Понеділок, 06 Грудня 2021 р.
23 Лютого 2018

НЕМА ТЕРМІНАЛУ? НЕ БІДА!

«Невже тепер доведеться встановити термінали?» – із таким тривожним запитанням до редакції газети «Подолянин» звернувся приватний підприємець 43-річний Василь Миколайович. Чоловік роздобув інформацію про те, що з’явився проект Постанови КМУ «Про затвердження вимог до суб’єктів господарювання щодо приймання електронних платіжних засобів в оплату за продані ними товари (надані послуги)». Мовляв, постанова зобов’язує продавців і постачальників послуг надати клієнтам можливість оплатити товар чи послугу безготівково: або з використанням електронних платіжних засобів і платіжних пристроїв, або через електронні платіжні сервіси. Цю норму передбачено в Законі України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні».

Ось які роз’яснення з цього приводу дає Міністерство економічного розвитку і торгівлі України:

«Постанова не зобов’язує всіх підприємців в обов’язковому порядку встановлювати платіжні термінали. Підприємці можуть організувати розрахунки за допомогою платіжних сервісів, які не потребують наявності фізичного платіжного пристрою. Наприклад, оплату можна буде здійснювати через Інтернет-банкінг, платіжні сервіси он-лайн, із використанням mVisa, QR-коду, через переказ із картки на картку тощо.

Одночасно ця постанова спрощує використання звичайних платіжних терміналів: підприємці не будуть зобов’язані їх купувати, але матимуть можливість орендувати такі пристрої, або навіть отримати їх без­коштовно на умовах банків-еквайрів (уповноважений банк, що проводить первинне оброблення трансакцій і бере на себе проведення з торговцями, які перебувають у сфері його діяльності, усіх операцій із картками. – Прим. ред.). Окрім того, декілька підприємців можуть використовувати один термінал, адже технологічна можливість здійснення зарахувань на різні рахунки через один пристрій уже давно реалізована виробниками і банками.

Крім того, введення обов’язку здійснення безготівкових розрахунків жодним чином не обмежує підприємців у використанні готівки в межах чинних правил.

Повсюдне запровадження безготівкових розрахунків сприятиме зручності, швидкості, надійності обслуговування і матиме свої переваги. Приватні користувачі матимуть додатковий захист від шахраїв, а також зможуть простіше розраховуватися та вести облік витрат. Багато громадян уже сьогодні зводять використання готівки до мінімуму і покладаються на можливість безготівкового розрахунку. В разі ухвалення постанови, підприємці зможуть розширити коло клієнтів: туди потраплять споживачі, в яких у гаманці є тільки картка (наприклад, іноземні туристи).

Вл. інф.