СИРОТІ СІМ’Ю ЗАМІНИТЬ ЛИШЕ СІМ’Я
Декілька років тому в Україні активно заговорили про нове для нас поняття – деінституціалізацію у сфері захисту прав дітей. Простими словами – це реформування системи догляду за дітьми-сиротами та позбавленими батьківського піклування, де в пріоритеті сімейне виховання.
Натомість дитячі будинки й інтернати реформою визнані шкідливими.
І, здавалося б, усе добре і правильно, бо дитині однозначно краще бути у благополучній сім’ї, бачити її модель і жити за правилами повноцінного суспільства, а не інтернатівського. Але якщо в розвинених країнах процес деінституціалізації стартував у середині ХХ століття і полягав у поступовій відмові від великих дитячих закладів виховання одночасно з розвитком усиновлення, то в нас вирішили за десяток років «провернути» реформу і до 2026 року позбавитися від усіх сиротинців. Але чи поменшає неблагополучних сімей? Адже трапляються такі «родини», дивлячись на які, розумієш, що дитині все ж краще в інтернаті, ніж із тими, хто її народив. І черг на створення будинків сімейного типу в нас поки що немає. Тому про те, наскільки можливо нам відмовитися від інтернатів, «Подолянин» запитав у спеціалістів і проаналізував методи виховання на прикладі закладів сімейного типу Кам’янець-Подільського району.
ЗАМКНЕНЕ КОЛО, ЯКЕ НЕОБХІДНО РОЗІРВАТИ
– Я вже 15 років працюю у сфері захисту дітей, – розповідає директор Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Кам’янець-Подільської РДА Іван ПРАВНИК. – Щойно прийшов на роботу, написав у газеті статтю про виховання дітей у будинках сімейного типу. На публікацію одразу ж відгукнулася мешканка Гути-Чугорської, вчителька початкових класів Валентина М’ялковська. За рік вони із чоловіком Олександром Володимировичем організували такий будинок. Я часто буваю у них вдома, ми – як одна сім’я. Тому за 14 років уже можемо робити певні висновки, аналізувати, де і як дітям краще жити, які результати приносять ці методи виховання.
У нашому районі є 8 прийомних сімей, де проживають 17 діток. Загалом в одній прийомній сім’ї можуть виховуватися від однієї до чотирьох дітей. Маємо два будинки сімейного типу, в які дозволяється брати до 10 прийомних дітей. У наших проживають 15 сиріт. Для однієї такої величезної сім’ї недавно за кошти держави придбали два будинки. На кожну дитину держава щомісяця виділяє кошти – близько 4000 гривень. Підтримка від держави є, але, звісно, ідеальний варіант, коли ще батьки працюють. Згідно з державними програмами, сиротам, які не мають власного житла, його купують. За попередні три роки в нашому районі придбано 7 будинків.
Загалом у Кам’янець-Подільському районі зареєстровано 105 сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. В Орининському інтернаті, який залишився єдиний на Кам’янеччині, перебувають четверо наших діток, інші виховуються в закладах сімейного типу по всій Хмельниччині. Де є місце, туди й направляємо малечу, але лише в межах області. Поза її межами тільки одна дівчинка, яка живе в родичів.
Сироти, які виховувалися в інтернатах і закладах сімейного типу, дуже різняться. «Сімейні» не такі безпорадні. Вони спокійно почуваються в суспільстві, знають, що є певні служби, які можуть допомогти, але найголовніше – в них змалку закладено: аби добре жити – треба працювати. І коли подорослішають, мають опору – сім’ю, до якої завжди можна приїхати, зателефонувати і попросити поради.
Моя думка завжди була такою, що треба робити все можливе, аби відмовитися від інтернатів, на які,
до речі, також із бюджету виділяються значні кошти. Необхідно створити умови, аби люди, які бажають створити будинок інтернатного типу, мали державні гарантії, щоб це було їхньою професією, за яку б ішов стаж і була гідна оплата. Завдяки такому підходу, ми виховаємо людину, котра піде на роботу, сплачуватиме податки і принесе державі користь.
