Неділя, 14 Серпня 2022 р.
22 Червня 2018

ЕКОНОМЛЯТЬ НА СИРОТАХ І ОБДАРОВАНИХ

Одним махом депутати обласної ради забрали по одному ступеню в двох навчальних закладів Кам’янеччини: в Орининської ЗОШ-інтернату – старші класи, а у спеціалізованої школи-інтернату «Славутинка» – молодші. Проголосували обранці за це під час чергової сесії облради, що відбулася 14 червня, і спокійно розійшлися. А керівництво, вчителі та, найголов­ніше, учні й батьки із цих навчальних закладів обласного підпорядкування з приставкою «інтернат» взялися за голови.

с.Оринин«Що робити далі? Куди йти навчатися?» – ці нелегкі запитання рояться в головах постраждалих учнів і батьків. «Куди влаштуватися на роботу?» – міркують педагоги, які залишаються на вулиці. Проте відповіді їм поки що ніхто не дає.

Щодо «Славутинки», то, за словами голови постійної комісії з питань бюджету та фінансів Івана ГЛАДУНЯКА, обласні ради в Україні не фінансують початкової школи, а втрати бюджету через нецільове використання коштів на аналогічні заклади обл­ради сягають 40-60 млн.грн.

Ініціатором пониження ступеня в Оринині став департамент освіти Хмельницької ОДА. Обидві пропозиції обранці підтримали.

ДІТЕЙ ПОКИНУЛИ, ЯК ЦУЦЕНЯТ

– В одинадцятий клас перейшли 12 учнів, троє з яких – сироти, – розповідає директор Орининського інтернату Ольга ГОРБАТЕНКО. – Маємо і 15 заяв на 10 клас, один з учнів – сирота. Куди тепер їм усім подітися? Що робити? Де жити? Діти не хочуть покидати рідної школи.

Ці запитання я озвучила в об­ласному департаменті освіти. Якщо нам таки пропонують скорочення, то нехай це відбувається посту­-пово. На сьогодні в закладі на­вчаються 188 учнів. Більшість – це діти-сироти, позбавлені батьківського піклування, з неблагополучних, малозабезпечених сімей. Багато батьків їдуть за кордон працювати і залишають діток у нас. За їхнє перебування офіційно сплачують кошти.

Службу у справах дітей зобо­в’я­зали влаштувати нам терор – бать­ків обзивають, погрожують, що позбавлять батьківських прав. Але жодна мама не забрала із нашої школи документів.

Рішення в області приймають необдумані, а нам пожинати їхні плоди. Навчання і перебування в нас було лише до 31 травня. Куди дівати діток-сиріт чи з неблагополучних сімей – нікого не цікавить! Нашого другокласника відправили на канікули до так званого «дому». А вже 8 червня до мене телефонує сільський голова і каже, що дитина йде до школи. Хлопчик розповів, що вдома постійно сидів голодний, мама його самого зачиняла в хаті. Домовилася із санаторієм у Маліївцях і відправила його на літо туди. Раніше такі діти постійно залишалися в нас, ми їх оздоровлювали.

А тут покинули нещасних напризволяще.

ОРИНИНСЬКІ СИРОТИ – ПИТАННЯ ТЕХНІЧНЕ?

А от в обласної влади власна думка щодо ситуації, яка склалася. Як повідомив директор департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА Олег ФАСОЛЯ, в старшій школі Оринина зовсім мало учнів, тому без третього ступеня можна обійтися:

– Тепер до таких закладів, як Орининська школа-інтернат, діти будуть зараховуватися лише за направленням служби у справах дітей. Тому інформація про те, що дитина просто малозабезпечена, як було досі, не є вичерпною. Малозабезпечена, але в неї є родина. То чому вона повинна виховуватися в інтернатному закладі за кошти держави? Практика свідчить, що більшість дітей-сиріт чи дітей, позбавлених батьківського піклування, по закінченню школи другого ступеня йдуть здобувати професійно-технічну освіту або ж продовжують навчання в закладах І-ІІ рівнів акредитації.

На запитання «Куди подітися орининсь­ким старшокласникам?» Олег Іванович відповідає, що це технічне питання, яке буде вирішуватися:

– Більшість орининських старшокласників можуть навчатися у звичайних загальноосвітніх школах. Щодо «Славутинки», то облрада, яка є засновником цього закладу, мала право забрати молодшу школу. Але, на мою думку, таке потрібно було робити поступово. Це заклад із поглибленим вивченням іноземних мов, тому діти мали б там довчитися. Надалі вони мають право здобувати освіту в класах із поглибленим вивченням мов. Якщо теоретично в Кам’янці-Подільському такі класи є, то я не впевнений, що вони вмістять усіх «славутинців». А що робити сільським дітям, які вчилися і проживали в при­шкільному гуртожитку?

ЗА «СЛАВУТИНКУ» ЩЕ ВОЮЮТЬ

Обурені рішенням сесії і батьки малих школяриків «Славутинки». Свою позицію проти закриття висловили у листах до всіх можливих інстанцій, у тому числі Президента України і міністра освіти. У соцмережах влаштували цілий флешмоб, публікуючи грамоти і досягнення своїх чад, аби довести, що вони таки обдаровані. На початку тижня поїхали до Хмельницького і зустрілися з головою обласної ради Михайлом ЗАГОРОДНИМ, якому особисто в руки передали листа.

«Фактично за 2 місяці до нового навчального року ми, батьки 210 дітей 1-4 класів, змушені терміново шукати інші заклади освіти, – йдеться у листі. – І навіть за наявності вільних місць у міських школах туди зможуть потрапити лише 30% учнівського контингенту початкової школи, адже більшість наших сімей мешкає в сільській місцевості, тому що, відповідно до статуту та Бюджетного кодексу, в школі має право навчатися не менше як 70% дітей із сільської місцевості з різних районів Хмельниччини».

Цікаво, що 2014 р. заклад уже зазнавав змін: обласна школа-інтернат І-ІІ ступенів для дітей із малозабезпечених, багатодітних сімей стала спеціалізованою школою І-ІІІ ступенів із пришкільним інтернатом для дітей із сільської місцевості, учні якої з першого класу поглиблено вивчали німецьку та англійську мови. Обласна рада вкладала в школу значні кошти, впродовж декількох років відбулися зміни на краще. 2014 р. тут навчалися лише 147 учнів, а за станом на 1 вересня 2018 р., навчання мали розпочати 367 учнів 1-11-х класів. На 1 червня школа видала наказ про зарахування 60 першачків. І тут визріває логічне запитання: навіщо було це все робити, якщо молодшим школярам тепер доведеться шукати місця в інших навчальних закладах?

Директор «Славутинки» Олена КОЗЛОВА запевнила нас, що підтримує батьків у боротьбі за права дітей:

– А де гарантії, що за рік-два не закриють заклад взагалі? Я так розумію, що наша територія в понад гектар у мальовничому куточку міста надто комусь пригледілася, тому й робиться все можливе, аби нас знищити.

Попри «сюрпризи» обласної ради, батьки Орининського інтернату та «Славутинки» налаштовані досить оптимістично. Заяви із навчальних закладів не забирають, кажуть, що першого вересня прийдуть із дітьми до класів, аби відстояти гарантовану державою освіту.