Вівторок, 07 Грудня 2021 р.
13 Травня 2016

АФРИКАНСЬКА ЧУМА БІЖИТЬ ДО КАМ’ЯНЕЦЬКИХ СВИНЕЙ

АФРИКАНСЬКА ЧУМА БІЖИТЬ ДО КАМ’ЯНЕЦЬКИХ СВИНЕЙЗвістка про спалах африканської чуми свиней за 30 кіломет­рів від Кам’янця встигла добряче налякати власників тварин, підняти на ноги працівників відповідних служб і в декого відбити бажання купувати свинину. Доки Дунаєвеччина обгородилася блокпостами, місто та район «озброїлися» похвилинними інструкціями з боротьби із небезпечною недугою та всіма необхідними засобами знезараження. Адже вперше на Хмельниччині зареєстровано випадки захворювання на африканську чуму.

Як повідомив «Подолянину» в.о. начальника Держпродспоживслужби в Дунаєвецькому районі Валентин ДМІТРІЄВ, у с.Гірчична в одному з господарств загинули семеро свиней. Одразу ж було відібрано матеріа­ли на дослідження, висновки якого не втішили -­ у чотирьох пробах виявлено ДНК вірусу африканської чуми. Наразі в населеному пункті встановлені карантинні пости, щоб епідемія не поширилася далі.

– Працівники служби обходять кожен двір жителів села Гірчична та проводять облік свиней, -­ каже Валентин Андрійович. -­ Найближчим часом усе поголів’я вилучимо та спалимо. Приступили й до знезараження території, де виявлено збудник.

Про надзвичайну подію стало відомо 11 травня. І того ж дня кам’янецькі ветеринари взялися за перепис наших свиней.

– Кам’янеччина перебуває в другій зоні нагляду, -­ коментує в.о. начальника управління Держ­продспоживслужби в Кам’я­нець­Подільському районі Олександр РЕШЕТНИК. -­ Ми діємо відповідно до затвердженої інструкції щодо профілактики та боротьби з африканською чумою свиней. Про­водимо облік усього свино­по­го­лів’я в населених пунктах і господарствах району. Наразі випадків захворювання в районі не зафіксовано.

Спокійна ситуація і в місті, де кам’янчани утримують 75 свиней. Як запевнив нас в.о. начальника міської лікарні дер­жавної ветеринарної медицини Олександр ІЛЬЧУК, у службі є набір спецодягу та інструментів, щоб оперативно взяти патматеріал, направити його на дослідження та не допустити розповсюдження вірусу. Встановлений контроль у супермаркетах і переробних підприємствах, де за надходженням сировини стежать лікарі.

Проте містян найбільше непокоїть ситуація на ринку, де, власне, продається найбільше м’яса. Люди переймаються тим, аби заражена свинина контрабандно не дісталася кам’янецьких прилавків.

– На місцевих ринках діють лабораторії ветеринарної медицини, де здійснюється чіткий контроль продукції, -­ пояснює завідувач лабораторії ветеринарно­санітарної експертизи на ринку «Династія» Валерій ПУЛИК. -­ Державні лаборанти несуть юридичну і кримінальну відповідальність. Занепокоєння викликають вулична торгівля, де таки може проскочити неперевірений шмат м’яса, та дані приватної лабораторії, що діє на Центральному ринку. Адже лабораторні дослідження вона проводить не в повному обсязі й не несе жодної відповідальності.

Спеціалісти запевняють, що африканська чума свиней для здоров’я людей загрози не становить. А от державному гаманцю цей вірус завдасть неабиякого удару.

– Африканська чума -­ небезпечне захворювання, яке швидко передається від хворих свиней до здорових. Ні вакцини, ні лікування досі немає. Єдиний вихід -­ знищення поголів’я, за яке Кабінет Міністрів має виплатити компенсацію господарям. Також чималу суму з Держбюджету виділять на протиепізоотичні заходи. Під табу може потрапити і експорт м’яса, -­ каже голов­ний спеціаліст управління Держ­ продспоживслужби міста Віктор СЕНИК.

Проте кам’янецькі селяни не надто довіряють обіцянкам із Банкової й дуже сподіваються, що свиней палити таки не доведеться.

Вікторія КОЖЕВНІКОВА, Галина МИХАЛЬСЬКА.