Понеділок, 15 Серпня 2022 р.
8 Листопада 2013

КАМ’ЯНЕЦЬ ПУСКАЄ СТРІЛИ

КАМ’ЯНЕЦЬ ПУСКАЄ СТРІЛИЗброя, що для наших предків була основою для здобуття їжі та вирішальною в багатолітніх війнах, нині залишилася видом спорту та розвагою. Стрільба з лука, яка була поширеною в багатьох народів, оповилася особливою романтикою.

Лучною справою в Кам’янці займається Ігор Чесноковський і його молодший колега Антон Медвецький. Разом у стінах Старої фортеці вони створили «Кам’янецьку зброярню», де можна придбати луки, стріли, сувенірну або ж іграшкову зброю та інші речі ручної роботи.

– Найбільше уваги ми приділяємо історичному вигляду речей (реконструкції), тож наші вироби наслідують певні історичні аналоги, – розповідає Ігор Чесноковський. – Перевагу надаємо східним типам луків: рекурсивним, складним, композитам. Ці луки у тому чи іншому ви¬гляді використовувалися різними народами: скіфами, гунами, сарматами, монголами. Та свого апогею досягли в Туреччині у ХV-ХVІІ століттях, де їх робили майже до ХХ століття. Тогочасні луки виготовляли із біокомпозитних матеріалів: дерева, сухожиль, рогу. Вони були більш гнучкими, невеликих роз¬мірів, але дуже зручними, тому чудово підходили вершникам.

Дерев’яні луки не менш ефективні як зброя, але вони були довшими і швидко виходили з ладу. При однаковому натягуванні композитні луки мають перевагу над дерев’яними у швидкості польоту стріли на 30-40%. Дерев’яні луки виготовляли чимало народів з різних матеріалів: ясена, тиса, бамбука тощо.

Тепер луки виготовляють із сучасних композитних матеріалів: ламіната, фібергласу, карбону й пластику. Шкіру, дерево, ріг та кістку використовують, щоб надати історичного вигляду.  

Цілком можливо виготовити лук із сухожилля та рогу, як це робили раніше, але майстру потрібно 1-1,5 року. Ціна такого виробу складає 1000 євро. Тому сучасний композит – це більш доступний, але не менш потужний лук, невибагливий у використанні. 

Стріли ми виготовляємо з різної деревини: сосни, граба, бука, берези. Найкращими вважаються кедрові та бамбукові стріли.

– Арбалет здається складнішим пристроєм?

– Так, він має більше деталей. Але гарний, точний і гнучкий лук потребує більшої майстерності.

– Стрільба з лука є олімпійською спортивною дисципліною. Ви на неї не орієнтуєтеся?

– Ми не займаємося олімпійською стрільбою з лука, це, швидше, інтуїтивна стрільба. Це також змагання, де є переможці та призи. Стрільба проходить більш динамічно, багато різних нестандартів та історичних дисциплін. Дружня атмосфера, історичний одяг, середньовічна музика. Кожен турнір – чудова можливість поринути в минуле. 

Працюють кам’янецькі лучники і над втіленням своєї ідеї – створенням у місті лучного клубу.

КАМ’ЯНЕЦЬ ПУСКАЄ СТРІЛИ– Це буде відкритий клуб, де відтворюватиметься певна епоха. Всім охочим ми допоможемо придбати або виготовити луки, стріли, необхідні речі, відповід¬ний одяг, аксесуари, – пояснює Антон Медвецький. – Члени клубу, які будуть тренуватися, зможуть їздити на турніри в інші міста та країни. Для нас важливо не лише брати участь у турнірах, а й посідати призові місця. Кожен може долучитися до нас – потрібно лише відшукати «Кам’янецьку зброярню» в соцмережах «ВКонтакті» та «Фейсбук».

Нам є куди розвиватися, потрібен тільки час. Ми співпрацюємо з міським військово-історичним товариством, яке очолює Олександр Заремба. Також підтримуємо зв’язки з іншими клубами України, Росії, Молдови, Білорусі. Наступного року плануємо провести три міжнародні турніри в Кам’янці-Подільському. Один із них буде масштабним за участю Туреччини, Болгарії, Росії, Греції та Молдови, його плануємо провести з київськими колегами наприкінці липня. 

Коли вперше береш справжній лук, починаєш розуміти, що стріляти з нього не так просто, як здається на перший погляд. Є низка нюансів, без розуміння яких стріла летить не туди, куди б хотів влучити. Втім, спостерігаючи, як хвацько Чесноковський і Медвецький раз у раз влучають у ціль, розумієш, що наполегливі тренування можуть зробити з кожного справжнього лучника.