Четвер, 07 Липня 2022 р.
2 Серпня 2019

УСІ СТАРІЮТЬ. КАНАЛІЗАЦІЯ ТЕЖ

Удруге за цей рік у Кам’янці обвалився каналізаційний колектор.

29 липня сталася аварія на ділянці вулиці Чехова між пр.Грушевського і Хмельницьким шосе. Руйнування верхньої частини залізобетонного трубо­проводу водовідведення діаметром 600 мм сталося внаслідок газової корозії під дією агресивних речовин, які виділяються у процесі транспортування стічних вод.

За даними «Міськтепловоденергії», колектор був збудований на початку 70-х років минулого століття, і нормативний термін його експлуатації давно минув. Колектор відводить води з мік­рорайону Жовтневого, селищ Смирнова і Першотравневого, до нього під’єднано понад 200 житлових будинків,
4 школи, 7 дитячих садочків. Ситуацію ускладнює глибина залягання каналізаційного колектора – понад чотири метри, і постійний потік стічних вод.
«Через масштаби ремонту комунальне підприємство не може вирішити це питання самотужки. Вартість таких робіт не закладена в тарифі на водовідведення. Питання часткового фінансування заміни аварійної ділянки буде винесено на розгляд сесії міської ради в серпні, – прокоментували «Подолянину» ситуацію у прес-­службі КП «Міськтепловоденергія». – З аналогічною проблемою наразі сти­каються всі міста України. Тому на перс­пективу слід об’єднати зусилля підприємства, влади, громадськості за двома напрямками: законодавче забезпечення та фінансування. Підприємства водоканалів цього року планують завершити розробку проєкту закону «Про каналізування в Украї­ні» та подати його на розгляд Верховної Ради. З урахуванням норм цього документа необхідно ухвалити програму реконструкції каналізаційних мереж. Програма «Питна вода» в Україні є, а каналізація залишилася поза увагою. В міжнародній практиці роботи з модернізації та заміни застарілих мереж фінансують самі компанії, які надають послуги з водопостачання-водовідведення за рахунок прибутку, а також бюджети громад, Державний бюджет та інвестори на умовах реальних гарантій повернення коштів».
Нагадаємо, що наприкінці квітня цього року в районі залізничного переїзду м’ясокомбінату на вул.Харченка через корозію бетону на основному каналізаційному колекторі стався обвал 50-річної труби. Зупинка колектора загрожувала призвести до скидання стічних вод у річку Смотрич. Тоді з міського бюджету передбачили 3 млн грн на придбання труб для термінового відновлення мережі.
Серед причин «складання» колекторів фахівці називають суттєве зниження промислового виробництва (колектори були розраховані на великі об’єми водовідведення), зменшення питомого водоспоживання, об’ємів водовідведення, швидкості руху стічних вод у трубах, а також збільшення концентрації нечистот.