ФУНДАМЕНТАЛЬНА ПРАЦЯ ПРО БОЛОХІВСЬКУ ЗЕМЛЮ
Стати археологом Василь Якубовський мріяв ще з дитинства. Його здібності, талант розвивалися і набували енергії під впливом сільського вчителя історії з Надзбруччя Петра Васильовича Голика, відомих археологів Оксани Ганіної, Іона Винокура, Петра Толочка та інших. Неабияке значення мала підтримка видатних учених, дружба з ними. В результаті невтомної праці він з успіхом захистив в Інституті археології НАН України кандидатську дисертацію, склав посібник з археології та підручник з музеєзнавства.
Василь Іванович є автором багатьох наукових праць, що в сумі становлять тисячі сторінок. Працюючи на кафедрі історії України національного університету імені Івана Огієнка, Василь Якубовський брав участь у тридцяти п’яти міжнародних, всеукраїнських і регіональних наукових конгресах, круглих столах і семінарах. Надзвичайно важливим є те, що Василь Іванович був учасником Міжнародного наукового конгресу українських істориків 2003 року.
На особливе значення та увагу заслуговує його вивчення давнього минулого Болохівської землі, що було описано 2020 року в його останній фундаментальній праці «Болохівська земля ХІІ-ХІІІ ст. Історія, матеріальна культура, економіка». Монографію видали при участі Інституту археології Національної академії наук України, Українського товариства охорони пам’яток історії та культури й Центру дослідження історії Поділля.
Можна впевнено сказати, що саме ця монографія є тим вагомим внеском ученого, який принесе славу авторові (він, до речі, днями відзначив своє 80-річчя) та його книжці. Адже в ній на основі комплексного аналізу літописних джерел, археологічного, нумізматичного, генеалогічного, геральдичного, топонімічного матеріалів вивчався ступінь історичного розвитку мешканців літописної Болохівської землі.
До речі, існування її фіксується другою половиною ХІІ століття та 60-ми роками наступного.
У праці також розглянуто історіографію та історію археологічного вивчення основних поселенських структур та могильників в регіоні, а також висвітлено стан військової справи, економіки, культури та рівень писемності мешканців, що проживали на території болохівських земель. Призначена монографія для археологів, істориків, етнографів, краєзнавців, студентів, учнів і всіх, хто цікавиться стародавньою історією Вітчизни.
Едуард КРИЛОВ, член Національної спілки журналістів України.