Вівторок, 24 Травня 2022 р.
25 Лютого 2022

ВТОРГНЕННЯ

Сподівання, котрі жевріли в серці кожного із нас про те, що повномасштабного наступу на територію України країною-агресором РФ таки не буде, цієї ночі не справдилися. 24 лютого, о 5 ранку, збройні сили РФ розпочали інтенсивні обстріли наших підрозділів на сході, а також завдали ракетно-бомбових ударів по аеродромах в Борисполі, Озерному, Кульбакіному, Чугуєві, Краматорську, Чорнобаївці, а також по військових об’єктах ЗСУ. Водночас агресор розпочав артилерійські обстріли території та населених пунктів України вздовж державного кордону. Фактично всі регіони України охопила війна. Аж на її 9 році Україна нарешті розірвала дипломатичні відносини з Росією і звернулася до всього світу – не стояти осторонь. Ситуація змінюється настільки блискавично, що акцентуємося лише на подіях 24 лютого, за станом на 16.00.

Надзвичайний стан, який ввели пізно ввечері 23 лютого на всій території України, близько сьомої ранку змінили на воєнний. На Хмельниччині внаслідок артобстрілу зайнялися склади ПММ військової частини у м.Старокостянтинів, а у Хмельницькому по­шкоджено злітну смугу військового аеродрому.
На жаль, маємо і перші втрати, і вимірюються вони вже десятками. Серед загиблих і троє наших земляків.

СТАВАЙТЕ НА ЗАХИСТ!

Разом із тим лунають заклики до чоловіків, котрі вміють тримати зброю в руках, стати на захист власних регіонів і поповнити лави тероборони. Міністр оборони України Олексій РЕЗНІКОВ зазначив, що зробити це можна за спрощеною процедурою. Необхідний лише паспорт, а зброю патріотам видаватимуть на місцях. Нацполіція офіційно пові­домила, що видаватиме зброю ветеранам органів внутрішніх справ. Наразі в Кам’янці-Подільському активно формується батальйон тероборони. Також 24 лютого начальник Кам’янець-­Подільського РТЦК та СП полковник Володимир ВОЗНИЙ видав наказ про проведення мобілізації людських і транспортних ресурсів.
Кам’янець-Подільському РТЦК та СП і підпорядкованим відділам у взаємодії з місцевою адміністрацією та органами держ­влади із залученням виконкомів місцевих рад, підприємств, установ, організацій, навчальних закладів, житлово-експлуатаційних організацій організувати і забезпечити:
• своєчасне оповіщення військовозобов’язаних, які призиваються на військову службу під час мобілізації, в особливий період, або викликаються до РТЦК та СП і підпорядкованих відділів, постачальників транспортних засобів і техніки нацекономіки, яка залучається для забезпечення потреб ЗСУ та інших військових формувань;
• увільнення військовозобов’язаних, які призиваються на військову службу, від виконання обов’язків із виплатою їм зарплати, збереженням місця роботи;
• явку військовозобов’язаних на збірні пункти або у військові частини в терміни та за адресами, вказаними у мобілізаційних розпорядженнях, персональних повістках;
• доставку та передачу ТЗ і техніки у термін, в обсягах та за адресами, визначеними у зведених нарядах;
• роботу військово-лікарських комісій і проведення поглибленого медогляду громадян, які призиваються на військову службу;
• роботу системи оповіщення, збору та поставки ресурсів;
• охорону громадського порядку;
• дотримання законодавства з питань соціального та правового захисту військовослужбовців і членів їхніх сімей;
• розшук громадян, які ухиляють­ся від виконання військового обо­в’язку;
• постійне інформування населення про хід призову громадян на військову службу;
• залучення громадських і волонтерських організацій щодо надання допомоги у проведенні призову громадян.
Поки що йдеться про громадян, зарахованих до оперативного резерву. Але вчора президент України Володимир ЗЕ­ЛЕНСЬКИЙ вніс до ВРУ законопроєкт про загальну мобілізацію. Відбувається вона в 4 етапи:
– перша черга оперативного резерву – колишні військовослужбовці до 40 років, які мають бойовий досвід та відслужили в армії під час однієї з попередніх хвиль мобілі­зації;
– друга черга – військовослужбов­ці, що проходили службу до 2014 р.;
– мобілізаційний резерв – війсь­ковозобов’язані, які закінчили військові кафедри вишів як офіцери запасу і не призивалися під час попередніх мобілізаційних хвиль;
– громадський резерв – решта громадян, які не мають вікових і фізичних обмежень щодо призову на військову службу та можуть бути залучені для комплектування ЗСУ й інших військових формувань винятково в особливий період (застосовується у випадку найгіршого сценарію повномасштабної війни).

