Понеділок, 04 Липня 2022 р.
6 Липня 2018

ПІВНІЧНИЙ ПОТІК НАС НЕ ЗНЕСЕ

ПІВНІЧНИЙ ПОТІК НАС НЕ ЗНЕСЕНаймасштабнішою подією для Кам’янця цього тижня стало відкриття третього липня сучасної біотеплоелектростанції потужністю 45 МВт, що вироблятиме теплову й електричну енергію із вітчизняного біопалива: соло­ми, відходів кукурудзи і соняшнику, деревних трісок.

Як стверджували офіційні особи на урочистостях, така ТЕС – перша в Україні, третя у Європі та лише п’ята у світі. Знаходиться вона на вул.Крип’якевича, 3. Саме будівництво ТЕС обійшлося у 9,5 млн. євро, загалом же енергоефективний проект, який, окрім спорудження ТЕС, передбачає заміну теплових мереж і встановлення індивідуальних теплових пунктів, вартує 15 млн. 360 тис. доларів. Кошти місто взяло у Світового банку під 0,01%. Запланована окупність проекту – п’ять років.

Чи означає це, що в Кам’янці знизяться тарифи на теплопостачання? Зважаючи на все, ні. Це просто мається на увазі, що тепло подаватиметься незалежно від того, чи матиме Україна газ. Енергонезалежність – основна мета проекту, а щодо тарифів, то на відкритті говорили тільки про ймовірне їх утримання на сьогоднішньому рівні. Досить важливими є і сучасність та екологічність нової станції.

Йшлося на урочистому відкритті й про джерела палива для нової ТЕС.

– Знаю, що місто вже провело переговори з нашими Держлісгоспами щодо постачання відходів деревини, – сказав Михайло Загородний. – У ранковій розмові голова Держлісгоспу в області сказав мені, що вони готові працювати на першому етапі навіть із нульовою рентабельністю, аби підтримати запуск ТЕС.

Про джерела біомаси і роботу котлів розповів генеральний директор енергохолдингу «Крігер» Леонід КРІГЕР:

Леонід Крігер, Валерій Гордійчук, Сергій Савчук, Михайло Загородний, Вадим Лозовий, Михайло Сімашкевич– Повірте, не повеземо ми трісок ні з Прибалтики, ні з інших областей, просто у місті й навколо нього буде доглянуте зелене господарство, а у нас – біомаса. Iще зазначу, що екологічні паспорти дозволяють нашим котлам працювати у Європі. Ми встановили більше 20 аг­регатів, які успішно працюють на англійських, французьких, бельгійських просторах. Котли розраховані на 20 років роботи без капремонту. Тепер і кам’янчани не вдихатимуть того, чого не має бути у повітрі.

Резюмував подію і гендиректор «МТВЕ» Валерій Гордійчук:

– Головне – втримати тарифи на тому рівні, що є, і забезпечити теплом місто при дефіциті газу. Працюватимемо і на міскантусі, й на соняшнику, і на іншому біопаливі.

Ось мене сьогодні журналісти «1+1» запитували: «Чому таку ТЕС побудували саме в Кам’янці?». А я відповів: «Потому что мы самые продвинутые в Украине. В Каменце самый продвинутый мер, самый продвинутый нардеп и самый продвитутый директор «Тепловодэнергии».