Неділя, 14 Серпня 2022 р.
21 Вересня 2012

ЯК ВІДТЕРМІНУВАТИ ПРИЛІТ ЛЕЛЕКИ

ЯК ВІДТЕРМІНУВАТИ ПРИЛІТ ЛЕЛЕКИ  Починаючи з 2007 року, з ініціативи організацій, що займаються питаннями репродуктивного здоров’я, 26 вересня відзначається Всесвітній день контрацепції. Ця довгострокова кампанія для жінок і чоловіків репродуктивного віку проводиться з метою запобігання незапланованим вагітностям.

– Соціологічні опитування, проведені в місті волонтерами Клініки, дружньої до молоді, свідчать, що нині молодь віком від 15 до 25 років потребує інформації щодо контрацепції, – каже завідувачка міської жіночої консультації та Клініки, дружньої до молоді, Дзвенислава Цуглевич. – І дуже важливо розповісти про методи контрацепції і про те, що лише акушер-гінеколог, а не подруга чи сестра, повинен рекомендувати якийсь із них.

Наші лікарі керуються такими принципами призначення контрацептивів: надання вичерпної інформації щодо методів і засобів контрацепції, поінформованість жінки (подружньої пари) щодо застосування одного із методів, вибір контрацептива відповідно до стану здоров’я, віку та з урахуванням фінансових можливостей.

1. Презерватив найбільше користується попитом серед молоді. Якісний латексний презерватив не лише надійно запобігає вагітності, а й захищає від захворювань, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ) та ВІЛ (СНІДу). Його можна придбати майже в будь-якому магазині. Широкий асортимент і ціна (від 5 грн. за 3 шт. до 85 грн. за 12 шт.) роблять його найдоступнішим методом контрацепції.

2. Комбіновані оральні контрацептиви (КОК) при правильному використанні забезпечують майже 100% гарантію. Їх не лише рекомендують молоді з 16 років як протизаплідний засіб, а й призначають у випадках розладу менструального циклу, полікістозі яйників, функціональних кистах яйників і косметичних проблемах (як додаток до основного лікування). Близько 10-12% кам’янчанок довіряють цьому контрацептиву, незважаючи на те, що його вартість на один місяць становить від 50 до 164 грн.

3. Популярними колись внутрішньоматковими спіралями нині користуються лише 5-7% жінок, які народжували. Така ситуація пояснюється тим, що ВМС знаходиться в порожнині матки і може бути «драбинкою» для проходження інфекційного збудника у маткові труби та виникнення запального процесу. Вона захищає від незапланованої вагітності на 5-7 років і може мати покриття з благородних металів: міді, срібла, золота. Коштує від 600 до 2 тис.грн. (які містять гормони). Головне правило ВМС – лише один партнер, якому довіряєш!

4. Трансдермальний пластир – сучасний метод контрацепції, що містить гормони, які пригнічують овуляцію. Досить зручний для жінок: наклеїла на стегно чи живіт – і голова не болить протягом місяця. Ціна пластиру (3 шт.) складає 229 грн. Сюди можна віднести і вагінальні кільця, які містять гормони і теж діють впродовж одного менструального циклу. Коштують вони, зокрема «Нова Ринг», 179 грн.

5. Ін’єкційні контрацептиви (ДЕПО Провера) призначають як з метою запобігання вагітності, так і при певних захворюваннях. Ін’єкційну місячну дозу призначає виключно лікар-гінеколог. Її вартість – близько 100 грн.

6. Місцеві сперміциди (креми, мазі, пінки, свічки) вбивають сперматозоїдів і захищають від ЗПСШ. Є не дуже зручними у використанні (за 5-10 хв. до статевого акту), гарантують захист лише на 80-85%. Коштують недешево, наприклад, розповсюджений «Фарма-текс» – від 50 до 85 грн.

7. Невідкладна контрацепція використовується у випадку незахищеного статевого акту («Постінор», «Ескапел»). Лікарі акушери-гінекологи застерігають молодь від широкого використання невідкладної контрацепції. В деяких країнах навіть відмовилися від «Постінора». Їх можна вживати лише 1-2 рази на рік, оскільки вони містять великі дози гормона і можуть призвести до стійкого порушення менструального циклу.

8. Для багатьох подружніх пар, які мають релігійні переконання, вищенаведені методи контрацепції є неприйнятними. Вони використовують лише фізіологічні методи запобігання вагітності, які є надійними для жінок із регулярним менструальним циклом і тих, котрі вміють вираховувати дні овуляції та користуватися термальним методом.

ЯК ВІДТЕРМІНУВАТИ ПРИЛІТ ЛЕЛЕКИМіська лікарня №1 уже двічі підтвердила звання Лікарні, доброзичливої до дитини. Лікарями активно пропагується грудне вигодовування до 2-х років. Годуючи дитину виключно груддю до 6 місяців (кожні чотири години), ефективним запобіганням вагітності є метод лактаційної аменореї.

Поширений у народі перерваний статевий акт є найбільш неефективним щодо запобігання вагітності та ще й шкідливим як для чоловіків, так і жінок.

Якщо ви потребуєте фахової інформації та рекомендацій щодо методів контрацепції, можете звернутися до жіночої консультації: у кабінет планування сім’ї чи Клініку, дружню до молоді. Також тут можна безкоштовно отримати КОКи, ВМС тощо.