Понеділок, 04 Липня 2022 р.
10 Січня 2020

РІК НОВИЙ – НОВІ ПРАВИЛА

Дві платіжки за газ, підвищення мінімалки і прожит­кового мінімуму, кримінальна відповідальність за водіння під градусом, безкош­товні мед­послуги, «Держа­-ва у смартфоні», – ці та інші нововведення запрацюють 2020 року і зачеплять чи не кожного кам’янчанина. Тож чого нам усім чекати – розберемося детальніше.

ЗБАГАТІЄМО, АЛЕ НЕ НАБАГАТО

Розпочнемо з хорошого – під­вищення мінімальної заробіт­ної плати. Із 1 січня 2020 р. отри­муватимемо 4723 грн, тоб­то мінімалка зростає на 550 грн. Відповідно підвищиться і розмір прожиткового мінімуму, який упродовж року зміню­ватиметься тричі: з 1 січня – 2102 грн, з 1 липня – 2197, з 1 грудня – 2270 грн.
Новий розмір мінімалки потягне за собою і збільшення податків (детальніше про зміни у сфері, яку контролює Державна фіскальна служба, читайте в найближчих номерах «Подолянина»), а також пенсій, щоправда, не для всіх.
Як пояснила нам начальник Кам’янець-Подільського сервісного центру обслуговування громадян ГУ ПФУ у Хмельницькій області Оксана ДРАБИК, перерахунок чекатиме лише на осіб, які досягнули 65-річного віку, мають страховий стаж (у чоловіків – 35 років, у жінок – 30 років) і не працюють. У такому разі розмір їхньої пенсії має становити 40% від мінімаль­ної заробітної плати (тобто від 4723 грн). Із 1 січня, за підрахунками, ця сума становить 1889,20 грн. А вже далі до неї додається доплата за понаднормовий стаж, надбавка за статус (діти війни, учасники бойових дій) тощо. Пенсії пе­-рераховуватимуться автома­тично. Пенсіонери почали отри­мувати їх уже з 4 січня 2020 р.
Маємо ще одне ноу-хау – паперові трудові книжки перейдуть у цифру. Всі документи, що стосуються кадрових питань (конкурсів, найму, відпусток, відряджень, звільнень тощо), планують цьогоріч перевести в електронний формат, ухваливши закони та відповідні постанови.

ЗАПРАЦЮЄ ЧИ НІ – ДІЗНАЄМОСЯ В КВІТНІ

Із 1 квітня всім нам обіцяють, що за отриману пацієнтом послугу витрати медзакладу відшкодує Національна служба здоров’я відповідно до ук­ла­деного договору. В МОЗі роз’яс­нили, які послуги входять до Програми медичних гарантій:
l екстрена медична допомога;
l вторинна (спеціалізована) – це послуги профільного лікаря, до якого направив сімейний лікар;
l третинна високоспеціалізована, що надається у разі три­валих, складних захворювань (онкологія, СНІД, ускладнення в післяопераційний період);
l паліативна допомога – обслуговування невиліковних хвороб (знеболення, догляд за пацієнтом, підтримка життєдіяльності, допомога родинам пацієнтів);
l медична реабілітація;
l лікування дітей до 16 років;
l медична допомога у зв’яз­ку з пологами.
Як повідомив начальник міськ­управління охорони здоров’я Юрій ПЛИВАНЮК, направлення на ці послуги пацієнту має надати сімейний лікар. Бо без такого документа за все доведеться платити із власної кишені.

ЗАМІСТЬ ОДНІЄЇ ОТРИМАЄМО ДВІ

Відтепер за блакитне паливо сплачуватимемо за дво­ма платіжками. У пресслужбі АТ «Хмельницькгаз» пояснили, що 2020 року, за рішенням НКРЕП, із рахунків за газ вилучена плата за доставку газу.
Тому від січня всі споживачі газу отримають окремі рахунки: один – за газ, другий – за його доставку. Детальніші роз’яснення обіцяють надати згодом.
За попередньою інформацією, вартість послуг доставки газу розраховується індивідуально для кожного клієнта. Розмір плати залежить тільки від обся­гів споживання і має сплачуватися щомісячно.
Наприклад, для домогосподарств із газовими плитою та колонкою, які використовують 170 кубометрів газу на рік або 14-15 кубометрів на місяць, щомісячний платіж за доставку не перевищуватиме 16 грн.

КАРАТИМУТЬ НЕ ЛИШЕ ФІНАНСОВО

На любителів перевернути чарку і сісти за кермо чекає протверезливий сюрприз – збільшення штрафів та кримінальна відповідальність замість нинішньої адмі­ністративної. Набрати чинності нововведення мало вже з 1 січня 2020 року, однак його відтермінували до 1 липня. За керування в нетверезому стані передбачено штраф від 17 до 32 тис. грн і позбавлення права керувати транспортним засобом на строк до 3 років. У разі повторного правопорушення, штраф солідніший – близько 51 тис. грн.
Непереливки буде і любителям щось «замінувати». Кабмін підтримав ініціативу МВС про посилення відповідальності за неправдиве замінування. Відтепер жартівнику загрожує додаткове покарання – конфіскація майна. Крім того, ч.2 ст.259 ККУ передбачає посилену кримінальну відповідальність за такий злочин і збільшує термін позбавлення волі на строк від чотирьох до восьми років із конфіскацією майна.
А ще Верховний суд України скасував принцип «пішохід завжди правий». Пішоходи повинні знати, що мають не лише права, а й обов’язки, тому теж повинні дотримуватися ПДР. Зокрема, перш ніж ступити на проїжджу частину, мусять переконатися в безпеці для всіх учасників дорожнього руху.

ПІЛЬГА МОЖЛИВА ГРОШИМА

Також кам’янчани, які користувалися пільгами при сплаті за житлово-комунальні послуги, за бажанням зможуть отримувати пільги грошима через банк, на зразок, як отримують субсидію. Для цього треба відкрити рахунок у банку, в органі соцзахисту написати заяву із проханням проводити виплати на цей рахунок грошима. А хто не бажає таких змін, користуватиметься пільгами, як і робив це досі. До речі, субсидія також залишається готівковою та безготівковою.