ВІЙСЬКОВОМУ КОМІСАРУ – 70!
Лише сильні фізично та душевно люди можуть присвятити життя військовому ремеслу. Саме таким є мій співрозмовник, військовий комісар об’єднаного військкомату Кам’янця-Подільського (1983-1993 рр.), полковник у відставці Володимир ДЗЮБАК. 22 червня йому виповнюється 70.
НОСИТИ ПОГОНИ – МРІЯ ДИТИНСТВА
Родом Володимир ДЗЮБАК з Вінниччини (с.Морозівка). Найяскравішим спогадом дитинства стало справді доленосне знайомство з Костянтином Савчуком:
– То був колишній офіцер, який приїхав працювати заступником голови колгоспу. Одягнений у військову форму, він справив на мене незабутнє враження. Я захопився і вирішив стати військовим.
Після закінчення Казанського артилерійсько-технічного училища, 1963 р., проходив службу в Прикарпатському, Ленінградському і Московському округах.
1967-1972 рр. запам’яталися навчанням у Московській інженерно-військовій академії ім.Куйбишева, цікавими лекціями та новими друзями-однодумцями.
– Пам’ятаю участь у військовому параді у День Перемоги на Красній площі. Ми, молоді офіцери, готувалися місяць, – з гордістю каже Володимир Борисович.
15 ГАРНІЗОНІВ ЗА 33 РОКИ
Після закінчення академії йому запропонували посаду військового секретаря наукової академії, але він обрав роботу у військових частинах – 1972 р. їде до Грузії на посаду командира навчальної частини Закавказького військового округу.
– Наша дивізія під час війни брала участь у боях за Берлін, у яких два воїни стали героями Радянського Союзу, – ділиться спогадами Володимир Борисович. – Частина розташовувалася в горах (2000 м над рівнем моря). Клімат був схожий до українського. Запам’яталися грузинські шашлики із баранини. Я вмію їх готувати, іноді частую рідних та друзів.
За належну роботу частини Володимир ДЗЮБАК нагороджений орденом «За службу Батьківщині СРСР» ІІІ ступеня. А загалом має два десятки відзнак.
1974-1979 рр. – служить у єдиній у Збройних силах першій інженерній саперній бригаді СРСР, що розташовувалась у Німеччині: 2 роки – як командир батальйону, а згодом – командир понтонно-мостового полку.
– Тут зібралися найкращі офіцери та солдати, мали найновішу військову техніку. Полк нараховував 2,5 тисячі солдатів. Німці поважали і дослухалися до нас, бо війська в Європі на той час були обличчям Радянського Союзу, – каже мій співрозмовник.
Запам’яталися зйомки кінофільму «А зорі тут тихі», що відбувалися в Німеччині. Володимир Дзюбак допомагав режисерам облаштовувати декорації та панораму. А на згадку в альбомі є спільне фото із актрисою Оленою Драпенко, яка зіграла Лізу Бричкіну.
ЗАКОХАНИЙ У КАМ’ЯНЕЦЬ
9 місяців він очолював полк Забайкальського військового округу. А 1979 р. Володимира Дзюбака перевели командиром полку в м.Кам’янець-Подільський. До речі, солдати цієї частини стояли від Хмельницького до Чернівців, забезпечуючи вільний прохід олімпійського вогню 1980 р.
1983 р. Володимира Дзюбака призначили військовим комісаром об’єднаного військкомату м.Кам’янець-Подільський, де він працював 10 років.
– Мене висували в академію Генштабу, але я обрав військкомат. Кам’янець припав до душі, тут освоївся і вирішив залишитися, – зізнається Володимир Борисович.
За час його роботи 15 тисяч юнаків було призвано до лав армії. Опікувався проблемами афганців та чорнобильців. Спільно з відомими кам’янецькими керівниками тих років Олександром Лєсовим, Володимиром Козловим і Володимиром Криловим забезпечили житлом 16 афганців та чорнобильців.
Найважчим під час виконання обов’язків військового комісара вважає завдання із доставки «Вантажу-200»:
– «Чорні тюльпани» (літаки АН-12) розвозили цинкові труни (так званий «вантаж-200») по всьому Союзу. Найскладнішим було повідомити батькам, що син загинув. Я приходжу в квартиру, бачу батьків, які кажуть: «Ваня написав, що за тиждень приїде. Чекаємо». А мені доводилося казати, що труна з тілом їхнього сина в машині під під’їздом. Таких випадків було 16.
Володимир Дзюбак віддав армії 33 роки життя. Коли настали скрутні роки перебудови, пішов у відставку.
ВДОМА НЕ СИДИТЬСЯ
Ще будучи у військовому строю, він захопився дизайном. А коли вийшов на пенсію, розпочав підприємницьку діяльність у цьому напрямку. Автор інтер’єрів школи-інтернату №2, К-ПЕМЗу, деяких місцевих закладів громадського харчування. В останні 10 років творив на Уралі, в м.Єкатеринбург.
І нині Володимир Борисович не сидить без діла. Вже 3 роки очолює ГО «Кам’янецький тролейбус», яка опікується питаннями будівництва тролейбусної лінії в місті, запровадження електроавтобусів, нових автобусів. Двічі на тиждень збираються однодумці, проводять спільні зустрічі із представниками місцевої влади. До речі, Володимир Борисович двічі обирався депутатом міської ради 1983 та 1990 рр., був членом депутатської комісії з приватизації. 1994 р. балотувався у нардепи. Тож досвід роботи стає в нагоді й нині.
З ПЕРШИХ ВУСТ
– Володимире Борисовичу, що Вас хвилює у соціально-політичному житті країни?
– В останні роки ми по-іншому сприймаємо День Перемоги. Досі пам’ятаю розповіді учасників війни, з якими пас худобу. Хтось був без руки, хтось – без ноги. Пізніше про лихоліття війни розповідав мій наставник Василь Широков. Болить і те, що Радянську армію зламали, а іншої, як на мене, так і не збудували. Ми майже не отримуємо військової техніки. Під час служби в Німеччині на запрошення командира авіаційної дивізії спостерігав, як приймали літаки. Коли перед нами в перших променях сонця постали 50 новесеньких літаків, враження були неповторними. А нині що маємо?
– Ви були вимогливим керівником?
– Так, але дипломатичним. Владою потрібно правильно розпоряджатися. Пам’ятаю, коли був командиром полку в Кам’янці-Подільському, солдати не наважувалися вітатися. Лише один набрався сміливості й віддав честь. Наступного дня перед 1,5-тисячним полком оголосив йому відпустку на 10 діб. Після цього всі ходили й віталися.
– Володимире Борисовичу, розкажіть про свою родину.
– Маю доньку Людмилу, яка займається дизайном суконь, та сина Олександра – він працює менеджером з продажу малої механізації. Радію 16-річному онуку Роману та 5-річній онучці Олександрі.
– Ви – суворий батько?
– Суворий, міг нагримати на дітей. Багато часу проводив на роботі, нині присвячую себе онукам. З Романом бачуся частенько, переглядаємо футбольні матчі, вболіваємо за київське «Динамо». Я теж колись грав у футбол. Онука, коли приїжджає із Хмельницького, додає сил та наснаги.
– Як проводите вільний час?
– На дачі у Великій Слобідці. Доглядаю кроликів, курей, вирощую городину.
– Маєте хобі?
– Полюбляю рибалити із друзями Володимиром Ревуцьким, Олегом Горностаєм, Віталієм Янковським, Василем Печенюком.
– Про що мрієте?
– Аби люди стали добрішими, милосерднішими один до одного, і щоб кожен знайшов своє місце в цьому непростому світі.