П'ятница, 20 Травня 2022 р.
15 Січня 2016

ЗАКОНИ ДІЮТЬ. А УКРАЇНЦІ РАДІЮТЬ?

У новий рік українці вступили не лише з новими сподіваннями, але й із законодавчими побажаннями, що стосуються чи не кожної сфери життя. Чого ж «набажали» нам законотворці та наскільки по-новому заживемо впродовж року? Зробимо огляд основних новацій 2016-го.

ТАРИФИ В ЗАКОНІ: ЧИ ДОГАЗУЄМО ДО АБОНПЛАТИ?

ЗАКОНИ ДІЮТЬ. А УКРАЇНЦІ РАДІЮТЬ?ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЯ. «Важчими» з 1 березня стануть платіжки за електроенергію. Якщо споживач накрутить менше як 100 кВт, то платитиме по 57 коп. за кіловат.

Наступний поріг споживання – до 600 кВт. Тариф для таких споживачів зросте до 99 коп. за «зай­ві» кіловати. Найдорожче світ­-ло обійдеться для тих, чиї будинки використовуватимуть по­над 600 кВт. Вони сплачуватимуть за тарифом 1 грн. 56 коп.

Жителі будинків, обладнаних електроопалювальними установками (це, зокрема, помешкання, в яких немає газу), за обсяг, спожитий до 3600 кВт, витягуватимуть із гаманця по-мі­ні­мальному – 57 коп. за кіло­ват. За цифри, що перевалять на лічильнику за 3600 кВт, платитимуть уже 1 грн. 56 коп.

Наступне подорожчання чекає на споживачів уже з 1 вересня 2016 р. Ще вдвічі тарифи зростуть 2017 р.

ГАЗ. По-новому сплачуватимемо за газ. Одна з новацій передбачає можливе введення абонплати за приєднання до газових мереж. Як пояснює керівник служби обліку та розподілу газу Кам’янець-Подільського уп­равління з експлуа­тації газового господарства Іван ШМОРГАЛ, це означає, що кожен споживач, незважаючи на те, користується він газом чи ні, щомісяця платитиме абонплату. Офіційних роз’яснень із приводу цього наразі немає. Поки що не прописані її офіційні розміри, спосіб вирахування і час введення.

Також із першого дня 2016 р. «Нафтогаз України» знизив тарифи на газ для промислових споживачів, бюджетних та інших організацій. Як пояснюють у «Наф­тогазі», залежно від умов оплати, обсягів закупівлі та стану попередніх розрахунків із «Наф­тогазом», ціна газу для цих споживачів складатиме від 5780 до 6398 грн. за тис. куб.м (без ПДВ і вартості транспортування). Таким чином, ціни на газ для промислових споживачів, бюджетних та інших організацій зменшуються порівняно з цінами, що діяли в грудні, на 65-76 грн. за тис. куб.м залежно від категорії споживача і умов оплати.

ПРО ЗАЙВІ МЕТРИ І ГРАДУСИ

Як розповів начальник Ка­м’янець-Подільської ОДПІ Ігор БЄЛКО, з 1 січня 2016-го за новими правилами сплачуватимуться й деякі податки. Когось новації потішили, інших змусили платити за розкіш, а декого вже встиг­ли вивести на страйкування.

Багатьох кам’янчан торкнеться податок на нерухоме майно. Розкошелитися він змусить тих, хто володіє зайвими метрами житла та їздить на «авто-мільйоннику». Таким транспортом законотворці називають авто, що коштує понад 750 мінімальних зарплат (що складає 1 млн. 033 500 грн.) і має вік до 5 років. Тепер об’єм двигуна до уваги не береться. Власники автомобі­-лів сплачуватимуть щороку по 25 тис.грн. Ці кошти спрямовуватимуть до місцевих бюджетів. До слова, пересічному мешканцю на таку машину треба відкладати мінімалку впродовж 62 років.

За квартири та будинки цьогоріч жителі міста і району сплачуватимуть за правилами 2015 р. Нагадаємо, що міська влада вирішила оподатковувати квартири площею лише понад 100 кв.м та будинки – понад 170 кв.м за ставкою 2% від розміру мінімальної заробітної плати, при наявності квартири і будинку – понад 250 кв.м. Тобто, за кожен зайвий метр кам’янчани мають сплатити 24,3 грн. Ці кошти поповнять місцевий бюджет.

А коли через рік будемо платити цей податок за 2016 р., влада на місцях уже не матиме права змінювати пільгової межі житла. Під податок потраплять квартири із площею понад 60 кв.м та будинки – понад 120 кв.м, при наявності різних видів об’єктів житлової нерухомості – понад 180 кв.м сукупно. Збільшиться і ставка – 3% (41,34 грн.) від мінімальної заробітної плати за кожен квадратний метр. Єдине, чим може допомогти місцева влада, – це надати пільги окремим категоріям громадян. Також встановлена додаткова ставка податку – 25 тис.грн. – для квартир площею понад 300 кв.м і будинків площею понад 500 кв.м. Господарі розкішних вілл сплачуватимуть цей податок з 2017 р.

Дбати про здоров’я українців чиновники вирішили у дивний спосіб, суттєво підвищивши ставку акцизного збору: слабоалкогольні напої – на 300%, пиво та вино – на 100%, алкогольні напої – на 50%, пальне – на 13%, тютюнові вироби – на 40%. Тож подорожчання пального, алкоголю та цигарок не за горами.

ЄСВ СКАСУВАЛИ, ДОХОДИ З ДИВІДЕНДІВ НЕ ЧІПАЛИ

•Радіють роботодавці зменшенню ставки єдиного соціального внеску. Якщо раніше вона становила переважно 36,7%, то відтепер складатиме 22%. Зменшилося навантаження на фонд заробітної плати, відтак більше коштів залишатиметься на розвиток підприємства. Також скасовуються 3,6% (6% для держслужбовців) ЄСВ, які стягувалися із зарплат працівників.

