Понеділок, 06 Грудня 2021 р.
11 Серпня 2017

ВІЙНА ЧЕРЕЗ МОБІЛЬНІ ВЕЖІ

ВІЙНА ЧЕРЕЗ МОБІЛЬНІ ВЕЖІ

Нині людина без «трубки» – щонайменше дивак, адже мобільники давно перестали бути предметом розкоші – це жит­тєво необхідний засіб. Щоб мати змогу спілкуватися теле­фоном – необхідна мережа, яку в свою чергу забезпечують базові станції стільникового зв’язку. Так звані «вишки» нині височіють чи не в кожному населеному пункті. А вони не тільки дарують бездротове спілкування, а ще й добряче лякають багатьох людей. Особливо турбуються ті, поблизу чиїх домівок уже встановили «страшних монстрів» або лише збираються.

– У нашому селі Довжок давненько облаштували «вишку» на території колишнього комбінату побутового обслуговування, – завітавши до редакції, розповіла 58-річна Зінаїда Іванівна. – Із 10 подвір’їв, що розташовані в межах небезпечного випромінювання, вже із трьох виносили віко домовини. Всі померли через онкологію. Від неї лікуються ще декілька сусідів. Крім того, люди частіше почали скаржитися на серцево-судинні захворювання. Ми впевнені, що наші сусіди прожили б довше, якби не та клята станція.

«НАМ НЕ БАЙДУЖЕ НАШЕ ЖИТТЯ!»

Наразі конфліктна ситуація назріла і на вулиці Героїв Небесної сотні. Місцеві мешканці скаржаться, що через встановлену на даху будинку «вишку» в них часто болить голова, мають вони хронічну втому, проблеми з травленням, стреси, нервові розлади і погане самопочуття, яке зникає, щойно покидають власні домівки.

– Ми в розпачі. Це жахіття тут встановили ще на початку літа, пізно ввечері, напевно, щоб ніхто не бачив, – обурюється мешканка одного з будинків Наталя Іванівна. – За декілька метрів від «вишок» дитячий садочок, та й дітлахи є чи не в кожній квартирі. За що вони повинні страждати ще з дитинства? Найцікавіше те, що відповідей із різних інстанцій доводиться чекати місяць, а за цей час від «мобільних сусідів» помре не одна сотня нер­вових клітин, а то й болячка може розвинутися. Адже відомо, що від небезпечних променів страждають нервова, серцево-судинна, імунна системи. Тому ми готові на все: мітинги, бунти, скарги, заяви. Нам не байдуже наше життя!

– Цей «монстр» живе прямо на спільному даху нашої багатоповерхівки. Ми були в усіх інстанціях, вимагали санітарний паспорт, але показати його нам відмовилися, тому ми написали заяву на ім’я міського голови, а тепер чекаємо відповідей. Заради здоров’я готові воювати, – додають майстрині з колективу перукарні «Чарівниця-1».

Жителі так званої «радіоактивної» зони закидають листами місцеві інстанції з проханням розібратися та поставити край небезпечним опроміненням. Першими розгрібати стоси претензій і нарікань взялись у

КП «Муніципальна поліція».

– Щойно ми отримали скаргу від мешканців вулиці Героїв Небесної сотні, одразу ж направили листа до Хмельницького керівництва компанії «Київстар». Процедура стандартна: чекаємо відповіді щодо дозволу на встановлення згаданої станції стільникового зв’язку. Без відповіді ми не можемо говорити про санітарний паспорт чи будь-який інший документ, – коментує директор КП «Муніципальна поліція» Петро СОЛЯРИК.

ХТО ВИМІРЮЄ ПРОМЕНІ?!

Олег ЧАЙКОВСЬКИЙ

Дослідники біологічного впливу радіохвиль Всесвітньої організації охорони здоров’я запевняють, що жодного негативного впливу електромагнітного випромінювання на живі організми немає, якщо дотримано стандартів максимальної потужності. Але ж як дізнатися, чи виконуються ці правила у Кам’янці-Подільському, і хто слідкує за показниками небезпечних променів?

– В Україні наприкінці травня набрали чинності зміни до Державних санітарних норм і правил захисту населення від впливу електромагнітних випромінювань, – розповідає начальник відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства управління Держпродспоживслужби в Кам’янці-Подільському Олег ЧАЙКОВСЬКИЙ (на фото). – Ці санітарні норми разом із методичними вказівками до них дозволяють регламентувати умови експлуатації та розміщення засобів випромінювання відносно житлової забудови і тим самим забезпечувати охорону здоров’я населення від впливу електромагнітних полів, що виникають у навколишньому середовищі. У документі вказаний гранично допустимий рівень електромагнітних полів для радіотехнічних об’єктів, які працюють у діапазонах дуже високих і ультрависоких частот, що встановлений на рівні 10 мкВт/кв.см або 6 В/м. Хоча раніше дозволялося лише 2,5 мкВт/кв.см або 3 В/м.

Різні держави мають власні стандарти максимальної потужності випромінювання. У Білорусі, Росії – 10 мкВт/кв.см, у деяких країнах Скандинавії допускаються навіть 100 мкВт/кв.см. Рівень електромагнітних полів у приміщеннях житлових і громадських будинків, оздоровчих, дитячих дошкільних і шкільних закладів тощо не повинен перевищувати цих норм. Вимірювання щільності потоку електромагнітної енергії має право здійснювати «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України».

Ольга БАНАХ.