КАЗКУ ПРО ЛІС ТАК І НЕ ПОЧУЛИ
Мешканці Чабанівської, Грушківської та Староушицької територіальних громад об’єдналися в боротьбі за ліс. Ще наприкінці минулого року на сесіях місцевих рад вони підготували звернення до керівництва району з проханням розглянути питання щодо повернення громадам природних лісових ресурсів, які наразі перебувають у руках КП «Надра Кам’янеччини».
– Відколи ліс передано комунальному підприємству, наші природні лісові ресурси зменшуються з року в рік, – цитуємо із майже однотипних звернень Чабанівської та Грушківської сільських рад. – Проводяться масові вирубування всіх порід дерев, залишаються голі пні. Громада сільської ради дуже обурена цими діями і вважає вирубування лісу безвідповідальним, нераціональним, безгосподарським.
Вирішення цієї проблеми голови тергромад бачать у створенні на базі сільських і селищної рад альтернативних комунальних підприємств, які взяли би на баланс державний лісовий фонд. Це дало б селу можливість достойно заробляти на деревині й мати користь із лісу, який самі ж садили.
2 лютого до Чабанівки з’їхалися чи не всі представники районної влади: голова райради Борис БЕЦ, його заступник Віктор КРИВАК, заступник голови РДА Микола ЧУМАК, депутати райради, голови сільських і селищної рад, члени постійних комісій, що займаються питаннями землі та розвитку спільної власності територіальних громад. Приїхала на зустріч і директор КП «Надра Кам’янеччини» Ніна СКАВРЕНЮК. Правда, їй так і не дали слова – Борис Бец заявив, що на виїзному засіданні розглядається питання можливості передачі лісу в комунальну власність громади, а не робота комунального підприємства. Про це, мовляв, Ніна Дмитрівна прозвітує на наступній сесії райради. Крім того, вирішили, що буде створено спеціальну комісію, до якої увійдуть депутати райради й представники місцевих громад, аби проаналізувати фінансово-господарську діяльність КП «Надра Кам’янеччини» та ДП «Лісгосп».
А людей таки цікавили питання ціноутворення деревини та масштабів вирубок.
– Пам’ятаю, як ще школярем садив цей ліс, а тепер мушу купувати дрова з нього за шалені кошти, – обурюється місцевий активіст Іван КИРИЛЮК, слова якого підтримують й інші жителі Чабанівки, які прийшли на захід. – Сльози навертаються на очі, як бачу оті пні, що позалишалися від молодих деревець. Був би ліс у руках громади, ми б шанобливо ставилися до нашого головного багатства і мали б власні доходи, а поки що на наших благах лише наживаються невідомі люди.
Нічого втішного мешканці не почули від членів комісій, які займалися питанням передачі лісу у власність громади. З їхніх слів, законного механізму передачі лісів у власність громади не існує.
– Ліс – це власність держави, а підприємство «Надра Кам’янеччини», яке безпосередньо займається тут господарською діяльністю, є лісокористувачем, – каже голова постійної комісії з аграрних питань, земельних відносин, природокористування та екологічної безпеки Віта ГОРОХОЛІНСЬКА. – Відповідно до старого лісового кодексу, ліс можна було передавати у комунальну власність, проте тепер така процедура неможлива, бо не врегульована на законодавчому рівні. Якщо підприємство припинить користування землями, вони автоматично перейдуть у державну власність.
Звернення сільських голів усе-таки розглянуть на сесії райради. Проте чи голосуватимуть депутати за рішення, яке суперечить закону, – невідомо.
Вікторія КОЖЕВНІКОВА.