Середа, 01 Грудня 2021 р.
4 Серпня 2017

АЛЬПІНІЗМ БЕЗ ГІР? ЗАПРОСТО!

Пік Абу Алі ібн Сіни підкорився Олександру«Краще гір можуть бути лише гори», – впевнені альпіністи. А й справді, ті, хто спробував на смак гірські завитки, кажуть, що це така собі любов із першої вершини. Проте гори є не у кожному місті, тому відчути себе справжнім гірським підкорювачем нелегко. Кам’янчанам теж не пощастило дихати свіжим гірським повітрям у рідному місті, але це не означає, що на кар’єрі альпініста слід ставити хрест.

Про те, куди можна залізти в Кам’янці-Подільському і що для цього потрібно, розповів президент міської Федерації альпінізму та скелелазіння Олександр ТОМАШЕВИЧ.

– Олександре, у негірському місті Ви займаєтеся гірським спортом. Чому саме альпінізм?

– Це своєрідна квінтесенція всіх можливих видів туризму. Ви повинні добре орієнтуватися в просторі, бути витривалими, мати величезну силу волі тощо. Після занять нескладно буде здолати 100 кілометрів велосипедом чи знайти правильну вулицю в незнайомому місті. Задоволення, яке альпініст отримує після сходження на вершину, важко з чимось порівняти.

– Що потрібно, аби з легкістю підкорювати вершини?

Де гори межують із хмарами– Найголовніше – бажання, як і в будь-якому іншому виді спорту. А ще потрібне спорядження: початківців ми забезпечуємо базовим набором, а от професіоналам треба більше. Ціни на нього кусаються, тому будьте готовими до довгих пошуків реманенту в тематичних спільнотах чи спеціалізованих магазинах. Останні, до речі, є практично в кожному обласному центрі. Наступний обов’язковий елемент – це фізична форма. Для серйозних занять альпінізмом ви повинні завжди бути у чудовій фізичній формі. Щоденні пробіжки, вправи, здорове та збалансоване харчування – це тільки маленька частина того, що на вас чекає перед тим, як піти в експедицію. Ви також повинні бути впевненими в людях, із якими йдете в гори. Вони допомагатимуть вам, а ви – їм у разі, якщо трапиться неприємність. Вам із цими людьми перебувати тет-а-тет не один тиждень, що має значення з психологічної точки зору. Тому беріть із собою в гори тільки перевірених людей. Звичайно ж, потрібні й альпіністські навички. Це специфічні вміння, які можете отримати тільки на практиці. В’язання вузлів, техніка безпеки при сходженнях, орієнтування при складних погодних умовах, скелелазіння, довгі фізичні тренування – це тільки вершина айсберга, за якою криється ціла наука зі своїми законами, закономірностями та звичаями. Щоб ці навички здобути, існують численні туристичні та альпіністські клуби, спільноти. Однією з таких є Кам’янець-Подільська федерація альпінізму та скелелазіння.

– Олександре, екстремальні види спорту сьогодні набувають популярності, але чи стосується це нашого міста та організації?

– Федерацію, яку я очолюю вже понад 10 років, заснували на початку 2000-х. Більшість представників займаються скелелазінням, але є й декілька альпіністів. Маємо скеледром, що на вулиці Годованця, 26а, де проходять тренування, також часто проводимо змагання. Із дітьми займаються викладачі. Віктор Білий працює від федерації, а Марія Муляр – від ДЮСШ №2. Відвідують гурток понад півсотні діток віком до 10 років. Щоправда, кількість охочих зростає, адже скелелазіння оздоровлює і захоплює.

Ольга БАНАХ.