ПРАЦЮЄ ОПЕРШТАБ

Попри звернення керівництва держави з проханням зберігати спокій, уже вранці в Кам’янці не можна було доступитися до банкоматів, аптек, АЗС. Там у дов­железні черги вишикувалися сотні кам’янчан. Велелюдно було і біля банків, де не встигали привозити гроші, як їх одразу ж знімали з карток і рахунків. Ка­м’янчани, які телефонували до редакції, розповідали, що на деякі продукти на ринку, а також на пальне ціни поповзли догори. Всі навчальні заклади перейшли в дистанційний режим навчання.
О 14.00 брифінг скликала влада, звернувшись до кам’янчан зберігати спокій, не панікувати, не створювати черг біля АЗС і банкоматів. Міський голова та керівник штабу з надзвичайних ситуацій Михайло ПОСІТКО закцентувався на головному:
– У посиленому режимі працює оперативний штаб. Посилено пат­рулювання вулиць, а всі об’єкти інф­раструктури під охороною. Розгорнуто батальйон тероборони, затверджений План поводження всіх установ, організацій, підприємств у цій ситуації. Щоб записатися до тероборони, звертатися до військкомату (097-626-30-70, військовий комісар Володимир Возний). Усі служби мають чіткі інструкції. Передбачено утворення резервів пально-мастильних матеріалів, продуктів харчування, медикаментів. Відкриті всі укриття. Якщо почуєте сирену, просимо ввімкнути радіо та почути чіткі інструкції. У разі вказівок, після сирени взяти тривожну валізку з аптечкою, водою, документами та спуститися в найближче укриття – підвал. Із питань укриттів звертайтеся до своїх ОСББ та управлінських компаній: «Житловик» – 3-14-21, 3-43-08, 067-35-82-074; «Добробут» – 3-46-90, 3-47-30, 097-625-49-62; «Господар» – 4-16-19. 4-16-13, 096-156-04-35, директор: 096-89-255-45; «Південь» – 3-91-10, 068-76-73-486.
Створено два пункти прийому волонтерської допомоги: на І поверсі департаменту соцзахисту, (097-478-78-07) та в «Турботі» (067-368-99-50). 3 питань біженців звертайтеся до департаменту соцзахисту – Тетяна Заянчуковська (067-250-55-46). Працює оперативна служба 15-05 або 068-777-15-05.
Здати кров можна в міському відділенні трансфузіології (Тімі­рязє­ва, 116, цілодобовий тел.: 7-60-49).
Із 25 лютого всі ліфти можуть бути переведені в режим денної роботи, про що буде оголошення.
Громадський транспорт курсує в штатному режимі, правда, можливий збільшений інтервал між рей­сами. Комунальний транспорт задіяний для перевезення військових. Вказівок про запровадження ко­мендантської години наразі немає.
Начальник управління з питань НС і ЦЗН Юрій КРИЛОВ додав, що місто не евакуюється, а прийматиме переселенців.
Із розумінням водіїв просять поставитися до перевірки документів і транспортних засобів.
А також закликають містян звертати увагу на підозрілих осіб. Насамперед мають насторожити чоловіки з військовою виправкою, осанкою і червоними елементами на одязі, які пересуватимуться по 2-4 особи. Про незнайомих підозрілих осіб та про різні диверсійні факти телефонувати на 102 або 6-45-85 (черговий поліції).
Депутат міськради та власник ТМ «Вікно Плюс» Сергій ВЕДЕРНІКОВ закликав бізнес об’єд­натися і підставити плече військовим та міській владі, створивши спецфонд, куди першим готовий внести 100 тис.грн. А ще закликав представників бізнесу не нагрівати рук на війні, не підвищувати цін на продукти, речі першої необхідності та пальне. Емоційно звернувся і до росіян на зрозумілій для них мові, зазначивши, що їхня розвідка в ютубі все побачить:
– Хочу обратиться к ребятам, которые сегодня садятся за штурмовые самолеты, бомбардировщики, которые сидят за пультами ракет. Ребята, сегодня вы обстреливаете наши дома, сегодня вы обстреливаете наших детей, матерей и жен. Завтра это все может прилететь в ваши семьи, в ваши дома. Да, сегодня сила на вашей стороне, но на нашей – правда! Подумайте перед тем, как выполнять преступные приказы своего главнокомандующего, сошедшего с ума. От­вечать придется вам! Мы, украинский народ, не сдадимся! Если вы пойдете на нас такой войной, мы оставим вам разрушенные города, заводы, но с каждого куста, с каждого дерева в вас будут стрелять. Мы не сдадим свою землю и не отдадим вам. Помните, ответка придет. Подумайте хорошо, нажимая сегодня на спусковой крючок против нас!

