Вівторок, 09 Серпня 2022 р.
16 Квітня 2021

ПАСПОРТ У СМАРТФОНІ: ЩО ЦЕ І НАВІЩО

Україна стала першою країною в світі, яка наділила юридичною силою паспорт у смартфоні. Наприкінці березня депутати ухвалили закон, який прирівнює цифрові паспорти в додатку «Дія» до паперових чи пластикових документів. У Міністерстві цифрової трансформації запевняють, що з е-пас­портами можна буде подорожувати Україною, забирати посилки, оформляти довідки в ЦНАПах та багато іншого. Як це працюватиме, і чи всім буде доступна така послуга? Інформацію зібрав Центр громадського моніторингу та контролю.

ЩО ТАКЕ ЦИФРОВИЙ ПАСПОРТ?

Відповідно до ухваленого закону, е-пас­порт – це електронне відображення інформації, що міститься в паспорті громадянина України у формі картки або у закордонному біометричному паспорті. Е-паспорт має також інформацію про місце проживання та ідентифікаційний код громадянина.
Користуватися е-паспортом можна за допомогою мобільного додатка «Дія». Для цього потрібно завантажити додаток із App Store або Play Market на свій те­лефон та авторизуватися через BankID.
У Міністерстві цифрової трансформації наголошують, що жодних сканів документів завантажувати в додаток не потрібно. «Дія» автоматично підтягує інформацію із демографічного реєстру.
Кожен е-паспорт має унікальний QR-, штрих- і цифровий коди, які використовуються для верифікації документа. Щоб перевірити дійсність документа, інший користувач «Дії» просто сканує код за допомогою власного смартфону чи планшета.

Електронний паспорт не є ні скріншотом, ні копією фізичного паспорта. Це інформація, яка відображається з реєстру. Якщо клікнути на eID, він «перевернеться», і на його «зворотному боці» ви побачите QR-код. При перевірці документа з цього QR-коду звернення йде до реєстру, а потім людина, яка запросила ваші дані, отримує повідомлення на свою «Дію». Після цього в «Дії» на його смартфоні відкриється перевірений документ. Якщо дані запитувала компанія, то вони з’являться в її системі, – пояснив керівник із розвитку електронних послуг у Мінцифрі Мстислав Банік.
Варто зауважити, що цифровий пас­порт доступний лише для власників ID-картки. Ті, хто має паспорт-книжечку, такою функцією скористатися не зможуть. Те ж саме стосується закордонного паспорта, е-формат зможуть використовувати лише власники біометричного документа.

ДЕ КОРИСТУВАТИСЯ Е-ПАСПОРТОМ?

В уряді запевняють: коли закон запрацює, то державні органи не матимуть права вимагати паперові документи у власників цифрових паспортів.
Україна – перша країна у світі, яка запустила цифрові паспорти та законодавчо прирівняла їх до звичайних документів,наголосив віцепрем’єр-міністр із цифрової трансформації Михайло Федоров. – Користувачі «Дії» більше не стикатимуться з ситуаціями, коли цифровий паспорт не прий­мають.
За словами Федорова, більше як 100 партнерів приймають цифрові документи в «Дії». Зокрема, серед держустанов це Кабмін, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Міністерство інфраструктури України, Міністерство молоді та спорту, Державна інспекція ядерного регулювання України, Державна служба статистики України, Запорізька обласна державна адміністрація, Полтавська обласна державна адміністрація, Харківська обласна державна адміністрація.
Крім того, до цифрових документів готові деякі банки, платіжні системи, суди і Центри надання адміністративних послуг. Документи в «Дії» приймає низка готелів, продуктових магазинів і супермаркетів, поштові компанії, музеї та розважальні заклади. Цифровим паспортом можна буде скористатися під час купівлі автобусних, залізничних та авіаквитків по Україні.
Повний список установ та закладів, які є партнерами «Дії», можна знайти на сайті Міністерства та Комітету цифрової інформації (thedigital.gov.ua).

ЦИФРОВИЙ ПАСПОРТ І БЕЗПЕКА

В уряді переконані, що використання цифрових документів буде безпечним для українців. Керівник із розвитку елект­ронних послуг у Міністерстві цифрової трансформації Мстислав Банік стверджує, що підробити е-паспорти неможливо.
За його словами, захищає документи додаток «Дія». Навіть якщо хтось створить схожий сторонній додаток, то особисті дані громадян до нього не потрап­лять. Адже урядовий додаток бере інформацію безпосередньо з реєстрів Державної міграційної служби України. Фейковий додаток просто не матиме доступу до цих даних.
Водночас експерти з кібербезпеки не настільки впевнені у захищеності е-пас­портів. У громадській організації «Україн­ський Кіберальянс» зауважують, що інформацію з урядового додатка можна викрасти, як з будь-якого іншого. Приміром, навіть такі гіганти, як Facebook чи Telegram, постійно потрапляють у скандали із витоком персональних даних.
Також експерти звертають увагу на небезпеку використання звичайних телефонів для доступу до такої важливої інформації. Якщо для MobileID (електрон­ного цифрового підпису на смартфоні) передбачена спеціальна захищена Sim-­картка, то для цифрового паспорта цього немає. Тож власнику е-документів слід бути дуже обачним, щоб не втратити свого телефону.
Наразі закон про цифрові паспорти очікує підпису президента. Якщо гла­ва держави не ветує проєкт, то вже з 23 серпня паспорти в мобільному прийматимуть нарівні з фізичними доку­ментами.

Центр громадського моніторингу та контролю.