ЗАВЖДИ І ВСЮДИ БУВ У АВАНГАРДІ
…Поглянь, хлопчику наш, літо вирує! Веселкою цвітуть квіти, а твій цвіт зів’яв. Зійшлися до нашого двору з усіх усюд люди. Квітами дорогу встелили. Ту, якою ти ще з дитинства ходив. Ту, якою понесуть тебе в дім вічного спокою. Ти ж так любив природу, ти так її захищав… Сину-сину! Скажи, як нам далі жити… Прощавай, наш рідненький Янголе!..
Гіркими сльозами вмивається родина Квапиша Максима Віталійовича – Героя, який до останнього подиху боровся за вільну, незалежну Україну. Йому було лише двадцять два роки, але він віддав своє життя, свою силу і відвагу до краплі, щоб із пожежі встала знедолена країна.
Війна закінчиться, та не заростуть стежки до могил тих, хто чесно виконав свій воїнський обов’язок, не порушив присяги, не зрадив друзів. Єдине, чого не зміг, – повернутися додому живим.
Невимовний і пекучий біль. Уперте небажання вірити і прийняти це.
Максиме, мені завжди здавалося, що в житті Тебе супроводжує якась особлива щаслива зірка. Можливо, таке враження складалося через Твою неймовірну впевненість у правильності своїх принципів, поглядів, по-хорошому вперту відданість своїм ідеалам.
Іноді з Тобою було непросто… Це нормально. Не може бути легко, коли маєш справу з таким сильним і незалежним характером. У тому сталевому характері була одна парадоксальна особливість… Твоя іронічна і якась така добра усмішка, яка не залишала жодних шансів, окрім як усміхнутися у відповідь.
Ще два місяці тому я з такою гордістю читав статтю про Твої подвиги, був радий, що випала нагода поговорити з Тобою. І десь в душі, слухаючи Твій бадьорий і, як завжди, впевнений голос, міцнішала моя віра, що Твій Ангел-охоронець Тебе пильно береже. Не вберіг…
Ти був прекрасною Людиною! Справжнім Героєм! Прикладом патріотичності та любові до своєї Батьківщини. Спочивай із миром, Воїне! – посмертно звертається до свого колишнього студента директор індустріального коледжу Сергій Никифорчин.
Максим загинув 26 травня 2022 р. на Запорізькому напрямку. Там, де розкинулося Гуляйполе, і де українські сили не дають російській армії просунутися на північ, щоб відрізати Донбас від решти країни.
Останній бій Максима – це люта схватка з ворогом із використанням стрілецької зброї. Загін Максима (позивний «Булінь») штурмував російські позиції автоматними чергами на коротких дистанціях. Максим був у перших рядах під час вогневого контакту. В результаті бою ворожі позиції були взяті, всіх росіян знищено. Воїн встиг вбити одного з окупантів, а потім і сам отримав декілька смертельних куль у тіло й голову.
Народився Герой у травні 2000 року в прекрасній інтелігентній родині в місті Кам’янці-Подільському. Сім’я, церква та школа формували його самобутнє національно-патріотичне обличчя, виховуючи на звичаях та обрядах української історії, власної глибоко віруючої християнської родини.
Школа, уроки історії, права та громадянської освіти по-особливому сприймалися небайдужим школярем. Активно формуючи свою національну самосвідомість, легко знаходив однодумців серед шкільної та міської підліткових груп.
– Патріотичне виховання підростаючого покоління завжди було одним із найважливіших завдань на уроках історії, адже дитинство і юність – найблагодатніша пора для формування любові до Батьківщини. Невід’ємною частиною виховання Максима громадянином-патріотом стали години спілкування і шкільні виховні заходи, що були спрямовані на розвиток особистості, яка цінить свою Батьківщину та її люд, – пригадує вчителька історії СЗОШ №5 Людмила Воронюк.
Маковим зерном впадали у свідомість учня всі патріотичні настанови його вчителів та вихователів, і 2013 року, під час Революції Гідності, семикласник Максим Квапиш приніс до школи бронежилет, каску та свій патріотичний дух. Він демонстрував школярам цю екіпіровку військових, вміння користуватися нею з проникливим бажанням діяти на користь загального благополуччя. Незабаром, саме в дні масової розправи над Героями Небесної Сотні, Максим разом з однокласником Артуром Костецьким та іншими юнаками-патріотами перед школою вигукували невмируще з часів Т.Шевченка гасло «Слава Україні!», а школярі відчиняли вікна і відповідали: «Героям слава!».
Однокласники згадують Максима:
«Одним словом, Вундеркінд! Я з упевненістю можу сказати, що він був найталановитішим учнем у нашій школі, дуже цікавим співбесідником! Максончик… Веселий, талановитий, спортивний, без шкідливих звичок, ідейний, він дуже любив свою землю і показував своїми вчинками приклад, яким має бути справжній українець. Важко усвідомлювати, що Україна втратила ТАКОГО захисника».
