ФРАЗУ «Я – РОБОТ» БУДЕМО ЧУТИ ЧАСТІШЕ
«Роботи заполоняють наш простір і світ», «Пророцтва Айзека Азімова збуваються!» «Люди в паніці, бо з’являються «машинки», які будуть забирати в нас робочі місця», «Науковці б’ють на сполох і закликають ООН заборонити розробку та використання штучного інтелекту, адже це може призвести до фатальних наслідків».
Пересічному кам’янчанину здається, що фрази, які іноді з’являються у світовому медіа-просторі, фантастичні та дуже від нас далекі. Проте, якщо згадати, як сучасні технології за 10-20 років здатні змінити життя людства, може, варто краще цікавитися перспективами, які відкриває розвиток штучного інтелекту.
І БОГ, І БОТ
Штучний інтелект – це імітація інтелекту людини машинами або створення машин, які зможуть вирішувати складні завдання без допомо-ги людини. І ось декілька прикла-дів, як можуть жити наші залізні імітатори.
Недавно штучний інтелект створив власну релігію, взявши за основу Біблію, Коран, Книгу Мормона, Веди, іншу релігійну літературу та навіть Книгу з чаклунства. Проаналізувавши всі джерела, штучний інтелект створив власну релігію «Храм Амальгами» із псалмами та священним письмом.
Ще однією несподіванкою стало присвоєння роботу громадянства у Саудівській Аравії. Робота назвали Софією. І, за її словами, вона хоче бути чуйною і безпечною, мріє жити, як прості люди. Хоча у цій країні отримати громадянство досить складно: майже третина населення – це іноземні робітники, які роками не можуть отримати бажаного. Також недавно у Китаї робот-журналіст викликав резонанс тим, що пише статті за одну секунду.
Бувають випадки, коли штучний інтелект виходить з-під контролю людини. Компанія «Facebook» проводила експеримент зі штучним інтелектом, хотіла запустити чат ботів (спеціальна програма, яка виконує певні функції в Інтернеті), які мали б спілкуватися між собою англійською. Але штучний інтелект генерував власну мову і почав її використовувати. Розробники миттєво припинили експеримент, адже це могло загрожувати виходу ботів з-під контролю дослідників.
– Боти почали відмовлятися від зрозумілої мови і для себе створювали різні символи та кодові слова, за допомогою яких починали розуміти один одного, – зазначив експерт у цій галузі Дхрув Батра.
Штучний інтелект – це не тільки технологічний розвиток, а й певне занепокоєння. Керівники корпорацій і провідні фахівці у відповідній сфері стурбовані бурхливим розвитком штучного інтелекту, через що звернулися до ООН. Вони порівнюють штучний інтелект із винаходом ядерної зброї та пороху, вважаючи, що в майбутньому він може призвести до фатальних наслідків.
Зокрема, і відомий винахідник Ілон Маск побачив у штучному інтелекті основну загрозу для людства, про що і висловився у липні минулого року.
РОБОТИ VS БЕЗРОБІТТЯ
Питання безробіття гостро стоїть у всіх без винятку країнах світу. Із розвитком технологій штучний інтелект починає конкурувати з людьми і переважно виходить переможцем із цього запеклого двобою. Тому роботодавці вже потирають руки і починають цікавитися диво-технікою, якій не потрібно буде платити, відправляти у відпустку чи декрет. І тут постає запитання: а чи стане штучний інтелект приводом для безробіття?
На сьогодні, як свідчить статистика, більшість людей задіяні в галузі адміністрування, а це і буде головною функцією роботів у майбутньому. Наприклад, робот Вася зможе замінити касира, консультанта чи продавця. Науковці прогнозують, що 40% робочих місць у світі будуть автоматизовані. Хоча для нашого міста та й узагалі для України такі перспективи поки що недосяжні. Швидкість технологічного прогресу, його здатність змінюватися і оновлюватися відкидають Україну на багато років назад.
Чимало сучасних людей не хочуть виконувати малопрестижну роботу прибиральниці, тракториста або зварника, а мріють стати бізнесменами та політиками. Проте незатребувану роботу штучний інтелект зможе виконувати без проблем, він, як «Містер Пропер», вчасно прийде на допомогу.
Проте більшість науковців, які займаються розробкою штучного інтелекту, впевнені, що така тенденція не викличе безробіття, адже штучний інтелект лише прискорить автоматизацію і технологізацію суспільства, дасть поштовх до нових можливостей людства. Така ситуація є схожою на науково-технічні революції в Європі у XVIII-XIX ст., коли ручну працю було замінено верстатами і заводами.
Ну то що, готуємося до революції чи еволюції? Потрібно добре проаналізувати ситуацію і зробити висновки, бо чекати конкурентів залишилося недовго. Адже експерти з Єльського та Оксфордського університетів засвідчують, що існує 50-відсоткова ймовірність того, що роботи зі штучним інтелектом випереджатимуть людей на всіх посадах уже через 45 років.
Ігор КИРИЛЮК.