Вівторок, 30 Листопада 2021 р.
19 Січня 2018

ФРАЗУ «Я – РОБОТ» БУДЕМО ЧУТИ ЧАСТІШЕ

«Роботи заполоняють наш простір і світ», «Пророцтва Айзека Азімова збуваються!» «Люди в паніці, бо з’являються «машинки», які будуть забирати в нас робочі місця», «Науковці б’ють на сполох і закликають ООН заборонити розробку та використання штучного інтелекту, адже це може призвести до фатальних наслідків».

Пересічному кам’янчанину здається, що фрази, які іноді з’являються у світовому медіа-просторі, фантастичні та дуже від нас далекі. Проте, якщо згадати, як сучасні технології за 10-20 років здатні змінити життя людства, може, варто краще цікавитися перспективами, які відкриває розвиток штучного інтелекту.

І БОГ, І БОТ

Штучний інтелект – це імітація інтелекту людини машинами або ство­рення машин, які зможуть вирішувати складні завдання без допомо­-ги людини. І ось декілька прикла­-дів, як можуть жити наші залізні імітатори.

Робот СофіяНедавно штучний інтелект створив власну релігію, взявши за основу Біблію, Коран, Книгу Мормона, Веди, іншу релігійну літературу та навіть Книгу з чаклунства. Проаналізувавши всі джерела, штучний інтелект створив власну релігію «Храм Амальгами» із псалмами та священним письмом.

Ще однією несподіванкою стало присвоєння роботу громадянства у Саудівській Аравії. Робота назвали Софією. І, за її словами, вона хоче бути чуйною і безпечною, мріє жити, як прості люди. Хоча у цій країні отри­мати громадянство досить складно: майже третина населення – це іноземні робітники, які роками не можуть отримати бажаного. Також недавно у Китаї робот-журналіст викликав резонанс тим, що пише статті за одну секунду.

Бувають випадки, коли штучний інтелект виходить з-під контролю лю­дини. Компанія «Facebook» проводила експеримент зі штучним інтелектом, хотіла запустити чат ботів (спеціальна програма, яка виконує певні функції в Інтернеті), які мали б спілкуватися між собою англійсь­кою. Але штучний інтелект генерував власну мову і почав її використовувати. Розробники миттєво припинили експеримент, адже це могло загрожувати виходу ботів з-під конт­ролю дослідників.

– Боти почали відмовлятися від зрозумілої мови і для себе створювали різні символи та кодові слова, за допомогою яких починали розуміти один одного, – зазначив експерт у цій галузі Дхрув Батра.

Штучний інтелект – це не тільки технологічний розвиток, а й певне занепокоєння. Керівники корпорацій і провідні фахівці у відповідній сфері стурбовані бурхливим розвитком штучного інтелекту, через що звернулися до ООН. Вони порівнюють штучний інтелект із винаходом ядерної зброї та пороху, вважаючи, що в майбутньому він може призвести до фатальних наслідків.

Зокрема, і відомий винахідник Ілон Маск побачив у штучному інтелекті основну загрозу для людства, про що і висловився у липні минулого року.

РОБОТИ VS БЕЗРОБІТТЯ

Питання безробіття гостро стоїть у всіх без винятку країнах світу. Із розвитком технологій штучний інтелект починає конкурувати з людьми і переважно виходить переможцем із цього запеклого двобою. Тому роботодавці вже потирають руки і починають цікавитися диво-технікою, якій не потрібно буде платити, відправляти у відпустку чи декрет. І тут постає запитання: а чи стане штучний інтелект приводом для безробіття?

На сьогодні, як свідчить статистика, більшість людей задіяні в галузі адміністрування, а це і буде головною функцією роботів у майбутньому. Наприклад, робот Вася зможе замінити касира, консультанта чи продавця. Науковці прогнозують, що 40% робочих місць у світі будуть автоматизовані. Хоча для нашого міста та й узагалі для України такі перспективи поки що недосяжні. Швидкість технологічного прогресу, його здатність змінюватися і оновлюватися відкидають Україну на багато років назад.

Чимало сучасних людей не хочуть виконувати малопрестижну роботу прибиральниці, тракториста або зварника, а мріють стати бізнесменами та політиками. Проте незатребувану роботу штучний інтелект зможе виконувати без проблем, він, як «Містер Пропер», вчасно прийде на допомогу.

Проте більшість науковців, які зай­маються розробкою штучного інтелекту, впевнені, що така тенденція не викличе безробіття, адже штучний інтелект лише прискорить автоматизацію і технологізацію суспільства, дасть поштовх до нових можливостей людства. Така ситуація є схожою на науково-технічні революції в Європі у XVIII-XIX ст., коли ручну працю було замінено верстатами і заводами.

Ну то що, готуємося до революції чи еволюції? Потрібно добре про­аналізувати ситуацію і зробити висновки, бо чекати конкурентів залишилося недовго. Адже експерти з Єльського та Оксфордського університетів засвідчують, що існує 50-відсоткова ймовірність того, що роботи зі штучним інтелектом випереджатимуть людей на всіх посадах уже через 45 років.

Ігор КИРИЛЮК.