Неділя, 14 Серпня 2022 р.
30 Липня 2021

МАЛО НЕ ЗАЛИШИВСЯ БЕЗ СПАДЩИНИ

Клієнт Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги не знав, що мати заповіла йому спадщину. Коли чоловікові стало відомо про існування заповіту, строк прийняття спадщини вже минув. Подовжити термін допоміг призначений у місцевому центрі адвокат.

Клієнт розповів, що через про­пущені строки нотаріус відмовив йому у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті матері. Щоби встановити додатковий термін, довелося звертатися до суду.
Позовну заяву підготував адвокат Степан БІЛОСЕВИЧ, кот­рого призначили в Кам’янець-­По­дільському місцевому ЦНБВПД. Для обгрунтування позовних вимог адвокат зазначив, що його клієнт не знав про існування заповіту, тому й не звертався до нотаріуса раніше. Крім того, на день смерті й на час відкриття спадщини зі спадкодавицею ніхто не мешкав, інших спадкоємців за законом немає.

Справу прокоментував адвокат Степан Білосевич:
– Відповідно до статей 1223, 1233 Цивільного кодексу України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок її смерті. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Згідно зі статтею 1269 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття. Закон зобов’язує спадкоємця, котрий постійно не проживав зі спадкодавцем, за шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Якщо спадкоємець протягом встановленого терміну не подав заяви про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її, йдеться у статті 1272 Цивільного кодексу України.
Згідно із частиною третьою стат­ті 1272 Цивільного кодексу України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прий­няття спадщини з поважної причини, суд може встановити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті, поважними причинами пропуску для прийняття спадщини є причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Розглянувши вищезазначе­-ну справу, суд визнав, що незнання про наявність заповіту є поважною причиною, через яку позивач пропустив строк прий­няття спадщини. Відтак своїм рішенням задовольнив позов і визначив додатковий строк – три місяці – для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері.
Правила частини третьої стат­ті 1272 Цивільного кодексу України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви та ці обставини визнані судом поважними.

Поважними причинами пропуску строку визначаються, зокрема:
• тривала хвороба спадкоємців;
• велика відстань між місцем постійного проживання спад­коємців і місцем знаходження спадкового майна;
• складні умови праці, зокрема, пов’язані з тривалими від­рядженнями, в тому числі закордонними;
• перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних сил України;
• необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Ганна ПЕТРИК,
заступник начальника відділу правопросвітництва
та надання безоплатної правової допомоги.