Інтернат не дає таких позитивних показників, як сім’ї. Діти виходять звідти непристосованими до життя, бо з дитинства знають, що їм працівники принесуть їжу і віднесуть посуд. А як її приготувати, як прибрати, як комунікувати в соціумі? Цього не знають. Часто все закінчується тим, що випускники народжують дітей, знову віддають їх в інтернат – і утворюється замкнене коло. А його треба розірвати. Бо діти повинні жити в благополучних сім’ях.
ЯКБИ ЇХ НЕ БУЛО, НЕ БУЛО Б І НАС УСІХ ТАКИХ
Чотирнадцять років тому подружжя М’ялковських із ГутиЧугорської вирішило кардинально змінити власне життя. Маючи одного рідного сина Руслана, взяли 4 діток із притулку, потім до них ще і ще. Так вийшло, що за всі ці роки мають уже 14 дітей.
Коли їх брали, Віталику було 3 рочки, Сашкові – 4, Русланові – 6. Ліля була найстаршою – восьмирічною. Але дивлюся нині на нашу Глафіру, якій недавно минуло дев’ять, то Ліля тоді мені здавалася вже дорослою. Може, тому, що ті були такі манюнькі, – згадує Валентина Василівна.
Ви запитаєте, як мені живеться з ними? Але я більше хотіла б почути, як їм живеться зі мною. Не жалкую, що зробила такий відповідальний крок у житті. Варюся у цьому соку понад 10 років і хочу це робити, хочу жити для них, заради них. Тому й повчаю часто, прагну, аби мене чули і розуміли, що я їх «не задовбую», а мені не все одно, як вони житимуть далі. Зі свого життєвого досвіду, з кумами, які тримали їх до хресту, весь час даємо певні настанови. Якось запитую в сусідки: «Надю, ти бачиш нас збоку, як це виглядає? Чи правильна наша сім’я?». Вона відповідає: «Валю, щиро тобі скажу: вони тобою так уже керують, а ти йдеш у них на поводку, але тобі це подобається!».
У нас тато дуже добрий, і мені надзвичайно пощастило з чоловіком. Він у нас, як дві мами вкупі. Коли залишається сам із ними вдома, то як мама готує їсти, а як тато – ремонтує і господарює. У нас немає розподілу на жіночу і чоловічу роботу. Треба зашити – зашиє, знає, що діти люблять їсти, що ні. Хто бутерброд із маслом, а хто без, кому ковбасу варену, а кому – суху. Доки я прасую і збираю їх до школи, він їх нагодує.
На розмову з «Подолянином» подружжя прийшло разом з одним із синів – Олександром.
– Сашко наш – військовий, гордість не лише сім’ї, а й держави, – продовжує тато. – І хоча із нашої сім’ї за документами він уже виведений, бо досяг повноліття, але коли приїжджає із Хмельницького зі служби, їде до нас. Не вештається деінде. Подобається мені в ньому, що він байдужий до алкоголю, грішми не розкидається. Коли жили разом, куди я – туди він, усе йому було цікаво. Приємно, що й нині телефонує, запитує порад, а я завжди з радістю готовий прийти на допомогу.
Сашу ми взяли в 4 роки, – продовжує мати. – Він боявся на землю стати. В інтернаті спав на двоповерховому ліжку, нагорі. Вихователі змушували їх сидіти на ліжках і не швендятися, тому він звик більше на висоті жити… Вихователі просто відбували зміну і йшли, а дітей мало чому вчили. Він прийшов до нас і не знав, що таке кошеня, як його любити, гладити, що треба поважати собаку, а не кидати в неї палицями. Зате нині наш хлопчик такий хазяйновитий. Уміє сапати, копати, косити, варити, корову доїти. Я їх вчу змалечку, кажу: «Хлопці, ви підете в зяті! І мені будуть вдячні і ваша дружина, і теща. Не тому тебе візьмуть, що ти є такий Саша, посадять під образами і молитимуться на тебе, а шануватимуть за те, що ти – господар». Ми з чоловіком маємо вищі освіти, але все життя живемо в селі, важко працюємо заради того, щоб їх підняти на ноги. Не всі ж можуть у місті жити.