•Але не потішило працівників збільшення податку з доходів фізичних осіб. Якщо раніше він становив 15% від суми кревно заробленої платні, то з 1 січня – 18%. В тому числі за ставкою 18% оподатковуються відсотки на поточний або депозитний рахунки. Щоправда, «справедливе» оподаткування не торкнулося доходів від дивідендів, які, власне, й роблять гаманці більшості можновладців товстішими, тобто для доходів у вигляді дивідендів за акціями та корпоративними правами. Їх оподаткування залишили на рівні 5%.

•Не очікується грандіозних змін у спрощеній системі оподаткування. Платники податків І та

ІІ груп платитимуть за старими схемами. А от до платників ІІІ групи відтепер входитимуть підприємці із річним доходом до 5 млн.грн. (раніше було 20 млн.грн.). І ставка для них збільшується на 1%: для платників ПДВ – до 3%, для решти – 5%.

Ті ж, хто працює на загальній системі оподаткування, сплачують ПДФО за основною ставкою – 18%.

ЗАКОН У ДІЇ – АГРАРІЇ В ШОЦІ

Радикальні зміни змусили підприємців, які працюють у сільському господарстві, перекривати траси. Україною прокотилася хвиля акцій протесту проти нових податків. Раніше аграрії не сплачували ПДВ, а перераховували кошти на спецрахунок. Ці гроші потім використовували для закупівлі добрив, насіння, пально-мастильних матеріалів тощо. А вже з 2016 р. частину цієї суми їм доведеться спрямовувати до Держбюджету:

– виробники молока й ті, хто вирощує ВРХ, віддаватимуть державі 20% ПДВ;

– аграрії, що працюють із зерновими і технічними культура-ми, – 85% ПДВ;

– решта – 50%.

Із 2017 р. передбачається повністю анулювати такий спецрежим оподаткування і всі кошти сплачувати до бюджету.

Чиновники припускають, що скандальний закон матиме правки.

ДО ПІЛЬГОВОЇ ПЕНСІЇ ТРЕБА ЩЕ ТРОХИ ПОСТАРІШАТИ

ЗАКОНИ ДІЮТЬ. А УКРАЇНЦІ РАДІЮТЬ?•З 1 січня почав діяти закон про Держбюджет. Основний фінансовий документ встановив такий прожитковий мінімум на одну особу на місяць: з 1 січня – 1330 грн., з 1 травня – 1399, з грудня – 1496 грн.

Аж надто помірними темпами впродовж року змінюватиметься й розмір мінімальної зарплатні: 1378 грн., 1450 грн., 1550 грн. Отож, прожитковий мінімум і мінімалка загалом збільшаться на 12,1%. При цьому про зростання цін на товари і продукти думати зовсім не хочеться.

•Чимало нововведень торкнулися й пенсійного забезпечення. Зокрема, на рівні 10740 грн. заморозили максимальний розмір пенсії (це з урахуванням різних надбавок, підвищень і доплат до пенсії, крім доплати окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною).

Варто вказати і нововведення, яке передбачає встановлення чіткого пенсійного віку для отримання пільгових пенсій, у тому числі за вислугу років. У законі замінили слова «незалежно від віку» конкретними цифрами. Аби піти на пенсію за вислугою років, представники пільгових професій мають досягти 50-річного віку, а бюджетної сфери (серед яких учителі, лікарі та артисти) – 55 років.

СПАДЩИНА СТАНЕ БЛИЖЧОЮ

Отримали українці в подарунок і зміни щодо деяких питань спадкування. Новий закон спрощує процедуру оформлення спадщини, а також реєстрації прав спадкоємців на нерухоме майно, яке вони успадкували (насамперед у сільських населених пунктах). Відтепер займатися цими питаннями зможуть органи місцевого самоврядування. Тобто, оформляти спадщину можна в сільських радах.

Також скасовується обов’язкове проведення оцінки майна для спадкоємців першої та другої черги за законом чи за заповітом.

ЗАМІСТЬ ПАПЕРОВИХ – КАРТКОВІ

З 11 січня 16-річні українці почали отримувати нові паспорти громадян України у вигляді безконтактної пластикової картки (так званої ID-картки).

Такий паспорт важче підробити, він матиме вбудований електронний безконтактний чіп, на який записуються персональні та біометричні дані власника документа.

БЕЗ ВІЗ ТА ІМПОРТНОГО ЗБОРУ, АЛЕ З ЕМБАРГО

Із 1 січня почала діяти Угода про зону вільної торгівлі України з Євросоюзом (економічна частина Угоди про асоціацію). Цим документом передбачено поступову інтеграцію економіки України у внутрішній ринок Євросоюзу, спрощення митних процедур, запровадження Європейських технічних стандартів.

Передбачає 2016-й і перспективу введення безвізового режиму до країн Євросоюзу. Втім усі тонкощі цього питання наразі ще обговорюються.

З 10 січня в Україні ввели ембарго на російські товари, яке триватиме до серпня 2016 р. або до скасування російського ембарго. Сьогодні на українську митну територію заборонено ввозити російські товари, серед яких м’ясо, кондитерські вироби, чай і кава, деякі молочні продукти, корми для тварин, пиво і горілка, сигарети з фільтром, обладнання для залізниць і трамвайних колій.

Ще однією новацією стало скасування в Україні додаткового імпортного збору, який був введений на початку 2015 р. в зв’язку з різким погіршенням платіжного балансу України.