ЗАПАЛЮЄМО ЛИСТЯ, АСТМУ І РАК
Пил, діоксиди азоту, чадний газ, бензопірен, що здатен викликати ракові захворювання, низка канцерогенних сполук і ще півтаблиці Менделєєва – отаке «меню» впродовж останніх днів має на вечерю кожен мешканець Кам’янця. І фактично силоміць шкідливими речовинами нас «підгодовують» ті, хто вперто не хоче розуміти, що спалювання сухого листя, гілля та бур’я-нів – це не просто порушення правил благоустрою, а нахабне отруювання сусідів. Проте щовечора в приватному секторі димить, смердить, дере в горлі та ріже очі…
З такими скаргами впродовж останнього тижня кам’янчани телефонували до міської ради, комунальників і нашої редакції.
Неможливо навіть вікна відчинити, щоб провітрити квартиру! з розпачем каже мешканка Польських фільварків Діана. Весь каньйон у диму, Польські у диму. Люди добрі, ми ж не маємо чим дихати! Син хворіє на астму і через такий дим задихається. Тепер йому доводиться проходити тижневий курс інгаляцій, вартість якого дві сотні гривень. Чому ми маємо страждати через те, що хтось не хоче чи не вміє цивілізовано позбутися сміття?!
Впродовж теплого періоду листя накопичує велику кількість шкідливих речовин. З вихлопами транспортних засобів до листя потрапляють нафтопродукти, свинець, сажа тощо. Свій «внесок» роблять і викиди котелень, промислових підприємств. А восени, коли листя спалюють, усе накопичене разом із димом вивільняється в атмосферне повітря.
МЕШКАНЦІ ПАЛИЛИ ІНСПЕКТОРИ ГАСИЛИ
Піти в народ і ловити паліїв на гарячому спільними рейдами взялися інспектори з благоустрою та дільничі інспектори міліції.
Палять практично на всій території міста, каже директор
КП «Інспекція з контролю за благоустроєм і санітарним станом міста» Петро СОЛЯРИК. А в ніч на 22 жовтня на територію райлікарні взагалі викликали пожежну машину, щоб погасити багаття. Щовечора над Кам’янцем нависає суцільна димова завіса, тому ми й змушені проводити такі рейди. За спалювання листя інспектори зобов’язані складати протокол одразу ж на місці. А штраф за таке порушення встановлюється вже на адмінкомісії й становить від 340 до1360 гривень для фізичних осіб і 8501700 для юридичних.
Поки інспектори виконували свою, не надто приємну, роботу, ми намагалися з’ясувати, чому люди з року в рік, після сотень повідомлень про заборону паління листя, таки не знаходять іншого способу його позбутися. І як самі порушники бачать цю ситуацію та чи знають, врешті, куди подіти листя, яке не можна палити.
Довго шукати диму не довелося, бо щойно люди приходять з роботи беруться господарювати. Але хазяйнують у такий спосіб: поки власне подвір’я стає чистішим, спільне повітря отруйнішим.
Я не знав, що спалювати листя не можна! Все життя палили, і ще ніхто не задушився, так аргументував 80річний мешканець селища Смирнова своє порушення, проте одразу залив вогнище відром води.
А от усі інші господарі, котрі попідпалювали сміття на дорозі чи на своїй території, зізналися, що про заборону знали й оголошення читали…
– Я тільки цю одненьку купку думала спалити і більше так робити не буду, бо вже й сусіди сварилися, що їм заважає дим, – каже бабця, котра живе на Руських фільварках, визнаючи провину. Але погоджувалися з інспекторами не всі. Складений протокол переважно ставав приводом для того, щоб виказати обурення, поганити совість інспекторів, поскаржитися на здоров’я чи соціальний стан.
Мешканці вулиць Річної, Дачної, Фурманова аргументували іншим – мовляв, вони не мають можливості вивозити сміття.
– Нехай би комунальне підприємство також проявило ініціативу і за додаткову плату погодилося вивозити листя, – каже житель приватного сектору Юрій ПЕРУН. – Ми не проти зібрати кошти, щоб нам виконали цю роботу. Але такого нам не пропонують.
Поки одні шукали вирішення, інші нарікали на штрафи і правила.
– Ми всі не знаємо, де дівати те листя, мучимося з ним через ці ваші правила! – викрикували люди, навіть не припускаючи думки, що «ці правила» взагалі-то повинні були б рятувати їхнє ж здоров’я.
Втім не всіх заборона «диміти» обурює чи обтяжує. На вул.Хмельницька зустрічаємо господиню, яка пакує листя в поліетиленові пакети, біля багатьох обійстів бачимо мішки з бадиллям, готові до вивезення.
ПОЗБУВАЄМОСЯ ЛИСТЯ ЦИВІЛІЗОВАНО
З приватного сектору листя можна вивезти, попередньо замовивши разом із сусідами відповідні послуги в комунальних чи приватних підприємств, які цим займаються, або ж звернутися до ЖЕКу за місцем проживання.
Для прикладу, погоджується по можливості (оскільки саме гаряча пора) допомогти в цьому й КП «Комбінат благоустрою» (тел. 3-15-42). Фіксованої вартості за послугу немає, оскільки це залежить від транспорту (від 150 до
214 грн. за годину роботи). До мешканців прохання збирати листя в мішки.
Інший варіант позбутися листя з власного подвір’я – зробити компостну яму на городі. Це безпечний спосіб переробки листя та інших органічних відходів. До того ж компост можна використовувати як високоякісне органічне добриво в саду і на городі.