донині трудяться в колективі, передаючи свій величезний досвід уже молодому поколінню.
Зі святом, шановні колеги!!!