«Не можу знайти сили, щоб описати, якою Максим був людиною. Скажу, що він – геній нашого часу!».
«Максим був одним із найкращих хлопців, яких я коли-небудь зустрічав. Повний енергії та позитиву. Такий могутній та сильний молодий чоловік, я багато чого в нього навчився! Нам тебе дуже не вистачає».
«Познайомилась із Максимом на туризмі, він був капітаном, розробляв тактики, орієнтував команду, вигадував щось нове. Був не тільки двигуном команди, а й її серцем. Разом із Максимом я виконала перший дорослий розряд зі спортивного туризму. Максим обожнював походи, особливо історичні. Це людина, яка надихає. Людина, з якої потрібно брати приклад, в якій зібрались усі найкращі якості. Він – втілення сильного, хороброго, вольового українського духу».
Загартувавши свій український характер – доброту, відвертість, гідність, співчуття та благородство, дослухався до настанов священників і навчався духовним законам, милосердю й жертовності. Паралельно поза церквою – політиці. Він був звичайною людиною, сам не пішов у політику, але оцінював її помилки і прагнув силою власного духу змінити, зберігаючи в свідомості образи героїв-патріотів минулого: Богдана Хмельницького, Семена Палія, Івана Мазепи, Пилипа Орлика, Степана Бандери, Романа Шухевича…
Кожен діяч, що наближав цей день, – від козацьких полководців до Героїв Небесної Сотні та воїнів, які полягли в нинішній боротьбі з російським агресором, належить до національного пантеону героїв. Твердо вірив (і навчав цієї віри інших), що історія України – аж ніяк не історія поразок. Це історія Великої Національної Перемоги.
Незабаром Максим Квапиш – голова Київського осередку ГО «Авангард Культурна Спілка». Опікується питаннями участі громадських організацій у збереженні довкілля, розширення і вдосконалення природоохоронної мережі країни та сталим розвитком природно-заповідних об’єктів України. Проводить пресконференцію на тему: «Зволікання з прийняттям указів про створення нових та розширення наявних об’єктів природно-заповідного фонду України».
Максим відноситься до молодого покоління військових авангардистів України. «Пишаюся тим, що голови не опускав, на коліна не ставав, не ховався за спини», – каже батько.
А під час виконання завдань із захисту Києва, перебуваючи в територіальній обороні «Азов», під мінометною дуеллю російських та українських військ, виконував важливе бойове завдання і, маючи прострелену ногу з «калаша» калібром 5,45, зумів відступити з групою своїм ходом, навіть пройшов убрід невелику річку. Незабаром побратими по службі доставили пораненого Максима в госпіталь, де його прооперували і дістали осколки роздробленої кулі. Від госпіталізації відмовився і повернувся в стрій.
Територіальна оборона «Азов» – це не звичайна територіальна оборона і не полк Національної гвардії «Азов», який тримав героїчну оборону Маріуполя, це бойовий полк, включений до системи Нацгвардії України. Виник «Азов» як батальйон, котрий заснував 2014 року в перші дні війни Андрій Білецький – лідер організації «Патріот України», націоналіст, політв’язень режиму Януковича. «Азовці» активно займалися військовою підготовкою і до початку російського широкомасштабного вторгнення стали одним із найбоєздатніших підрозділів українських силових структур. Кремлівська пропаганда та риторика називає їх «неонацистською структурою». Це – прихильники ідей українського націоналізму, ідеї повноцінної могутньої Української держави, які прагнуть побудувати сильну Українську державу.
У перший день війни Максим, маючи бойовий інстинкт, пішов воювати, бо він – Людина війни. Від 24 лютого брав участь майже в усіх бойових операціях, де були присутні бійці «АКС», і безпосередньо долучався до планування завдань. Воїн-активіст до війни регулярно влаштовував походи місцями героїчної історії України, проводив широку організаційну роботу, силові акції проти проросійських сил та інших ворогів України, перекладав книжки, виховував бійців…
Наш кам’янчанин-Герой залишиться в пам’яті як наставник та позитивний друг, який не лише захоплювався подорожами, але й був Людиною з активною громадянською позицією. Волонтер, для соратників-побратимів – надійний товариш; для українців – захисник свободи і незалежності держави, який виконував надскладні бойові завдання там, де ворог був завжди поряд.
Дорогий Максиме, Твоє ім’я має бути вписане золотими літерами в новій історичній книзі визволення України, закріпитися в пам’яті кам’янчан у назві вулиці та меморіальній дошці!
Пам’ять про Тебе – це наш біль і наша гордість за те, що мали честь жити з Тобою в одному місті. До останнього подиху Ти залишився вірним своєму ідеалу. На прикладі Твоїх героїчних вчинків будуть виховуватися покоління українців – відважних, гордих, сміливих, вільних і щасливих мешканців незалежної країни, заради квітучого майбутнього якої Ти віддав своє життя…
Тетяна КВАПИШ, сестра загиблого.