Неділя, 29 Травня 2022 р.
28 Вересня 2012

А ХТО БИ ШВИДКО ДОПОМІГ «ШВИДКІЙ»?

А ХТО БИ ШВИДКО ДОПОМІГ «ШВИДКІЙ»?Після аварії в Гуменцях, де постраждало багато людей, назовні повиштрикувалися й страшною ціною нагадали про себе злободенні проблеми.

Стосуються вони об’їзної дороги, недобудованого мосту на «Тещиному язиці», слизького покриття дороги, старих пошарпаних відбійників на тому-таки відрізку та інших проблем, пов’язаних із безпекою людського здоров’я та життя. А головний лікар Кам’янець-Подільської міської станції швидкої медичної допомоги Мирослав КОЛОМИЙ після ДТП розповів про те, які проблеми заважають медикам повноцінно виконувати свою роботу в таких випадках, та й чи не щодня.


За словами Мирослава Григоровича, того дня від першої бригади надійшло повідомлення про те, що на місці аварії є багато травмованих, тому після цього виїхали ще чотири «швидкі» з міста й одна з району, було задіяно 18 медичних працівників. Але не все залежить тільки від них. Лише уявіть, що людину з переломом кісток тазу потрібно безпечно транспортувати до лікарні нашими дорогами…

в УАЗі, переобладнаному з вантажного.

– Ви би побачили, як наші УАЗи «пристосовані» для перевезення хворих із важкими травмами, – каже головний лікар. – Вони нові, гарні, на борту написано «Реанімація», але тільки й того. Бо в салоні необхідних умов немає – ноші прикріплюються занадто низько, а якщо положити людину, то взагалі прогинаються практично до самої підлоги автомобіля. Враховуючи стан наших доріг, можна уявити, наскільки небезпечно транспортувати людину в таких умовах. А лікарю доводиться ставати на коліна, аби виміряти хворому тиск. З чотирнадцяти автомобілів тільки в чотирьох носилки більш-менш придатні. Того дня медпрацівники викручувалися, як могли, підкладали спеціальні щити. І, дякувати Богу, ніхто при транспортуванні до лікарні не загинув і не отримав больового шоку.

Медики зіштовхнулися ще з однією проблемою – відсутністю у штаті посади психолога. Лікар швидкої Анатолій БИКОВСЬКИЙ розповів, як важко було без допомоги психолога сказати одній з пасажирок про загибель її чоловіка.

– У таких випадках просто необхідний спеціаліст, посади якого, на жаль, немає в штатному розкладі ні у нас, ні в рятувальників, – каже Анатолій Миколайович. – Знаєте, тут і медикам, які були на аварії, варто було б надати допомогу психолога, адже робота надзвичайно стресова.

А от після такої стресової роботи лікарі відпочивають і приходять до тями в спеціальних кімнатах відпочинку. Їм не позаздриш – старі ліжка, облуплені стіни, розшарпані шафи, ковдри з 10-річним стажем.

– Станція забезпечена всіма необхідними медикаментами, а от умови в нас справді злиденні, – показує кімнати старший лікар зміни Алла ГОРОДЕЦЬКА. – Тому не цураємося допомоги від спонсорів чи просто пересічних людей.

Не здивуєш лікарів «швидкої» й запитанням, чи часто трапляється, що водії не надають переваги на дорозі автомобілю медичної допомоги.

– Майже під час кожного виклику таке трапляється! – наголошує Мирослав Григорович. – Часом дві смуги в одному напрямку зайняті автомобілями, а «швидка» мчить з увімкненими сиренами та мигалками – ніхто не пропустить! Інколи під’їжджаємо до під’їзду, а там стоїть таксист і нізащо не від’їде. А погляньте під приймальне відділення! Стільки авто припарковано під самим входом, що якби «швидка» привезла хворого, то не доступилася б, бо хтось когось приїхав відвідати. Така в нас культура! Вже неодноразово говорили й про самовільно перекриті шлагбаумами і блоками подвір’я. Люди не розуміють, що хвилина об’їзду – це часом ціна чийогось життя.

НЕ ТІЛЬКИ НЕВІДКЛАДНО, АЛЕ Й ПО-НОВОМУ

Завдяки досвіду, отриманому під час змагань бригад «швидкої» «Подільські медичні ралі – 2011», які проводилися в Кам’янці, лікарі в ситуаціях, коли є багато постраждалих, працюють за тактикою, що використовується у військовій медицині.

– Після цих змагань ми здобули досвід, якого раніше не мали, – каже Мирослав Коломий. – Так і спрацювали, коли перекинувся автобус. Лікар бригади, що першою прибула на виклик, Олексій МАТУШКОВ одразу провів сортування постраждалих. За правилами, травмовані діляться на чотири групи, і кожній із них до одягу чіпляється спеціальний бейджик певного кольору. Червоний – потерпілим, яким треба надавати допомогу в першу чергу – із сильною кровотечею, важкими переломами та іншими травмами, що загрожують життю. Жовтий – з легшими травмами, а зелений – тим, які постраждали найменше і здатні пересуватися. Їм допомога надається в останню чергу. Чорний – самі розумієте – тим, хто загинув.

Крім того, головний лікар повідомив і про реформування. За його словами, в області буде створено три «велетні» швидкої допомоги: Південну, Центральну й Північну станції. Південна об’єднає Кам’янець-Подільський, Дунаєвецький, Чемеровецький, Новоушицький і Віньковецький райони. Це означає, що кордони між районами зітруться – скажімо, відкриється пункт у с.Черче Чемеровецького району, але його бригади виїжджатимуть на виклики у наші Нігин, Думанів та інші близькі села.

– До нас перейдуть дві бригади, які нині перебувають на базі ЦРЛ, – пояснює Мирослав Григорович. – По району поки що є пункти в Старій Ушиці, Оринині та Жванці. Додадуться ще в Рихті та Китайгороді. Всі підпорядковуватимуться області та фінансуватимуться з обласного бюджету. Але поки що залишається безліч невирішених питань, адже для реформування потрібні автомобілі, пальне, запаси медикаментів, додатковий персонал тощо.