Ми – подружжя освітян, напевно, тому й ставимо дітям високі планки, можливо, й зависокі. Але якщо не прагнути до кращого, то опустимося нижче від плінтуса. Тому і отримуємо гідні результати: старша дівчинка Ліля закінчила університет, магістратуру, нині має гарну роботу і сама вже допомагає проблемним сім’ям. Старший наш Руслан, рідний син, став науковцем, викладає у ПДАТУ, молодший Руслан закінчує університет у Тернополі, має пропозиції викладацької роботи.
Молодших дітей навчаю на прикладі старших. Саджу за стіл і кажу, мовляв, дивіться на наших Русланів, Лілю, Сашка. Як вони до нас приїжджають, які гарні роботи мають. Як же я люблю, коли на свята збираємося всі разом.
Сімейні свята згадує і дочка Ліля:
– Кожній дитині потрібні батьки. І я щаслива від того, що в мене вони саме такі: люблячі, справедливі,
мудрі, щирі, найкращі. Вони є нашою опорою, а в майбутньому всі ми станемо для них тією опорою і підтримкою. Я не уявляю життя по-іншому, за свій життєвий шлях завдячую батькам. Якось при гостях мама сказала, що я така донька, про яку вона мріяла. А більшої похвали мені й не треба.
У їхню родину я з рідним братом, двоюрідними братом і сестрою потрапили з притулку. До цього жили з бабусею, яка з нами всіма не справлялася. Я була найстаршою, пам’ятала свою маму, бабцю. І якщо молодші одразу адаптувалися до сім’ї, то мені тут усе було чуже. Але з роками втягнулася, прийняла їх за батьків і донині це мої мама і тато.
Їх треба було б називати вихователями, а ми – їхні вихованці. Але в нас такого не було, в нас – повноцінна багатодітна сім’я.
Завжди дивувалася і захоплювалася, скільки це треба мати сили, волі, терпіння, аби чужим дітям стати рідними. Не кожна людина здатна на таке. Тому ми всі їм дуже вдячні. Якби їх не було, не було б і нас усіх таких.
ЯК СТВОРИТИ БУДИНОК СІМЕЙНОГО ТИПУ
– Сім’я М’ялковських – позитивний приклад форми сімейного виховання. Щоправда, і в них не завжди все гладко, є певні проблеми, але вони гідно їх вирішують, – каже Іван Правник. – Але ми переконалися, що, в порівнянні з інтернатною системою, прийомна сім’я – гідна альтернатива інтернатам.
За словами Івана Григоровича, оформити будинок сімейного типу чи взяти на виховання діток не так важко. Насамперед треба мати бажання. Обов’язково пройти навчання в обласному центрі соціальних служб, сім’ї та молоді. Там систематично проводять заняття для опікунів, прийомних батьків, наставників. Потім видається сертифікат, що людина може взяти певну кількість дітей. Є, звісно, вимоги до місця та умов проживання.
– У нас існує черга на всиновлення, – продовжує співрозмовник. – Діточок до 6 років зазвичай забирають у сім’ю одразу, старші потрапляють у прийомні сім’ї. Учнів середньої та старшої школи рідко хто бере в сім’ю. Для них і запровадили інститут наставництва. Курси наставників пройшли свідомі люди з міста і району. Вони можуть приїжджати до дітей в інтернати, спілкуватися, брати на вихідні додому.
Торік в області закрили 2 інтернатні заклади, обмежили кількість дітей і в нашому Орининському. Але повністю відмовитися від них немає як, бо є питання тимчасового проживання. Якщо дитину вилучаємо із неблагополучної сім’ї, вона десь має жити, доки шукаємо для неї заклад сімейного типу. А як 5-6 діток залишаться сиротами, а таке буває, їх роз’єднувати не можна, а всіх взяти одразу мало хто може. Тому однозначно інтернати повинні залишатися, але наголошую, що лише для тимчасового проживання.