Неділя, 14 Серпня 2022 р.
1 Лютого 2013

ЧИМ ЗАПАХНЕ ЦЬОГОРІЧНА ВЕСНА?

ЧИМ ЗАПАХНЕ ЦЬОГОРІЧНА ВЕСНА?На ДП «Довжоцький спиртозавод» продовжують шукати шляхи вирішення проблеми з неприємним запахом із бардополів.

Великі надії покладалися на німецький препарат «Дуозон-100L», запропонований словацькою фірмою, який мав би очищати відходи перед відправленням їх в очисні споруди міста. Але кам’янецька барда, як засвідчили дослідження, йому не по зубах. Про це повідомив журналістам директор підприємства Олексій МЕЛЬНІК 28 січня на прес-конференції, зініційованій народним депутатом України Володимиром МЕЛЬНИЧЕНКОМ, котрий пообіцяв тримати просування цієї справи на контролі. Однак місцеві спеціалісти швидко запропонували альтернативу німецькому «Дуозону» – американський «Оксидол», який активно використовують у Росії та й навіть Україні, зокрема на Дніпродзержинському металургійному комбінаті. 

– Проби своєї барди ми передали в науково-дослідний інститут, щоб визначитися, наскільки ефективною буде ця речовина в нашому випадку, – повідомив Олексій Миколайович. – В ідеалі ця рідина мала би зробити перетворення органі¬ки барди таким чином, щоб не було запахів. Припускаю, що місяці за три ці досліди будуть проведені, і ми точно знатимемо, чи підходить нам американський препарат.

Втім не «Оксидолом» єдиним усуватимуть цю проблему. Наразі план дій такий: все ж таки запустити біогазову установку, після цього встановити аеробне очищення й тільки тоді відправляти відходи в очисні споруди міста або ж на бардополя і вже там доопрацьовувати їх «Оксидолом». Ще один варіант очищення барди – безпосередньо на полях, так звані «біси» (біологічні очисні споруди). Простіше кажучи, рослини, коренева система яких всмоктує всю органіку і добре очищає воду (очерет, ірис тощо). Та чи зможуть вони впоратися з таким навантаженням – невідомо.

Тішить одне: наразі розроблено кошторис біогазової установки, є домовленість з монтажною бригадою, що має її будувати, знайдено інвестора. Залишається лише визначитися із методами усунення болючої проблеми та довести справу до логічного завершення. Олексій Мельнік пообіцяв до кінця травня оприлюднити остаточний вердикт довжоцькому смороду, а довірена особа нардепа Сергій ТИМЧУК має проконтролювати цей процес.