Вівторок, 07 Грудня 2021 р.
21 Грудня 2018

УКРАЇНА ПОВЕРТАЄ ЦЕРКВІ НЕЗАЛЕЖНІСТЬ

Створення незалежної від Москви церкви вийшло на завершальний етап: 15 грудня Об’єднавчий собор у Києві обрав предстоятеля єдиної автокефальної структури. Її очолив Епіфаній. Донині він був митрополитом Переяславським і Білоцерківським. На співслужінні з Варфоломієм, яке відбудеться в Константинополі на початку січня, митрополит Київський отримає з рук Вселенського патріарха довгоочікувану грамоту щодо автономії. Про шлях української церкви до незалежності й значення Томосу для держави розповідає Центр громадського моніторингу та контролю.

РУХ ДО ІСТОРИЧНОГО РІШЕННЯ

УКРАЇНА ПОВЕРТАЄ ЦЕРКВІ НЕЗАЛЕЖНІСТЬУ жовтні цього року Константинополь скасував дію Синодального листа від 1686 року – документа, який підпорядкував Київську мит­рополію Московському патріархату. А також зняв анафему російського духівництва з предстоятеля УПЦ Київського патріархату ФІЛАРЕТА та Української автокефальної православної церкви (УАПЦ) МАКАРІЯ.

Цими рішеннями Вселенський пат­ріархат відкрив шлях українській церкві до отримання автокефалії.

Жовтневому Синоду передували понад чотири роки перемовин із Константинополем і світською владою в Стамбулі. Це питання цього року обговорював Президент Петро ПОРОШЕНКО з главою Туреччини Реджепом ЕРДОГАНОМ. Останній по­обіцяв зробити «все можливе» для автокефалії.

Загалом за часів незалежності Україна двічі зверталася до Константинополя щодо Томосу, однак ли­ше 2018-го це питання вперше зрушило з місця і вийшло на фінішну пряму. Експерти пояснюють: війна з Росією змусила українську владу активізувати процес, щоб зменши­ти вплив Москви на значну кількість парафіян.

– РПЦ – невід’ємна частина політичної системи РФ. Кремль не приховує, що розглядає її як один із головних інструментів для впливу на Україну, – так Порошенко пояснив рішення світської влади взятися за відновлення церковної автономії.

У квітні 2018 року Верховна Рада підтримала його звернення до Вселенського патріарха щодо створення Єдиної помісної православної церкви в Україні. А вже у вересні до Києва прибули екзархи Варфоломія – для узгодження і завершення процесу надання незалежності українським православним.

Цілком очікувано Москва посилено намагалася завадити планам Києва. На думку політичного експерта Костянтина Матвієнка, «бурхлива істерика» росіян видала їхню «справжню паніку», яка розпалилася після новин про створення помісної церкви: «Це реакція на раптове власне усвідомлення фундаментальної помилковості всієї політики Росії щодо взаємин із Україною».

Однак численні зустрічі російського духівництва із Варфоломієм своєї мети не досягли. Константинополь не похитнула і провокативна заява РПЦ про розрив відносин із Вселенським патріархатом. У грудні представники УПЦ КП, УПЦ МП та УАПЦ таки обрали предстоятеля під час Об’єднавчого собору в Софійському храмі. Він очолив єдину структуру, яка відтепер офіційно називається Православна церква України.

АВТОКЕФАЛЬНА ЦЕРКВА ЯК «СТОВП УКРАЇНСЬКОЇ НЕЗАЛЕЖНОСТІ»

УКРАЇНА ПОВЕРТАЄ ЦЕРКВІ НЕЗАЛЕЖНІСТЬПолітичні оглядачі виокремили два важливі наслідки отримання українською церквою незалежності. По-перше, це набуття релігійної свободи вірянами від Москви: такий крок надає владу українському духівництву діяти поза наказами РПЦ, об’єднавши в одній структурі всіх українських православних. Другий наслідок виходить за церковні межі та стосується політичного значення Томосу – здійснення ще одного кроку від російського імперіалізму.

– Це питання не лише релігійне. Впевнений, що це питання національної безпеки та зміцнення української державності, – прокоментував процес отримання Томосу спікер Верховної Ради Андрій Парубій.

І справді, як зазначають експерти, Кремль через РПЦ досі мав широку зо­ну впливу на велику частину українсь­кого населення – за станом на 2018 рік, Московському патріархату були підконтрольні 12 тисяч приходів, що вдві­чі перевищувало кількість приходів КП. Як наголошують фахівці, саме церква стала для президента РФ Володимира Путіна одним з останніх інструментів поширення «руского міра» на сусідні країни.

– Через церкву агресор отримував прямий доступ до сердець і думок україн­ців, – пояснює експерт із комунікацій Катерина Крук.

Закордонні дослідники прогнозують, що релігійна свобода прискорить культурне відокремлення України від Росії та спричинить остаточний «крах імперських амбіцій Путіна».

– Символічна сила української церкви в Києві буде величезною. Символічна сила київського християнства дасть величезний імпульс українській ідентичнос­ті, – вважає професор Університетсь­кого коледжу Лондона Ендрю Вілсон.

Своєї радості з приводу обрання митрополита Київського не приховують і самі українці. На площі перед Софійським собором тисячі людей зустріли новину про результати голосування оп­лесками і вигуками «Слава!». Соцмережі тим часом заполонили вітання, в яких подію назвали «історичним святом» та «епохальним зрушенням». Відомий блогер Олег Пономар порівняв значення Собору з отриманням безвізу, «помноженого на мільярд». А лідер духовного управління мусульман «Умма» Саїд Ісмагілов зазначив, що відтепер «українська нація здобула один із найпотужніших чинників, що забезпечуватиме та охоронятиме справжню незалежність України».

Тепер на нову структуру чекає формування нових керівних органів протягом найближчих двох місяців. Щодо ієрархів УПЦ МП, які 15 грудня не долучилися до об’єднання, то вони все ще мають можливість зробити це в майбутньому.

– Ми маємо засвідчити нашу єдність, щоб серед нас панували мир і злагода. Коли це побачать інші, я вірю, що вони прийдуть до нас, і ми спільно будемо будувати Українську православну церк­ву, – заявив після обрання митрополит Київський і всієї України Епіфаній.

Наразі українське духовенство готується до отримання Томосу 6 січня. Цей документ надасть Православній церк­ві України право самостійно обирати предстоятеля без затвердження у Кон­-стантинополі та зробить її рівноправною серед інших 14 помісних церков.

Матеріал Центру громадського моніторингу та контролю.