Вівторок, 07 Грудня 2021 р.
25 Вересня 2015

ІДЕШ ДО СУДУ – ГОТУЙСЯ ДО ВИТРАТ

Людмила ШВЕЦОВАЗначно дорожче українцям тепер доведеться платити, навіть ідучи із позовом до суду.

З 1 вересня, у зв’язку із набранням чинності Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору», вдвічі зросли розміри його ставок. Із 243,6 грн. мінімальний судовий збір збільшився до 487,2 грн. Торкнулися законодавчі новації й розділу щодо особливостей нарахування, а також переліку пільг зі сплати судового збору. Зміни, котрі добряче вдарять по кишенях позивачів, «Подолянину» прокоментувала суддя Кам’янець-Подільського міськрайонного суду Людмила ШЕВЦОВА.

– Ставки судового збору відтепер буде диференційовано відповідно до суб’єктів звернення: юридичні, фізичні та фізичні особи-підприємці, – розповідає Людмила Михайлівна. – За подання майнового позову юридичною особою судовий збір становитиме 1,5% від ціни позову (але не менше ніж розмір мінімальної заробітної плати), підприємці та фізичні особи так само сплачуватимуть 1% від суми позову, втім його межа тепер становитиме 0,4% від мінімальної зарплатні (за станом на 1 січня 2015 р., це 487,2 грн.).

За подачу позову немайнового характеру юридичні особи та фізичні особи-підприємці будуть сплачувати один розмір мінімальної зарплати, а фізичні особи – 0,4%. Якщо в позові зазначено дві та більше вимог – за кожну із них судовий збір сплачується окремо. Крім того, для складання позову радимо звертатися до кваліфікованих юристів, адже якщо заява залишиться без розгляду, при його повторній подачі судовий збір доведеться платити знову.

Крім того, за повторну видачу рішення в суді доведеться сплатити по 3,65 грн. за кожен аркуш паперу, дублікат рішення коштуватиме 36,54 грн., роздрукувати технічний запис судового засідання – 12 грн. за кожен аркуш. Зросла також ставка збору за видачу судового наказу про стягнення коштів із боржника. Замість 121 грн. сплатити за нього потрібно буде 609 грн. Тож кам’янчанам варто уникати позовів комунальників, адже оплачувати судові витрати, котрі можуть бути навіть більшими за суму боргу, зрештою доведеться саме їм.

У рази дорожче тепер коштує й оскарження рішень суду. За апеляційну скаргу справляється 110% ставки збору суду першої інстанції, касаційної – 120%, а перегляд рішень Верховним Судом – 130%. До підвищення судових витрат зміни в законодавстві додали ще й зменшення списку пільговиків, котрі раніше звільнялися від сплати судового збору. Із нього викреслили навіть державні органи, бюджетні установи, органи місцевого самоврядування, прокуратуру. Перелік категорій, які звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, вказано у ст.5 Закону. Зокрема, це інваліди, військовослужбовці, учасники бойових дій, біженці, учасники АТО та сімі’ї загиблих воїнів.