Четвер, 11 Серпня 2022 р.
30 Червня 2022

IСТОРИЧНА ВІХА: УКРАЇНА – КАНДИДАТКА НА ЧЛЕНСТВО В ЄС

На саміті Європейської Ради 23 червня лідери країн Євросоюзу ухвалили історичне для нас рішення – Україна отримала статус кандидатки на вступ до Євросоюзу.

ПЕРШІ КРОКИ В ЄВРОПЕЙСЬКОМУ НАПРЯМКУ

Перші кроки до євроінтеграції Україна зробила ще 1994 року, коли підписала угоду про партнерство і співробітництво. Аж через 15 років вона стала учасницею ініціативи ЄС «Східне партнерство». А 2012 року заявила про намір підписати Угоду про асоціацію з ЄС. Але наприкінці 2013 року тодішній президент України Янукович відмовився підписати Угоду, повернувши зовнішьополітичний важіль назад до Москви. Як наслідок, спалахнув Євромайдан, який переріс у Революцію Гідності. Янукович утік, а рф окупувала Крим і час­тину Луганської та Донецької областей. І це лише посилило бажання українців бути частиною європейської спільноти. У березні 2014 року тодішній прем’єр-міністр Арсеній Яценюк підписав політичну частину Угоди про асоціацію з ЄС, а в червні 2014-го Петро Порошенко як президент України підписав економічну її частину. Із 1 січня 2016 року між Україною і ЄС запрацювала поглиб­лена та всеохопна зона вільної торгівлі. У результаті ціла низка українських виробників почали експортувати товари до ЄС без мита.
Наступним євроінтеграційним кро­ком стало запровадження безвізо­вого режиму з ЄС у червні 2017 року. Українські туристи отримали можливість вільно подорожувати до країн Шенгенської зони.
У лютому 2019 року стратегічний курс України на набуття членства в Європейському Союзі було закріплено в Конституції України. Влада розпочала багато реформ, щоб відповідати критеріям членства, однак з європейського боку процес прискорився лише після повномасштабного вторгнення росії в Україну. 28 лютого 2022 року Україна подала заявку на членство в ЄС, а вже в червні Єврокомісія офіційно підтримала прагнення українців.
Після Єврокомісії за кандидатство України проголосував Європарламент, а потім – і Європейська Рада. Разом із Україною статус кандидатки отримала Молдова.

ВІД КАНДИДАТА – ДО ПОВНОЦІННОГО ЧЛЕНА

Статус «кандидата на вступ» не означає автоматичний перехід до членства в Євросоюзі. Щоб стати членом ЄС, Україна повинна провести ще багато реформ. Лише після того, як українське законодавство відповідатиме європейським критеріям, країни Євро­союзу зможуть проголосувати за нового члена. Схвалення необ­хідно отримати від усіх 27 країн блоку.
Наразі Україна повинна втілити 7 блоків реформ, а саме: сформувати Конституційний суд відповідно до рекомендацій Венеційської комісії, реформувати Вищу раду правосуддя та оновити Вищу кваліфікаційну комісію суддів України, посилити боротьбу з корупцією та призначити нових керівників Спеціальної антикорупційної прокуратури та Національного антикорупційного бюро, поглибити протидію відмиванню коштів, втілити антиолігархічний закон, узгодити аудіовізуальне законодавство з європейським та завершити реформу законодавства щодо нацменшин.
Як повідомила віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина, в парламенті вже зареєстровані 80 законопроєктів «євроінтеграційного портфеля». До кінця року ВРУ планує розглянути 30 проєктів у межах євроінтеграції.
Більшість експертів вважають, що Україні знадобляться щонайменше 5 років, щоб підготуватися до вступу в ЄС.

ПЕРЕВАГИ КАНДИДАТСЬКОГО СТАТУСУ

Офіційний статус країни-кандидатки відкриває для України широкий спектр можливостей у політичному та економічному вимірах.
– Рух до ЄС дозволить модернізувати нашу державу, і ми зацікавлені зробити всі зміни якнайшвидше. Україна – це Європа, і невдовзі Украї­на буде членом Європейського Союзу, – написав прем’єр-міністр Денис Шмигаль на своїй сторінці у Facebook і зазначив цілу низку переваг, які надає Україні новий статус. – Перше – це супровід Єврокомісією реформ в Україні. Ми отримаємо доступ до різноманітних програм та ініціатив ЄС. Крім того, Україна як країна-кандидат «матиме ширші можливості для того, щоб її голос був почутий під час формування політик ЄС».
Україна також зможе користуватися фінансовою допомогою ЄС для країн, які готуються до вступу. Це можуть бути гранти, інвестиції або технічна допомога.
Крім того, зі статусом кандидата наша держава зможе отримати набагато більше інвестицій, оскільки матиме стабільніші та захищеніші умови. Однак говорити про це можна лише після перемоги над росією.
Водночас, на думку експертів, статус кандидата посилить наші позиції на майбутніх перемовинах щодо припинення війни і допоможе залучити більше європейських коштів на повоєнну відбудову.

За інформацією Центру громадського моніторингу та контролю.