ТРАНСПОРТ КУРСУЄ, А ОСЬ ПОШТА НЕ ПРАЦЮЄ

Як прокоментував начальник Кам’янець-Подільської автостанції Володимир БАЛЛА, вокзал працює в штатному режимі. Розпоряджень відмінити рейси не надходило. У звичному режимі курсують сільські автобуси та в межах сусідніх областей. Не відмінено поки і рейсові автобуси за кордон. Правда, наразі не їдуть автобуси до Харкова, Новограда-Волинського, Києва.
За інформацією начальниці Кам’янець-Подільського залізничного вокзалу Олени ВОЙЦЕХІВСЬКОЇ, вокзал працює в звичайному режимі. Правда, вчора через погану роботу супутникового інтернету на вокзалі не мож­на було ні продати, ні здати квит­ки, ні отримати інформацію.
Під час війни, як з’ясувалося, всі відділення пошти в місті – на замку. Директорка Кам’янець-­Подільського відділення ЦПЗ №2 Наталія ПОГОРЕВИЧ у комен­тарі «Подолянину» зазначила:
– Від 24 лютого газети ми не доставляли. Це розпорядження гендиректора Укрпошти. Всі відділення зачинені. Що буде завтра, не можемо сказати, бо ситуація змінюється щохвилини. Щойно буде вказівка, доставлятимемо газети і у вихідні, і в нічний час.
Попри черги біля банкоматів, правління Нацбанку України офіційно повідомило, що банківська система продовжує працювати, щоправда, обмежене зняття готівки з рахунку клієнта в обсязі 100 тис. грн у день (не враховуючи виплати заробітної плати та соцвиплат) та введено мораторій на здійснення транс­кордонних валютних платежів.

СІЮТЬ ПАНІКУ І ШИРЯТЬ ФЕЙКИ

Україна не лише переживає наступ і артобстріли, в активній фазі – й інформаційна війна.
Соцмережами «гуляли» низка фейкових наказів. Начебто університети мають скласти списки військовозобов’язаних студентів, забезпечити їх явку до військкоматів та звільнити студентські гуртожитки для війсь­ковослужбовців.
Кам’янецькі військові на своїх сторінках у соцмережах повідомили, що ворог почав надсилати на їхні мобільні повідомлення із закликом залишити бойові позиції та зрадити країну. Однак та­кі меседжи викликають у наших захисників лише усмішку, адже їх не залякати в такий спосіб!
Уранці 24 лютого на сторінці сайту «5 канал» з’явилася інформація про злам їхньої сторінки росіянами.
Тож чиновники закликають громадян черпати інформацію лише з офіційних джерел і державних каналів.

ЩО ТАКЕ ВОЄННИЙ СТАН?

Воєнний стан передбачає надання органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози. Військове командування разом із військовими адміністраціями можуть:
• встановити (посилювати) захист важливих об’єктів, зокрема, державного значення та тих, які забезпечують життєдіяльність населення;
• запроваджувати трудову повинність для працездатних осіб;
• використовувати потужності та трудові ресурси підприємств, установ і організацій усіх форм власності для потреб оборони;
• примусово відчужувати майно, що перебуває у приватній або комунальній власності, вилучати майно держпідприємств, державних господарських об’єднань для потреб держави;
• запроваджувати комендантську годину (заборону перебування в певний період доби на вулицях та в інших громадських місцях без спецперепусток і посвідчень), а також вста­новлювати спецрежим світломаскування;
• встановлювати особливий режим в’їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів;
• перевіряти документи в осіб, а в разі потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян, за винятком обмежень, встановлених Конституцією України;
• забороняти проведення мирних зборів, мітингів, походів і демонстрацій, інших масових заходів;
• порушувати питання про заборону діяльності політичних партій, громадських об’єднань, якщо вона спрямована на ліквідацію незалежності України;
• встановлювати заборону або обмеження на вибір місця перебування чи місця проживання осіб на території, на якій діє воєнний стан;
• регулювати роботу постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг, поліграфічних підприємств, видавництв, телерадіо­організацій, телерадіоцентрів та інших підприємств, установ, організацій і закладів культури та ЗМІ; забороняти роботу приймально-передавальних радіостанцій особистого і колективного користування та передачу інформації через комп’ютерні мережі;
• у разі порушення вимог або невиконання заходів правового режиму воєнного стану, вилучати у підприємств, установ і організацій усіх форм власності, окремих громадян електронне комунікаційне обладнання, телевізійну, відео- і аудіоапаратуру, комп’ютери, а також, у разі потреби, інші технічні засоби зв’язку;
• забороняти торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними та отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, вироб­леними на спиртовій основі;
• встановлювати для фізичних і юридичних осіб військово-квартирну повинність із розквартирування військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів, особового складу служби цивільного захисту, евакуйованого населення та розміщення військових частин, підрозділів і установ;
• проводити евакуацію населення, якщо виникає загроза його життю або здоров’ю, а також матеріальних і культурних цінностей, якщо виникає загроза їх пошкодження або знищення;
• запроваджувати в разі необхідності нормоване забезпечення населення основними продовольчими і непродовольчими товарами;
• вживати додаткових заходів щодо посилення охорони державної таємниці.

СПОКІЙ – НАША ЗБРОЯ!

Головне завдання ворога – по­сіяти паніку, дестабілізувати ситуацію та вибити в українців землю з-під ніг. Завадити загарбнику може кожен із нас, зберігаючи спокій, тримаючи голову світлою, а серце – гарячим.
А для цього слід дотримуватися правил поведінки в умовах надзвичайної ситуації воєнного характеру:
• зберігати особистий спокій, не реагувати на провокації;
• не сповіщати про свої майбутні дії (плани) малознайомих людей, а також знайомих із ненадійною репутацією;
• завжди мати при собі документ (паспорт), що засвідчує особу, відомості про групу крові своєї та близьких родичів, можливі проблеми зі здоров’ям (алергію на медичні препарати тощо);
• знати місце розташування захисних споруд цивільної оборони поблизу місця проживання, роботи, місцях частого відвідування (магазини, базар, дорога до роботи, медичні заклади тощо). Без необхідності старатися якнайменше знаходитися поза місцем проживання, роботи та в малознайомих місцях;
• при виході із приміщень, пересуванні сходинами багатоповерхівок або до споруди цивільної оборони (сховища) дотримуватися правила правої руки (як при русі автомобільного транспорту) з метою уникнення тисняви. Пропускати вперед та надавати допомогу жінкам, дітям, престарілим людям та інвалідам, що значно скоротить терміни зайняття укриття;
• уникати місць скупчення людей;
• не вступати в суперечки з незнайомими людьми, уникати можливих провокацій;
• у разі отримання будь-якої інформації від органів державної влади про можливу небезпеку або заходи щодо підвищення безпеки, передати її іншим людям (за місцем проживання, роботи тощо);
• при появі озброєних людей, військової техніки, заворушень негайно покидати цей район;
• посилювати увагу і за можливості також залишити цей район, у разі появи засобів масової інформації сторони-агресора;
• побачивши осіб, які орієнтуються на місцевості, розмовляють з акцентом, не характерна зовнішність, протиправні та провокативні дії, проведення незрозумілих робіт тощо) негайно інформувати органи правопорядку, місцевої влади, військових;
• у разі потрапляння в район обстрілу, сховатись у найближчу захисну споруду цивільної оборони, сховище (укриття). У разі відсутності пристосованих сховищ, для укриття використовувати нерівності рельєфу (канави, окопи, заглиблення від вибухів тощо). У разі раптового обстрілу та відсутності поблизу споруд цивільного захисту, сховища і укриття лягти на землю головою в сторону, протилежну вибухам. Голову прикрити руками (за наявності, для прикриття голови використовувати валізу або інші речі). Не виходьте з укриття до кінця обстрілу;
• надавати першу допомогу іншим людям у разі їх поранення. Викликати швидку допомогу, представників ДСНС України, органів правопорядку, за необхідності військових;
• у разі, якщо ви стали свідком поранення або смерті людей, протиправних до них дій (арешт, викрадення, побиття тощо), постаратися з’ясу­вати та зберегти якнайбільше ін­формації про них та обставини події для надання допомоги, пошуку, встановлення особи тощо. Необхідно пам’ятати, що близькі люди також можуть опинитись у скрутному становищі й будуть потребувати допомоги.